Baklava sa makom

Imenom je ovo Baklava sa makom. Tehnički, to je suva pita sa makom. U mojoj svesci je imenovana i kao – Sandokan pita.

Ne, nisam ja bila toliko maštovita, a i da jesam – ni za tri života mi ne bi pao ovaj naziv na pamet. A i zašto bi? Niti ima veze sa gusarima niti je mak karakteristična namirnica Južnih mora. Meni je recept stigao od kume Lelice još pre ko zna koliko godina, a i ona mi ne deluje kao neko ko se zamara preimenovanjem recepata ili ona kojoj mašta luta u tim takvim pravcima.

Rodilo se – ljuljajmo ga, što bi stari narod rekao. Pomenusmo Sandokana, da vidimo šta se tu dešava. Sećate se Sandokana? Dok sam proveravala svoju memoriju za potrebe ove baklave, shvatih da bi i novije generacije trebalo da znaju za ovog junaka, jer je njegovo pojavljivanje na televiziji imalo mnoštvo rimejkova.

Negde tamo sedamdesetih je bila jako popularna italijanska serija o gusaru Sandokanu i njegovoj devojci lejdi Marijani. Naravno da se ne sećam radnje, jer sam u vreme puštanja serije imala nekih četiri-pet godina, ali se sećam da smo jurili sa nekim letvama po ulici kod bake, gde je druženje bilo i najaktivnije (kuća, dvorište, ulica, bašte, ograde – mnogo jurcanja, preskakanja, skoro pa slepa ulica je prolazak automobila činila događajem). Te letve su bile mačevi, svi smo bili Sandokanova družina, ni ne sećam se da je neko hteo da glumi bespomoćnu devojku. Mnogi smo imali i majicu sa likom Sandokana – moja je bila tirkizna i znam da sam je nosila dok pupak nije izvirio – tada sam posustala pred navalom starijih da mi majica više ne odgovara, te da je došao kraj jedne gusarske ere.

Sa pojavom Wikpedije, možemo da popravimo izbledelo pamćenje iz detinjstva i da naučimo da je Sandokan izmišljeni junak s kraja XIX veka iz pera italijanskog pisca Emilija Salgarija i da je bio glavni lik jedanaest romana. Predvodi gusarsku grupu Tigrovi iz Mompracema. Prvi film je snimljen 1963., a poslednji, za sada, 1998. Bilo je nekoliko Sandokana, ali je meni jedan i jedini – Kabir Bedi. To su te oči, to je taj pogled. On je onaj pravi, onaj sa majice.

Zašto li je neka teta ovaj kolač nazvala – Sandokan pitom? Mora da je pretpostavka kao i kod Čemberlen torte – uzdisala je sa Kabirom i upisala u svesku njegovu najpoznatiju ulogu (čovek je glumio i u jednom od Džems Bond filmova, ali nemojmo sitničariti ;-)) Suštinski, ovo je baklava. Idu kore, ide fil, ide i šećerni sirup. Ipak, s obzirom da kolač ne pliva u tom sirupu, onda je to ipak suva pita. Fil se sastoji od maka, jogurta, šećera i jaja, pa se sve stopi u meri da ne znate gde prestaju kore, a počinje fil. Lelica mi je lepo u receptu napisala da je potrebno 300-350 grama maka, a ja sam megalomanski stavila i par grama preko 350, pa vidite da preliva. Meni ne smeta, nego samo da imate reper i sami regulišete svoju količinu. Nakon slaganja kora i fila, potrebno je iseći kolač – to je pomalo izazovno. Nikako se ne može dobiti gladak i ravan vrh – nakon što se ispekla i ohladila, shvatila sam da mi je ova kruna od kora koje se našušure na vrhu čak i dopadljivija nego što bi bila neka ravna i dosadna površina.

I za kraj: po originalnom receptu ide šolja ulja u fil. Mene je u poslednje vreme uhvatila manija da suncokretovo ulje proterujem iz kuhinje i recepata, tako da ga menjam maslinovim uljem, puterom i mašću. U ovom slučaju je zamenjeno puterom. Dobila sam jedan daleko kvalitetniji kolač, ali naravno da je svakome od volje. Veoma lep slatkiš koji svakim danom postaje sve ukusniji, ali ne verujem da će vam potrajati – ozbiljno se ne zna mera.

