Koje biste vi jelo napravili da lepo ugostite prijatelje? Da li bi to bio spisak jela ili jedno specijalno? Da li ste pobornik iznošenja činija na sto iz kojih se gosti služe ili tanjira na kojima je jelo već servirano u porcijama? