Znate koja je (najčešća) razlika između muškaraca i žena u kuhinji? Prvo, muškarci kuvaju sa uživanjem, jer im norme i vaspitanje tu delatnost nisu nametnule kao svakodnevnu obavezu (jer oni, jelte, love, a ne mešaju čorbu uz ognjište) Drugo, muškarci prave veći nered u kuhinji. Žena pazi da što manje džumbusa napravi, jer zna da će taj džumbus upravo ona morati da rasklanja /pere/glanca.
Često se pitam – šta bi bilo kada bih imala parakujnu – pojam za koji su mi rekli da u kuhinji jednog velikog domaćeg restorana podrazumeva one koji čiste za kuvarima? Kako bih se tek onda razmahala? Prospem, isprskam, zalepim testo, sud više – ma nema veze, samo viknem „parakujna“ i neko kome je to posao dođe da sredi i prebriše, a moje je samo da se na neki minut udaljim od radnog dela.
Avaj, nemam to, a volim da mi je kuhinja sređena i zategnuta. Mnogi kažu – i previše. Sudopera mi je uvek izglancana, boje su svetle i prirodne i sve to doprinosi jednom opštem utisku čistog. Ipak, kada se razmašem u stvaralačkom zanosu, u nevelikoj kuhinji džumbusa bude toliko da cela ekipa parakujne ne bi bila dovoljna da opere, sredi i dovede u prvobitno stanje. Ovo naročito kada je testo u pitanju. Još ako je testo u boji (prirodnoj, kako drugačije), tu zabava dobije na dinamici – treba sve to oprati. Meni je pomogao Sanytol – moje novo omiljeno sredstvo za univerzalno čišćenje.
Naprskala sam, oprala površine, isprala i to je to. Posebno zamašćene površine sam naprskala Sanytol odmašćivačem i za tren je sve bilo čisto. Ono što je ove godine postalo još značajnije: ovo sredstvo pored masnoće, uklanja i 99.9% svih bakterija, virusa i gljivica, a ne sadrži hlor, niti oštećuje površine koje se čiste (a ni ruke koje peru). Sve ovo treba imati na umu i kada se reši veoma aktuelno pitanje pandemije, jer je kuhinja mesto koje mora biti apsolutno čisto, pošto novi virusi nisu jedino što ugrožava zdravlje, ima tu mnogo i onih poznatih od ranije, a koji se kriju u nedovoljno čistim radnim površinama. Zato od sada pa nadalje i ubuduće – Sanytol, sa svojim trostrukim delovanjem. Pošto sam kuvala kao muškarac, pa je brašna bilo i po podu, univerzalno sredstvo za pranje je očistilo i podove, a miriše diskretno na eukaliptus, onako kako bi i najiskusnije domaćice opisale kao – miriše na čisto.
E, kada sam vam otkrila čarobni štapić za čistoću u kuhinji, odnosno vašu ličnu parakujnu, sada možete da pristupite pravljenju njoka – bez razmišljanja. Njoke od bundeve su pravo jesenje jelo: em je bundeva kraljica mog omiljenog godišnjeg doba, em je i sama u njegovoj boji, em su ove moje njoke posne, što je ovih dana kao poručeno. Naime, gledajući neku emisiju gde je Džejmi Oliver kuvao na nekoj rimskoj pijaci, italijanske none, neprikosnovene kuhinjske kraljice, su mu uz mnogo buke i polurazumevanja, objasnile da se njoke prave bez jaja. Čak i moj recept za obične njoke, znači, onako kako mnogi prave, ne bi bio po njihovom ukusu, jer jaja nemaju šta da traže tu. Meni je to bilo više nego dobrodošlo, jer sam zaista htela jednu posnu verziju, mada sam bila prilično sumnjičava: kako će se testo stegnuti. Džabe sam brinula.
Očišćenu i isečenu bundevu sam ispekla, ispasirala, dodala sam so i brašno. I to je sve. E, da – i oblikovala sam njoke. Skuvala ih i spustila u najjednostavniji sos (ako ga mogu tako nazvati) na svetu: maslinovo ulje, beli luk i ruzmarin. Posni ručak za desetku. Za mrsnu verziju bih luk ispržila na puteru i dodala parmezan prilikom serviranja, mada nije sporno i ako se u verziju sa maslinovim uljem doda parmezan – svako prema svom ukusu. A zamislite kakva ćete zvezda biti u društvu kada nehajno kažete – ma, pravim neke njoke od bundeve 😉 I još kada vam kuhinja nakon kuvanja bude čista i dezinfikovana bez po muke uz pomoć Sanytol-a – tražiće vam i recept i preporuku za vašu ličnu parakujnu. Pardon – sredstvo za čišćenje.
