Sataraš (bećar paprikaš)

Ima tih nekih jela koja se zovu i ovako i onako, u zavisnosti od kraja. Decenijama se prepričava porodična anegdota u kojoj je moja mama bila glavni učesnik: došla je u Beograd kao sasvim mala devojčica i šta god su joj ponudili da jede, ona je dečije izvoljevajući odbijala. Na kraju je pristala na – boraniju. Ugledavši tanjir ispred sebe, plačnim glasom je rekla – ma neću to, to su ma’une. Mnogo godina kasnije je na isti štos naseo moj brat od ujaka, koji je pristao da jede pasulj očekujući neko egzotično jelo, pa je vidno razočaran pobegao od stola odbijajući gra’.

Ja tih problema nisam imala, jer nemam zazor da pitam sve što mi nije jasno, odmah direktnim – šta je to? O, da, bila sam dočekivana i onim snobovskim – pa kako možeš to da ne znaš, ali ne hajem mnogo zbog toga. Kada se razgrnu svi snobovi, meni ostanu mnoga saznanja i izbegnem još više nedoumica. Ipak, nikada nisam uspela da shvatim da li postoji i koja je razlika između sataraša i bećar-paprikaša. Wikipedia kaže da su to sinonimi, a verovatno je samo stvar dela zemlje i uobičajenog naziva. Čak sam pitala i drugara veoma vičnog kulinarstvu, koji kuva kao zmaj i koji mi je razjasnio moju večitu nedoumicu na relaciji džem-pekmez-marmelada (pogađate – posle deset minuta sam opet zaboravila, ali makar znam kome da se obratim kada mi opet zatreba). Uspela sam donekle i njega da zbunim – pa zar to nije isto? U redu, isto je, potvrđeno. Dalje smo diskutovali da li se možda razlika krije u upotrebi mesa prilikom kuvanja jela ili možda dodavanju jaja. Tu sam opciju odmah odbacila – meso, jer mi je bećarac tradicionalno jelo bez mesa te ne prihvatam nikako drugačije, a jaja – ne volim umešana jaja u ovom jelu. Ono kada se napravi gnezdašce i jaje se pažljivo spusti i skuva kao poširano – to mi je šakšuka i o tome ćemo sledeći put. Umešano – ne volim.

Sataraš/bećar paprikaš/bećarac je tradicionalno letnje jelo. Paprika, paradajz – ima li šta lepše od ovoga kada je sezona? Ja ga obožavam samo uz sir i dobar hleb, ne znam da li sam ikada posegla sa mesom kada je bećarac na stolu. Opet wikipedia kaže da je to predjelo ili glavno jelo. Hmmm? Predjelo? Nemam pojma – mi smo to uvek jeli kao glavno jelo. I uvek napravljen od babura, mada znam da ga Maja Babić pravi od crvenih šilja; praveći šakšuku, uverila sam se da je i tako možda i bolje. Ipak, htela sam onaj ukus i izgled na koji sam navikla, onaj iz detinjstva i mladosti, jer najbolji sataraš sprema moja mama.

Pre neki dan je poslala po Luki šerpicu sataraša, kako bi jeo i sutradan. Deo sam ponela i ja na posao za ručak i da budem iskrena – jela sam ga supenom kašikom, kao najlepšu čorbu. On je bio tako kremast, tako fino gust, da mi je bilo jedno od najlepših jela u poslednjih mesec dana. Ni nalik ni na jedan koji sam bila do tada napravila. Kada sam pitala mamu u čemu je štos, rekla mi je – ogulila sam paradajz! Čoveče! Caka je samo u tome, jer se na taj način tekstura paradajza raskuva, ne ostane na onoj kožici. Još mi je i prodala štos za guljenje paradajza bez potapanja u vrelu vodu, kako sam radila do tada: tupom stranom noža se pređe preko cele spoljašnosti ploda, kao da se guli. Nakon toga se jednostavno oguli, jer smo prethodnim postupkom raskinuli veze između kože i ostatka ploda. Male cake koje mnogo znače.

Sataraš se može jesti uz pečeno jaje, može se pri kraju umešati, može se i neka šnicla servirati uz ovo jelo; meni je najlepše uz neki dobar sir (sjenički, feta ili šta slično), posuto peršunom i uz umakanje svežeg ili prepečenog hleba. Obrok koji obeležava leto, a lagano je i fino. Ima li šta bolje?

Sataraš (bećar paprikaš)

01.08.2021.

By:

Ingredients
  • 50ml ulja
  • 2 glavice crnog luka
  • 3 čena belog luka
  • 1 kg mesnatih paprika
  • 3 veća paradajza
  • so, biber, peršun za serviranje
Directions
  • Step 1 Oprati i iseckati paprike. Oguliti paradajz i takođe ga iseckati.
  • Step 2 Na zagrejanom ulju propržiti sitno iseckan crni luk, dok ne postane staklast. Dodati izgnječen beli luk i kratko pržiti uz stalno mešanje, dok ne zamiriše.
  • Step 3 Dodati iseckane paprike, kratko pržiti uz povremeno mešanje. Nakon par minuta dodati i paradajz, izmešatii. Smanjiti temperaturu na srednje jaku, poklopiti i dinstati uz povremeno mešanje, sve dok paprika sasvim ne omekša (vreme kuvanja zavisi od vrste paprike, ali okvirno vreme je 40-45 minuta)
  • Step 4 Kada je paprika omekanila, a tečnost koju je paradajz pustio većim delom isparila i zgusnula jelo, posoliti i pobiberiti po ukusu.
  • Step 5 Služiti toplo, posuto seckanim peršunom.


5 thoughts on “Sataraš (bećar paprikaš)”

    • Sačekajte ovih dana recept za šakušuku – meni je to nešto što bih mogla jednom nedeljno da jedem! Ali se slažem da je sataraš kralj leta!

  • Bećarac i meso ni meni nikad nisu išli zajedno. Samo hleb i ljute papričice, pa ne znaš kad je dosta :))
    Paradajz isečem na polovine i ribam na rende – tako ljuska ostane u ruci i ne ide u jelo.
    Pozdrav

    • Super štos sa tim rendanjem – mnogo hvala! Ma da, meso i bećarac nisu drugari. Ranije sam sinu pekla kobasice koje je jeo uz povrće, a sada i on najviše voli dobar, mastan sjenički sir. Veliki pozdrav i hvala na javljanju!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s