Njoke su italijansko jelo – to bude jasno čim se vidi originalni naziv – gnocchi. Istorijski, nastale su na Apeninskom poluostrvu, a i tamo se najviše jedu. Istini za volju, rasprostranjene su i u mnogim drugim zemljama, kako u originalu, tako i u lokalnim podvrstama. Prave se kako od običnog krompira, tako i od batata – slatkog krompira čime postaju narandžaste, a moguće su i obogaćene verzije, na primer bosiljkom, pa se dobiju zelene njoke.
Ranije sam ih pravila bez krompira, od kuvanog testa, nešto poput onoga za princes krofne. Nakon šufnudli mi je palo na pamet – a zašto ja godinama bežim od njoka sa krompirom? Verovatno su me plašili kojekakvi tekstovi koji prilog, testeninu, kako hoćete, koji svaka italijanska nona ume da napravi dižu na nivo nuklearne fizike. Da budem iskrena, sita sam već tih elaborata: jedno je da se predoči čitaocima najlakši i najbrži način pravljenja nekog jela, a drugo je da ih se udavi sa toliko detalja o kojima treba da vode računa, te da im se istakne toliko tački na kojima sve može da krene po zlu, da se ni oni veštiji ne usuđuju da se late posla. Budimo realni: treba osnovna zainteresovanost za kuvanje i pouzdan recept, sve drugo će doći samo po sebi. Jeste, nije svako brašno isto, nije svaka rerna ista. Ukoliko je neko neiskusan, njemu će i nešto tvrđa i nešto mekša njoka biti uspeh. Onaj sa malo više prakse će shvatiti da ukoliko testo nema teksturu testa – treba da doda malo brašna.
Juče sam baš imala prepisku sa svojom imenjakinjom koju sam upoznala preko instagrama i koja mi se pohvalila da pravi testo za picu po prvi put i to po mom receptu. Zebnja se osećala kroz poruke, i to ona u nivou – otvaram kavez sa zmijama i stupam u njega (sa mog aspekta). Ja joj lepo kažem ono što svima govorim: ne postoji dugme za samouništenje. Šta god da uradiš, biće jestivo, ne brini. A testo neće dalje od vangle do poda – to je jedino što može naopako da krene. Njen odgovor je bio – ali ja nemam osećaj za testo. Šta će ti osećaj – bilo je uzvraćeno sa moje strane – imaš recept, počni od njega. Posle mi slala slike – napravila je ne jednu, nego dve pice, za nju i dečka i srećna do neba.
Tako i njoke. Te moraš da dodaješ brašno polako, te moraš da pipkaš, te ovo, te ono….i rezultat svega bude da ja pravim njoke bez krompira godinama, ne usuđujući se da pravim originalne. Da se razumemo – nisu ni one loše, ali su ove “prave” nešto drugo.
Istina, bolje je da se uzme beli krompir. Da se brašno postepeno dodaje i čim se formira testo, odnosno kada vidite da to više nije smesa koja se bezvoljno zalepila za sve zidove vangle – da prestanete (čim jednom napravite, znaćete o čemu pričam). Odlučila sam da prenebregnem savete da kuvam ceo krompir sa ljuskom – ja sam ga oguljenog i isečenog na kocke kuvala, kao što uvek radim (to je u naučnim tekstovima na blogovima i portalima veliki no-no!) Još sam mnoštvo saveta zanemarila i napravila savrešene njoke, a da se svet nije srušio, niti je zemlja prestala da se vrti oko svoje ose. Tako i vi – čist greh je da zbog toga što vas je neko naplašio možda, ne napravite ovo savršenstvo.
Domaće njoke. Ni nalik ijednim kupovnim. Božanstveno su mekane, prava ilustracija onoga – tope se u ustima. Nema tu mnogo posla, kako se naizgled čini. Skuva se krompir, ispasira se, doda se brašno, žumance, malo soli i formira se testo. Ono se zatim pretvara u pantljike valjanjem o površinu i seku se njoke dužine oko dva centimetra. E, sad: da li ćete ih pritiskati o rebrastu podlogu za testo ili o viljušku ili ćete ih ostaviti onako glatkim – to potpuno zavisi od mogućnosti i volje, jer već imate njoku savršenog ukusa. Kuvaju se u dosta vode i vrlo su pametne, jer same prijave kada su gotove – prostim isplivavanjem na površinu. Pokupite ih rešetkastom kašikom i koristite kao prilog uz jelo ili sos koji želite. A zahvaljujući onim tekstovima koji su pola populacije poplašili – svi će vas sa strahopoštovanjem gledati – praviš DOMAĆE njoke? Pa ti si neverovatna/neverovatan!