Njoke od bundeve
Ingredients
- oko 800g bundeve
- maslinovo ulje
- oko 1/2kg brašna
- 1 ravna kašičica soli
- muskatno orašče
- 3 čena belog luka
- 50ml maslinovog ulja
- so, biber
- ruzmarin
Directions
- Step 1 Bundevu oguliti i oprati, pa iseći na manje komade (oko 5cm veličine). Poslagati ih u pleh postavljen papirom za pečenje i poprskati sa malo maslinovog ulja. Peći u unapred zagrejanoj rerni na 200 stepeni oko pola sata, odnosno dok bundeva sasvim ne omekani.
- Step 2 Ispečenu bundevu ispasirati, pa dodati ravnu kašičicu soli, malo muskatnog oraščeta i postepeno dodavati brašno, sve dok se ne formira mekano testo.
- Step 3 Ovako formirano testo oblikovati u pantljiku, pa isecati manje komade (oko 1cm dužine). Mogu se ostavljati tako, a mogu se i oblikovati na pločici za njoke ili na viljušci.
- Step 4 Njoke ubacivati u proključalu zasoljenu vodu – kada isplivaju, vaditi ih rešetkastom kašikom.
- Step 5 U međuvremenu, dok voda ne proključa, na 50ml maslinovog ulja (ili na 50g putera, ukoliko nije neophodno da jelo bude posno) propržiti na par sekundi očišćen i iseckan beli luk. Dodati ruzmarin, malo promešati, posoliti i pobiberiti. U tako spremljen “sos” ubacivati njoke, promešati i servirati.
- Step 6 NAPOMENA: mere za buncevu i brašno su date okvirno, jer količina zavisi od kakvoće oba sastojka. Zato je najbolje postepeno dodavati brašno, pa prestati kada se formira testo.
Draga Tanja!
Nedavno sam Vas prvi put gledala na K1 i bila sam odmah privučena Vašim načinom rada, a posebno načinom ophodjenja. Potom sam čitala na Vašoj stranici recepte, koji su uzgred rečeno objašnjeni do savršenstva čak i za početnike! Popratne nesvakidašnje pričice uz recepte su me zaista oduševile i kompletirale sliku o Vama, naravno u pozitivnom smislu. Jedva čekam da isprobam Vaše recepte! Veliki pozdrav iz Republike Srpske!
Slavka
Draga Slavka,
Pre svega Vam se najiskrenije zahvaljujem na Vašim divnim rečima – greju dušu, stvarno. I veoma mi gode.
Ukoliko budete nešto probali – javite mi utiske, a ja sam tu za sve nedoumice.
Inače, meni je mama iz Gradiške, gde sam u jednom potkozarskom selu provodila sve raspuste do srednje škole, i tamo mi živi rođeni ujak sa porodicom i još rodbine.
Veliki pozdrav za Republiku Srpsku!
Prvi pasus je apsolutno bespotreban i uvredljiv.Pozdrav od kuvara.
Poštovani Nikola, nije mi ovde, niti bilo gde na blogu, apsolutno bila namera da bilo koga uvredim, te se izvinjavam ako ste me tako razumeli. I dalje stojim iza onoga što sam napisala, ali bih samo mogla da dodam – prema mom iskustvu. Ovo stoga što su mnogi moji prijatelji izuzetni (amaterski) kuvari, daleko bolji od velikog broja žena, ali je istina da većina muškaraca ne vodi mnogo računa da li se nešto zaprljalo ili isprskalo. Sa druge strane, žena koja pored pripremanja hrane za porodicu i održava higijenu u kući – trudi se da što manje zaprlja. Verujte mi, velika mi je želja da imam nekoga ko će za mnom da briše i sređuje – e, kako bih se tek tada razmahala po kuhinji 🙂 Šalu na stranu, ne ulazim mnogo u profesionalne kuhinje koje su Vaša delatnost, čula sam za termin parakujna, ali je sigurno daleko lakše kada imate nekoga ko za vama rasprema, jer je u velikim kuhinjama takva podela rada, je l’ tako? Isto tako, moram reći da je na isti taj prvi pasus odreagovao moj drugar, jedan od tih fanstastičnih kuvara, sa jednim – pfffff…. Ali ipak nije mogao da opovrgne da je sve isprskano oko pleha, kada mi pošalje sliku da se pohvali da je nešto dobro spremio 🙂 Veliki pozdrav i hvala na javljanju!