Baklava sa makom

21.09.2020.

By:

Ingredients
  • 1/2kg tankih kora za pite
  • FIL:
  • 5 jaja
  • 2 šolje (od jogurta) šećera
  • 2 vanilin šećera
  • 1 prašak za pecivo
  • 1 šolja jogurta
  • 1 šolja ulja (ili 180g istopljenog putera)
  • 300-350g mlevenog maka
  • PRELIV:
  • 2 šolje šećera
  • 2 šolje vode
Directions
  • Step 1 Umutiti jaja, šećer, vanilin šećer, dodati jogurt, prašak za pecivo, ulje ili puter i na kraju umešati mak. Sve dobro izmešati da se dobije homogena smesa.
  • Step 2 Dno pleha koje je veličine polovine jedne kore, premazati sa malo putera ili ulja.
  • Step 3 Na dno pleha staviti koru presavijenu na pola. Premazati sa malo fila. Odozgo staviti drugu koru presavijenu na pola, pa i nju premazati sa malo fila. Postupak ponavljati dok ima kora i fila – poslednju koru ne premazivati, nego je samo postaviti i lepo zategnuti.
  • Step 4 Iseći pitu na parčad željene veličine (ne mora se seći skroz do dna, moći će se iseći i nakon hlađenja).
  • Step 5 Peći u unapred zagrejanoj rerni na 200 stepeni 30 minuta.
  • Step 6 U međuvremenu za preliv staviti šećer i vodu da proključaju. Kuvati ih na laganoj temperaturi 10 minuta.
  • Step 7 Ispečenu koru preliti vrelim sirupom.
  • Step 8 Hladiti na sobnoj temperaturi, pa onda staviti u frižider. Sutradan iseći parčad do kraja i servirati.


6 thoughts on “Baklava sa makom”

  • Eh taj Sandokan… I ja sam naravno imala majcu sa njegovim likom, a bogami imam i slični recept za baklavu sa makom prepisanu iz mamine sveske. Nisam je odavno pravila, a pamtim koliko je savršeno ukusna. Tvoje fotografije baš mame da se podsetim tog ukusa.

    • Mi nekadašnji Sandokani prosto moramo da pravimo ovaj kolač, makar mu ime bilo lažno 😂

  • Моја покојна мама је имала овај рецепт (још седамдестих) под називом “Студентска пита”. Оригинална верзија је била са 500-600 гр ораха, па је тата уживајући у наведеној пити увек коментарисао: ” Е, баш “Студентска” ?! Кад би студенти имали новца за пола килограма ораха, а?” После је мајка правила и са маком, са кокосовим бршном, пистаћима и тако редом, зависно од тога шта је у моди…
    Хвала на рецепту, јер моје маме више нема, а нисам счувала рецепт када је било време. Ово смо сви волели више од баклаве.
    Поздрав!

    • Draga Sonja, uvek sam govorila da hrana nema samo nutritivnu vrednost, već da je to i emocija i sećanje. Vi ste mi još jedan dokaz da potkrepim tu tvrdnju. Mnogo mi je drago što sam pomogla da evocirate uspomene i nadam se da je ovaj recept baš onaj kao što je Vaša mama pravila. Ipak, makar i najbolji na svetu, sigurno nije ni blizu maminom, jer kao što rekoh – emocije. Veliki pozdrav i topao zagrljaj!

  • Zdravo Tanja! Bas lep kolac.Ako se stavlja mak vec mleven, ona smesa gotova za strudlu treba li se onda smanjiti kolicina secera? I drugo, kad se presavijena kora redja maze se samo jedan sloj tako da izmedju filova budu dva lista kora, nisam to bas razumela?
    I moram ovde pitati nesto sto nema veze sa ovim receptom, tice se Vase preporuke za domaci ajvar- jel gai dalje preporucujete? Samo zbog Vase preporuke bih probala ali me interesuje ispravnost jer ipak bi trebalo da postoje neke kontrole, testiranja neki privatni proizvodjaci to rade.

    • Ne, i ja ponekad (kada ne nađem drugačije) uzmem ono pakovanje iz radnje. Ono je samo dodatno zaslađeno, ali čak ni šećer ne smanjujem – nije strašno 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s