Mak trouglovi

Rekoh već da moj tanjir sa sitnim kolačima mora da bude miks ukusa, oblika i tipova kolača. Samo kuglice, samo nepečeni, samo oblande, samo štanglice – ne dolaze u obzir. S tim u vezi, od Jekinih Mak štangli, dobili smo ove Mak trouglove. Ista stvar, drugi geometrijski oblik, da bi zadovoljili onog malog OCD đavolka u dnu najdaljeg kutka mozga. Takoreći, teram mak na konac.

Pre nego što vam opišem ovaj savršeni kolačić, da vas pitam nešto: na šta prvo pomislite kada vam neko pomene trougao? Meni se javi ili čas vožnje ili čas matematike, očigledno od oba imam traume. Dokazivanje podudarnosti trouglova – moje večito neznanje. Geometriju kao takvu sam volela, ali kada dođe do dokazivanja – ni makac. Ni sama nisam sigurna koliko je dete u osnovnoj školi spremno za matematiku na tom nivou, za dokazivanja, koja su zapravo matematička logika. Verujem da je sada, kako se uobičajeno dešava, gradivo pomerilo i za neki razred naniže. Sećam se, nastavnik postavi zadatak, a kod mene u glavi kao da je potpuno pobrisan kompjuterski program ili stanje potpune amnezije: nijedna suvisla misao u vezi sa trouglom ispred mene. Površine, obimi, piramide – ništa to nije bio problem, ali dokazivanje – horor! (zajedno sa akcentima ili sastavima na časovima srpskog – nepremostivo) Srećom da je u toj godini bilo više oblasti koje su vukle ocenu nagore, inače se ne bih bila proslavila, a verujem da mi za života ne bi palo na pamet na ijedan kolač napravim u obliku trougla: taj bih oblik iz dna duše mrzela.

Dalje, trougao u saobraćaju, pravo prvenstva imaju drugi. Kao mala sam znala većinu znakova iako nisam znala ni raspored pedala dok nisam sela sa instruktorom za volan. Moj prvi zbun: moraš da gledaš znake drugih učesnika u saobraćaju. Šta ja imam da gledam njihove znake, gledam svoje. Verovatno sam tiho protestvovala, da bi mi instruktor objasnio da trougao i kvadrat za prvenstvo prolaza i stop za zaustavljanje imaju posebne oblike u odnosu na uobičajenu podelu baš da bi svi na raskrsnici videli ko šta ima, odnosno da kada vidim obrnuti trougao sa naličja – znak za onoga što dolazi iz drugog pravca znači da imam pravo prvenstva u odnosu na njega. Tada sam pomislila, a i sada to mislim – kako je sjajno što se neko toga setio.

Ovi moji trouglovi nisu obični jednakokraki koji kazuju prvenstvo, već su oni pravougaoni na kojima se vežba Pitagorina teorema. Koliko puta smo množili dužine stranica kateta da bismo obračunali dužinu hipotenuze? Što bi neki duhoviti rekao, još uvek čekam da mi to bude potrebno u životu. Mada…..površine i obimi krugova i pravougaonika su svakodnevno prisutni u mojoj kuhinji. Ne šalim se – pa šta mislite, kako određujem veličine plehova, prebacujem iz četvrtastih u okrugle i nazad? Ono nesrećno π svako malo ukucavam u digitron (prve dve decimale samo, naravno, pa nisam poludela, jer nije toliko bitno – pa ne utvrđujem putanju rakete da bih morala sve decimale da uzimam u obzir, nego pakujem koru za tortu)

Trouglovi među sitnim kolačima: prhke korice sa mašću, tako da vremenom postaju sve mekše i finije, fil od maka koji podseća na štrudlu. Glazura od bele čokolade  daje posebnu aromu. Ovaj mak umešan u glazuru daje posebnu čar, još kada imate nemleven kao što ja nisam imala – onda još bolje dolazi do izražaja i još je dekorativnije. Uprkos mom ekspozeu gore na temu trouglova, ovaj kolač kada se jednom spremi možete da sečete u koji god oblik želite: kockice, štanglice, trouglove. Oblik po želji – biće ukras svakog tanjira sitnih kolača.

Mak trouglovi

14.01.2020.

By:

Ingredients
  • 100 g masti
  • 100 g šećera
  • 1 jaje
  • 1 kašika kisele pavlake
  • 300 g brašna
  • 1 kašičica praška za pecivo
  • 2,5 dl mleka
  • 3 kašike šećera
  • 2 žumanceta
  • 2 kašike gustina
  • 1 vanilin šećer
  • 100 g mlevenog maka
  • 150 g bele čokolade
  • 4 kašike ulja
  • 1 kašika nemlevenog maka
Directions
  • Step 1 Penasto umutiti mast, šećer, jaje i kašiku pavlake, pa postepeno dodavati brašno prosejano sa praškom za pecivo. Umesiti meko testo, podeliti ga na dva dela, umotati ih u providnu foliju i ostaviti u frižider da se rashlade na najmanje pola sata.
  • Step 2 Za nadev, u činijici žicom izmešati žumanca, šećer, vanil-šećer i dve kašike gustina sa malo mleka. Ostatak mleka staviti u šerpicu i zagrevati, kada krene da vri, izmaći sa vatre, umešati smesu iz činijice uz stalno mešanje žicom ili mikserom i vratiti na tihu vatru pa kuvati dok se ne zgusne. Skloniti sa ringle i u vruće umešati mleveni mak.
  • Step 3 Kolač se peče u manjem plehu (dimenzija 30×20). Izrezati dva lista pek-papira u veličini pleha, pa na svakom papiru oklagijom razviti koru. Izbockati korice viljuškom dok su na papiru. Staviti jednu koru, zajedno sa pek-papirom u pleh, preko nje izliti skuvani nadev pa prekriti drugom razvučenom korom (najlakše je preneti direktno sa papirom, prisloniti na nadev i odlepiti papir).
  • Step 4 Peći u unapred zagrejanoj rerni na 180 stepeni 20-25 minuta (tek da malo porumeni). Izvaditi iz rerne, malo prohladiti.
  • Step 5 Za glazuru otopiti belu čokoladu na par i dodati ulje, pa dobro izmešati. Po želji dodati kašiku nemlevenog maka, za efektniji izgled.
  • Step 6 Ostaviti kolač da se dobro ohladi i stegne, pa seći tankim nožem na oblike po želji: kockice, štangle ili trouglove.


2 thoughts on “Mak trouglovi”

  • Draga moja Tanja, dajem sebi slobodu da te zovem svojom.
    Ko voli mak, kolač je divan. Ono što je najlepše u svim tvojim receptima je lakoća spremanja.
    Prvo, dok se peče, kuća je ispunjena divnim mirisom, jedva sam sačekala da se ohladi, a moram priznati da sam malo probala dok je bio vruć. Ne znam da li je bolji vruc ili hladan….mmmm

    • Nego šta nego sam tvoja ♥️ Baš mi je drago da ti se dopada! Fora u stajanju je što mast otpušta i kolač postaje sve mekši kako vreme ide. Isprva je prhki, a ubrzo postane predivno mekan. Hvala na probanju i poverenju!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s