Domaće njoke
Ingredients
- 1/2kg oguljenog belog krompira
- 120-150g brašna, plus za radnu površinu
- 1 žumance
- prstohvat soli
Directions
- Step 1 Krompir iseći na krupnije komade i kuvati ih u malo posoljenoj vodi.
- Step 2 Skuvani krompir ispasirati, pa mu dodati prstohvat soli, jedno žumance i postepeno dodavati brašno, sve vreme ga mešajući i meseći. Čim se formira testo, prestati da dodavanjem brašna (meni je bilo potrebno 120g, možda će nekome i manje)
- Step 3 Formirano testo podeliti na četiri dela, pa svaki deo razvaljati u pantljiku debljine oko 1.5cm, dlanovima rolajući o radnu površinu (može se posuti sa malo brašna)
- Step 4 Dobijene pantljike iseći na njoke dužine oko 2cm. Svaku njoku po želji pritisnuti o rebrastu površinu ili o viljušku ili ostaviti glatkima.
- Step 5 Dobijene njoke se mogu zamrznuti ili se odmah kuvaju: spuštati ih u dosta provrele vode i vaditi ih rešetkastom kašikom čim isplivaju. Poslužiti ih u omiljeni sos ili jelo.
Nisam mogla da verujem kada sam videla njoke jutros na blogu! Baš imam pire krompira koji je ostao i spremam se da ga “pretvorim” u njoke danas. Neće mi biti prvi put i drago mi je da demistifikuješ pravljenje istih. Ukus je zaista neponovljiv!
Želela bih da se zahvalim za divne recepte. Puno kuvam i imam dosta svojih ali otkada mi je moja Tanja preporučila ovaj blog – pravila sam punjene suve paprike po prvi put – ne prestajem da isprobavam tvoje recepte. Pravila picu prošle nedelje i baš sam bila oduševljena. Šta da kažem, priče me uvek razgale i donesu osmeh na lice (mislim da smo generacijski jako blizu), a recepti su uvek precizni do detalja i zaista “foolproof “.
Puno pozdrava i sve najbolje,
Dragana
Draga Dragana, veliko hvala na ovako detaljnom javljanju, jako ljubazno od tebe! I jako mudro da preostali pire pretvoriš u njoke – nema bacanja 😉
I ja sam se ranije plašila tih suvih paprika – jedni kažu da se potapaju, drugi ne, jedni ih kuvaju, drugi peku….ma nije čovek načisto, dok se jednom ne preseče 😉
Mnogo mi je drago, još jednom, na javljanju i veliko hvala!
Draga Tanja, dva puta sam probala da ih pravim po nekom sličnom receptu Oba puta je bilo lepljivo i gnjecavo i stalno je trazilo još i još brašna… Krajnji rezultat su bile isto tako gnjecave i neukusne njoke. I gomila zamrznutih koje su na kraju bačene… Negde sam pročitala da je krompir najbolji za njoke kad je hladan i da tako ne prima veliku količinu brašna? A ja sam uvek stavljala u topao. Mislim se da se opet osmelim i probam po vašem receptu i sa hladnim pireom
Veliki pozdrav.
Moram da priznam da nisam vodila računa o toploti krompira. Zapravo, htela sam da upotrebim topao, jer znam da tako najbolje prima ukuse, ali dok sam slikala, sve namestila….krompir je postao nekako mlak. Sastavila sam sve i bilo je potrebno 120g brašna (doduše, malo sam varala i mesila testo u mikseru 😉) Ukoliko se odlučite da ih pravite, molim da mi javite kako je uspelo i da li ste zadovoljni. Pozdrav, svako dobro!
Divne su! ☺️☺️☺️ Da li mi možete reći gde ste kupili pasirku sa krompir, daskicu za oblikovanje njoka i sekac? 🙂
Mnogo hvala, Sonja! ♥️
Pasirku sam dobila od Maje Babić, blog Provereni recepti, ali kako to oblično biva sa dobrim ljudima – ona se ni ne seća da mi je poklonila 😉 Imate da je kupite u Ikei i u Okovu.
Daskicu sa oblikovanje sam kupila u Pragu, ali još lepše, drvene izrađuju Mila sa bloga Milin kuvar i njen suprug, instagram profil @radionicavud. Uzela sam i tu drvenu i zaista je lepo i kvalitetno urađena.
Sekač – stvarno ne znam! Znam da sam insistirala na drvenoj dršci, ali nemam pojma gde sam je našla. Mislim da ga ima u Metrou, možda i u Okovu, ali nisam sigurna.
Nadam se da sam pomogla 😊
Dodajte žlicu masti ili putra