Koliko puta ste do sada videli neke čudne spojeve koji savršeno funkcionišu? Imate neke ljude koji prijateljuju godinama, a za koje ne biste rekli ni da bi kafu mogli popiti zajedno. Postoje neki ljubavni spojevi za koje ne znate da li su različitiji fizički ili psihički – ali brakovi ili veze im traju i oboje uživaju u njima, kao i njihova okolina. Pa onda moda: nekada mi se činilo da tufne i pruge može da upari samo onaj ko se u mraku oblačio, a danas ih i sama rado nosim ukombinovane. Drugi neki dezeni, tkanine i odevni predmeti uopšte bivaju ukomponovani u meri da pomislim da je neko na motoru jurio ispod štrikova, pa gde je šta usput skinuo; što je najgore – sve to tako ušašavljeno postane nešto specifično, ali dopadljivo (rekla bih da je kostimografija Seks i grad serije uveliko kumovala našem prihvatanju da se spaja nespojivo)
Kada dođemo do kulinarstva, negde u svojoj mladosti bih sa podignutom obrvom pogledala svakoga ko bi mi rekao da ću jednog dana mešati slatko i slano i da ću, štaviše, uživati u tome. Sada su mi empanade, na primer, sa svojim punjenjem u koje idu mleveno meso, masline i suvo grožđe, jedno od lepših peciva, a ko bi rekao da to tako zajedno može da čini odličan spoj? Neki stavljaju čokoladu u gulaš – tu sam već veoma konzervativna i kategorički odbijam i pomisao. Ko zna, kada bih probala, kao na primer džem od luka, kolač od tikvica, cimet u slanom jelu – možda bih i sama lomila kockice i topila ih sa mesom. Za sada uspešno odolevam.
Jedna od tih na prvi pogled “spoji nespojivo” kombinacija je ovaj tart. Punjenje od maka sa ubačenim višnjama i poklopcem od čokolade nije nešto toliko svakidašnje – prosto smo navikli na drugačije kombinacije. Dalje, tart je nastao sasvim slučajno – trebalo je neko meso da stavim u zamrzivač, pa sam morala da izbacim višnje – kako zbog mesta, tako i zbog krajnjeg vremena da budu utrošene. Dok sam to radila, pogled mi je privukao i paket maka koji je virkao iz donje fioke. Ništa nije slučajno – verovatno sam bila ponukana Mirjaninim receptom za slatke rolnice, pa sam zato i odlučila da upravo njeno punjenje iskoristim kao polaznu osnovu za svoje. Kora je malo izmenjena ona za tart sa šljivama, a čokolada – samo čokoladna glazura. Dobije se veoma zanimljiv tart, unekoliko drugačiji od svih ostalih. Još da sam imala dovoljno vremena da sačekam da se sasvim ohladi – presek bi bio još lepši i pravilniji – znam po onome od sutradan.
Mak koji se kod nas uzgaja i koristi u kulinarstvu se zove baštenski ili opijumski mak. Moram priznati da ovaj alternativni izraz uopšte ne obećava, te da nije opšte prihvaćen samo naziv – mak, mnogi bi ga odstranili iz upotrebe. I to ne bi bila dobra odluka, jer pored toga što nije opasan za upotrebu (osim verovatno u nekim vrlo velikim količinama, ali je i voda opasna u ogromnim količinama), bogat je vitaminima C, E i B kompleksom, a obiluje i korisnim mineralima, koji su lako iskoristljivi.
I na kraju, zanimljiv je i podatak da se bulka maka koristi kao simbol palih vojnika u Prvom svetskom ratu u mnogim zemljama engleskog govornog područja, te da na datumima komemoracija i sličnih obeležavanja zvaničnici nose crveni cvet maka na reveru. Simbolika je potekla iz pesme koju je napisao kanadski vojni hirurg u kojoj je opisao stradanje prijatelja. Moram priznati da je meni daleko bliža simbolika koja je povezala cvet ramonda i naše vojnike iz istog perioda – cvet koji može biti i u herbarijumu, osušen i ispresovan, ali kada se jednom zalije – potpuno se oporavi. Simbolika od koje se naježim, tako verodostojna, tako prava. Ipak, cvet ramonde nije jestiv i nemamo kolače sa njim. Zato – danas samo tart sa makom i višnjama, a ramondu ćemo poštovati izdaleka.
Tart sa makom i višnjama
Ingredients
- KORA
- 200g brašna
- 100g hladnog putera
- 50g prah šećera
- 2 žumanca
- prstohvat soli
- 1-2 kašike hladne vode
- FIL
- 2 belanceta
- 80g putera sobne temperature
- 100g šećera
- 2 vanilin šećera
- 150g mlevenog maka
- šaka višanja
- GLAZURA
- 40g putera
- 40ml vode
- 100g čokolade
Directions
- Step 1 Kora: izmešati brašno, prah šećer, so i puter (najbolje u multipraktiku ili mikserom, na najvećoj brzini, a može se puter “utiskivati” u brašno i viljuškom ili gnječilicom za pire-krompir), dodati žumanca, a potom i vodu – postepeno, dok se ne formira grudva testa. Formirano testo spljeskasti u disk, uviti u providnu foliju i ostaviti u frižider na sat vremena.
- Step 2 Fil: umutiti čvrst sneg od belanaca (dodajući par kapi belog sirćeta ili limunovog soka), pa dodati šećer i vanilin šećer i nastaviti mućenje. Na kraju dodati puter i mak i još malo izmešati, kako bi se dobila jednolična smesa.
- Step 3 Formiranje tarta: prohlađeno testo oklagijom razviti na papiru za pečenje u krug prečnika 29cm. Potom ga uz pomoć papira prebaciti u kalup za tart prečnika 25cm (da testo bude do kalupa, a papir odozgo), pa skinuti papir i pažljivo utisnuti testo u dno i ivice kalupa. Preko oblikovanog testa usuti fil i poravnati. Preko punjenja posuti višnje i blago ih utisnuti.
- Step 4 Pečenje: peći u unapred zagrejanoj rerni na 180 stepeni 40 minuta. Ispečen tart prohladiti na preliti čokoladnom glazurom.
- Step 5 Glazura: izmešati vodu i puter i zagrevati do vrenja, kako bi se sav puter otopito. Skinuti sa ringle, pa umešati kockice čokolade i mešati dok se sasvim ne rastopi.
Draga Tanja, vec neko vreme gledam ovaj recept. Juce sam konacno odlucila da ga napravim, pa rekoh hajde da pogledam komentare. Bas sam se zacudila da nije niko probao ovaj tart.
Sve pohvale za recept!
Tart je prefinjenog i specificnog ukusa i bozanstvenog mirisa.
Ukucani su bili odusevljeni!