Kada sam u okviru meseca putera od orašastih plodova na instagramu objavila anketu u kojoj sam postavila pitanje – koliko je visoko drvo pistaća, najmanji broj onih koji su se igrali sa mnom je tačno odgovorilo. Mnogi su mi poslali komentar – da li je moguće? Zaista, da li je moguće da drvo pistaća doseže i do deset metara visine? I da li ste ikada videli kako izgleda ova grickalica u svom prirodnom staništu, odnosno na drvetu?
Pistać potiče sa prostora današnjeg Irana i Avganistana i poznat je još iz perioda od sedmog veka pre Hrista. Pustinjska biljka koja je tolerantna na zemlju sa visokim salinitetom ima stablo koje može da živi i do trista godina. Ipak, zbog unekoliko zahtevne nege (hladnoća smeta cvetovima), može se uzgajati samo u Turskoj, Iranu i Kaliforniji. Za zreo plod je potrebno dvadeset godina! Kada se svi uslovi ispune i bude dobra, rodna godina, jedno drvo pistaća da oko 22 kg ploda, i to jednom u dve godine, jer je to pistaćeva priroda. Još jedna zanimljivost je da je to dvodoma biljka, odnosno cvetovi su jednopolni, ali postoje ženska i muška stabla, verovali ili ne. Ovo znači da sve ono što smo iz biologije naučili o tučku i prašnicima – e, pa zaboravite. Svašta čovek nauči kada pokuša da objavi recept za najobičniji tart 🙂
Pistać nije samo zarazna grickalica, slana i ukusna. To je i izuzetno zdrav koštunjavi plod koji ima toliko korisnih svojstava, da nekako stičem utisak da njegovom konzumacijom niču i treći zubi. Šalu na stranu – štiti srce, poboljšava imunitet, jako brzo reguliše odnos dobrog i lošeg holesterola, čuva zdravlje očiju i nervnog sistema, vitamini, minerali – ma, jednom rečju – utiče na zdravlje celog organizma!
Pistać je uvek imao prilično visoku cenu, a to je verovatno i razumljivo kada se ima u vidu sve gore rečeno, naročito onaj deo oko komplikovanog uzgoja. Kod nas je rasprostranjen samo kao grickalica, kao sirovina za kolač se pojavljuje u tragovima. Stoga su me uvek oduševljavali strani recepti koji podrazumevaju upotrebu pistaća kao da je domaći orah. Ipak, upravo zbog cene sam pistaće menjala sa bilo čim drugim ili sam jednostavno takve recept preskakala. Sa pojavom prvog putera od pistaća na našem tržištu iz Ivadex proizvodnog pogona, počela sam i da virkam ka pre svega kolačima koji u sebi sadrže ovaj dragoceni koštunjavi plod.
Puter od pistaća se pravi mlevenjem pistaća i to je sve. Tek ako ga malo dosolite, počeće da vam liči na pistać na koji ste navikli. Naime, puter nema nikakve dodatke u vidu šećera, soli, aditiva, pojačivača ukusa, konzervanasa…. To je samo pečeni pistać samleven i smešten u tegle. Upravo ovo ga čini idealnim i za slatke i za slane specijalitete, za jedenje direktno iz tegle…ma za sve!
Tart od pistaća je nešto novo i skroz fantastično! Kora od mlevenog keksa i punjenje od bele čokolade i putera od pistaća zagolica svako čulo. Ovo je kolač koji je bolji sa svakim danom, ali treći dan ne dočeka. Prvi dan, tik nakon hlađenja ima mrvičastu koru, koja ima svoju draž, ali se slažem da može da nervira. U tom trenutku mi se učinio i previše slatkim, te sam u sebi gunđala na belu čokoladu, koju ne upotrebljavam često upravo iz tog razloga – što mi svaki normalni kolač zasladi iznad praga mog ukusa. Drugi dan su se ukusi izukrštali, sve je leglo na svoje, konačni utisak je bilo čisto savršenstvo. Ni traga od one prevelike zaslađenosti, a i mrvičastost je bila neznatna. Treći dan možda prežive samo te mrvice, ako nisu počišćene sa nekog tanjira.
Ivadex puter od pistaća možete da poručite sa sajta i ima ga u dve veličine. Uskoro će biti u mnogim drugim prodajnim objektima, pre svega onih bolje opremljenih u kojima se prodaje rinfuz roba i zdrava hrana. Samo to vas deli od ovog božanstvenog kolača.
Tart sa puterom od pistaća
Ingredients
- KORA:
- 300g mlevenog keksa
- 60g putera
- par kašika mleka
- PUNJENJE:
- 170g bele čokolade
- 120ml mlečne slatke pavlake za šlag
- 250g krem sira
- 60g prah šećera
- 1 kašičica vanila ekstrakta
- 160g putera od pistaća
- prstohvat soli
- ZA UKRAŠAVANJE:
- seckani pistaći, latice suvih ruža, po želji
Directions
- Step 1 U činiji izmešati keks i otopljeni puter, pa dodajući kašiku po kašiku mleka umesiti smesu koju potom utisnuti u kalup za tart prečnika 22-23cm (za svaki slučaj se može postaviti papirom za pečenje na dnu, mada ni ne mora)
- Step 2 Pripremljenu koru peći na 170 stepeni 7-8 minuta u prethodno zagrejanoj rerni. Ohladiti.
- Step 3 Za fil otopiti belu čokoladu i ostaviti sa strane.
- Step 4 Umutiti mlečnu slatku pavlaku u šlag i ostaviti sa strane.
- Step 5 Mikserom umutiti krem sir sa prah šećerom i ekstraktom vanile. Dodati puter od pistaća i so i nastaviti mućenje. Potom u tu smesu dodati belu čokoladu, umutiti i na kraju umešati umućen šlag. Pripremljeni fil izručiti u ohlađenu koru i poravnati.
- Step 6 Hladiti pripremljen tart preko noći ili minimum 6 sati.
- Step 7 Ukrasiti seckanim pistaćima, laticama suvih ruža ili po želji.