Pljeskavice od tikvica

Pre neku godinu je Luki tata, nadam se, u šali rekao da nijednoj ništa ne obećava dok je ne odvede na plažu ili bazen. “Vidiš kakva sve čuda čini šminka i svi dodaci, ne zezaj se”. Moj bivši muž kao da nije čuo za trajnu ili vodootpornu šminku, za injekcije kojima se ubrizgava koješta, te da taj izgled – evo ovakva sam ustala – ne mora ništa da znači. Sve se opet svodi na ono – unutrašnja lepota, ma kako ta floskula bila izlizana, a Bogami i isprofanisana.

Ne bih na ovom mestu komentarisala čuda moderne plastične hirurgije, industrije lepote i sve ono u čemu neke dame sa ovih prostora preteruju, nego su me moje pljeskavice od tikvica ponukale da napravim paralelu, jer – ništa ne mora da bude onako kako izgleda. Sećate se kada sam ovde elaborirala na temu stilizovanja hrane i šta se sve radi ne bi li na slikama burger izgledao kao da su potrebne dve usne duplje da bi se savladao, dok se u zbilji dobije obrok koji osnovac smaže za malu užinu i ostane gladan?  Tada vam nisam pomenula da se često za pridržavanje predmeta slikanja koriste oni sunđerasti trouglići za nanošenje pudera. Imam ih i ja, kupljeni su specijalno za slikanje za blog, ali moram priznati da nisam nikada koristila.  Dakle, spremila ova food blogerka jelo za slikanje, odabrala sve rekvizite, poslagala na omiljenu podlogu, naslagala pljeskavice još uvek mlake iz rerne, kad one – naherile se na jednu stranu. Šta god radila, one mlake i posrću kao pijanac koji merka banderu na koju bi se prislonio. Sunđerčići nikako nisu dolazili u obzir ni ovog puta, jer mi je ovo bio ručak, a nešto mi se iskreno gaduckalo da jedem nakon što povadim sunđere iz slojeva. Gledam onaj hleb koji sam spremila kao rekvizit i – spasonosna ideja! Iseckam parčiće hleba i stavim između pljeskavica, one poravnate, stoje kao pod libelom! Par puta škljocnem, povadim hleb i eto mog obroka! Niko ne bi ni znao za hleb koji pridržava slojeve da se nisam pohvalila na instagramu pred hiljadama ljudi ili ovde celom pričom u dva pasusa 🙂

Pljeskavice sa tikvicama nisu ništa novo: domaćice sa ovih prostora ih odavno prave, samo sam ih ja znala kao polpete – tako mi je koleginica predstavila recept i mislim da su umnogome bile drugačije, te da im je jedina poveznica bila zapravo to prisustvo tikvica. Na ovaj sam recept bila naletela i izgledalo mi je nešto jednostavnije i zanimljivije. Koristila sam ga kao osnovu, pa sam ga nešto menjala i dobila ovu  svoju verziju, koju sam ne znam ni sama koliko puta pravila unazad nekoliko nedelja – postale su mi omiljeno letnje jelo.

U originalnom receptu bi trebalo da budu pržene, a iako je recept imao mnogo izvođenja, nijedno nije podrazumevalo taj način termičke obrade. Naravno, može i tako, ali zašto – ako se sasvim lep rezultat dobija pečenjem u rerni. Jednom sam čak pekla u kalupu za vafle i bilo je odlično – isečeno na manju parčad sam upakovala pored čeri paradajza i ponela u rancu u priordu. Drugi put sam, opet, stavila na parče gleba namazano krem sirom i uz kolutove paradajza – maštovit i bezmesni sendvič. Uz grčki jogurt je savršeno, uz mladi sir odlično. Prilog ili sastojak sendviča ili maštoviti mezetluk – pa ovo je jelo primenjivije nego kiflica!

Priprema je jako jednostavna: tikvice se izrendaju, posole i ostave da se dobro ocede. Pripremi se kukuruzni griz i gustin, doda se luk i beli luk, obavezno se isecka začinsko bilje, sve se začini biberom i maslinovim uljem i poveže jajetom. Umeša se i isceđena tikvica i smesa je spremna za oblikovanje. Ovog puta sam našla pravi način, koji ću primenjivati i ubuduće, a iskopiran je od ribljih pljeskavica: na papir za pečenje stavim neki obruč ili onaj sekač za krofne, stavim smesu odozgo i poravnam, pa podignem obruč i stavim na sledeće mesto i ponovim postupak. Na taj način se dobijaju pljeskavice približno jednake veličine, što olakšava pečenje. Po želji se mogu pri kraju pečenja okrenuti i na drugu stranu, kako bi postale reš na obe strane. Mogu se peći i malo duže, ali u tom slučaju gube na sočnosti. Mnogo je proizvoljnosti u ovom jelu, kako u načinu jela, tako i u samoj pripremi, ali je smesa za desetku i leto je pravo vreme za ovakve lagane obroke. Nadam se da ne moramo da se ponavljamo o korisnosti i zdravim osobinama povrća, to smo već savladali, je l’ da? Zato, navalite! I javite mi utiske, obavezno.

Pljeskavice od tikvica

30.07.2023.

By:

Ingredients
  • 2 srednje tikvice (350-400g)
  • 1 kašičica soli
  • 1 crni luk ili praziluk (oko 50g)
  • 2 čena belog luka
  • 2 kašike seckanog svežeg peršuna
  • 1 kašika seckane mirođije
  • 1/2 kašičice bibera
  • 2 kašike kukuruznog griza
  • 1 kašika gustina
  • 1 kašičica praška za pecivo
  • 50ml maslinovog ulja
  • 1 jaje
  • Za serviranje: grčki jogurt, pavlaka itd.
Directions
  • Step 1 Oprati tikvice i izrendati ih, pa staviti u đevđir, posoliti, izmešati i ostaviti da se oko sat vremena cedi.
  • Step 2 U međuvremenu sitno iseckati crni luk ili praziluk i beli luk, pa dodati seckani peršun i mirođiju, a zatim i sve ostale sastojke.
  • Step 3 Rukama dobro iscediti tikvice ili staviti u krpu pa cediti, te dodati u ostale sastojke. Sve dobro izmešati, da se dobije jednolična smesa.
  • Step 4 Pripremljenu smesu podeliti na 6 delova. Na papir za pečenje staviti sekač za krofne ili neki slični obruč, pa staviti odozgo šestinu smese, lepo poravnati, pa podići obruč i staviti ga pored. Ponoviti postupak sa ostalim delovima smese.
  • Step 5 Ovako formirane pljeskavice peći u rerni na 200 stepeni 17-20 minuta. Po želji se mogu pred kraj pečenja okrenuti, da se i gornja strana zapeče.
  • Step 6 Služiti toplo ili hladno, sa grčkim jogurtom, pavlakom, sirom ili bilo čim sličnim.
  • Step 7 NAPOMENA: pljeskavice se mogu pržiti na malo masnoće u tiganju.


1 thought on “Pljeskavice od tikvica”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s