Vanilice sa lešnicima

Kada sam bila mala, nekako sam uvek više volela kremaste i/ili čokoladne kolače. Naravno, uz veliku većinu kupovnih slatkiša. Oni starinski, prhki, suvi su u opseg moga interesovanja ušli tek u nekim godinama, onim kada se počne ceniti pravi kvalitet, na uštrb keks+puding poslastičarstva. Sa druge strane, Luka odmalena voli štrudlu, voli lenju pitu – sve one kolače nekarakteristične za njegove godine. S obzirom da jedno ne isključuje drugo, voli on i čokoladne kolače, nećemo da se lažemo.

Kada se baci pogled u fioku u mom frižideru namenjenu koštunjavom, kandiranom i suvom voću (bojeći se užeglosti, oduvek te stvari skladištim u frižideru), stiče se i grubi uvid u ovaj blog: najviše ima oraha, pojave se s vremena na vreme lešnici, ali brzo i nestanu, bademi veoma retko svraćaju, ima dosta i kandirane kore pomorandže, suvih šljiva i suvog grožđa. Brusnice se ne pojavljuju gotovo nikad, smokve okolo Badnje večeri, suve kajsije kako dođu, ne sačekavši da budu ovekovečene u nekom poslastičarskom umeću netragom nestanu u lancu ishrane gde je čovek na vrhu.

Imam naviku najčešće upotrebe oraha u kolačima. Volim lešnik, veoma ga volim, ali nekada mi se taj ukus izgubi u ostalim sastojcima: tako, na primer, odustala sam da ga stavljam u kore, pre ću pribeći orasima, jer em daju bolju teksturu, em se ukus lešnika potpuno izgubi. Tako, u Srnećim leđima recimo: jednom sam stavila lešnik i dobila potpuno nešto deseto, pre svega sa aspekta teksture. To uopšte nije bio kompaktni kolač na koji smo navikli, a nakon toga ni ukus. Dobro sam zapamtila i odlučila da nikada više ne ponovim nešto slično.

Kiflice sa lešnicima ne mogu da zamislim ni sa čim drugim osim sa lešnicima. Nekako mi cimet, krupno mleveni lešnici i nugat krem daju specijalnu kombinaciju, koja se dopada i meni i svima koji su ih probali. Jednom tako, bila sam u žurbi, a Luka je počeo da obigrava oko mene sa sve češćim pitanjima – a kada ćeš da praviš kiflice. Nešto mi se nije dalo da motam kiflice tih dana, a imala sam i nameru da pronađem neko jednostavno rešenje za sva buduća traženja kiflica. Zamislivši se nad receptom, počnem da precrtavam jedno, da dodajem drugo, da kombinujem i preračunavam se. Krenula sam od recepta za vanilice, zamenila mast za puter, pa onda dodala korak valjanja testa u smesu šećera, cimeta i mlevenih lešnika. Tako pripremljeno testo sam isecala u kružiće, pekla i spajala nugat kremom.

Ne lezi vraže, setio se opet Luka tih vanilica negde pred Uskrs i detinje ushićeno mi je rekao – ali da napraviš duplu meru. Uuuuuuf….. Dupla mera je od kilo brašna…..Pa onda valjanje sa obe strane, pa isecanje kružića, pa premesivanje, pa opet…. Pristanem, s obzirom da sam ionako htela da probam varijantu sa umešenim lešnicima u testu, a onaj korak sa isecanjem kružića zamenim sa sečenjem na kvadratiće. Nije loše, uopšte nije loše, čak naprotiv. Ipak, u nekom narednom pravljenju, kada se Luka oporavi od savladavanja duple mere, ću ipak valjati testo u lešnike, a isecati kvadratiće. Oni su pravi spas.

Vanilice sa lešnicima su super štos za ne tako očekivano pojavljivanje starog klasika. Ne verujem da će vanilice ikada izaći iz mode, ali ove sa lešnicima su onaj novi izgled ramena, nova dužina, novi kvalitet materijala….kako hoćete, stare dobre male crne haljine, čija popularnost ne prolazi, već sve više jača sa svakom novom verzijom. Kada bih imala mnogo više vremena, verovatno bih za neka slavlja pravila i one klasične i ove sa lešnicima, jer sam sigurna da obe imaju svoju publiku, a nije isključeno da je ista publika za obe verzije. Ova je nešto drugačija, možda malo neočekivana u odnosu na klasik sa džemom. Kako god – ako se odlučite da napravite obe, molim da mi javite koja vam je omiljena, ukoliko je ijedna. Dakle, vanilice sa lešnicima.

 

Vanilice sa lešnicima

20.04.2020.

By:

Ingredients
  • KORA
  • 200g putera
  • 4 kašike šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 1 jaje
  • 1 žumance
  • oko 1/2kg brašna
  • POSIP
  • 150g krupno mlevenih lešnika
  • 70g smeđeg šećera
  • 1/2 kašičice cimeta
  • JOŠ:
  • nugat krem za spajanje (oko 250g )
Directions
  • Step 1 Penasto umutiti puter sa šećerom i vanilin šećerom, pa dodati jaje i žumance i nastaviti mućenje. Na kraju postepeno dodavati brašno i mesiti (može i mikserom sa nastavcima za testo) dok ne počne da se odvaja od posude. Po potrebi se može postepeno dodati kašika ili dve hladne vode.
  • Step 2 Pripremljeno testo spljoštiti, uviti u samolepljivu foliju i staviti u frižider na sat vremena.
  • Step 3 Izmešati krupno mlevene lešnike sa smeđim šećerom i cimetom.
  • Step 4 Ohlađeno testo razviti oklagijom na debljinu 1/2cm, pa uvaljati sa obe strane u mešavinu lešnika i šećera. Blago pritisnuti, da se mešavina zalepi.
  • Step 5 Iz tako pripremljenog testa isecati kružiće za vanilice ili pak četvrtaste oblike. Ređati u pleh postavljen papirom za pečenje.
  • Step 6 Peći u unapred zagrejanoj rerni na 180 stepeni 12-14 minuta.
  • Step 7 Ohlađene oblike spajati po dva sa malo nugat krema.
  • Step 8 NAPOMENA: smesa za posip se može umešati u testo, pa se time preskočiti korak sa valjanjem testa sa obe strane. Dobija se nešto ublaženiji ukus lešnika.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s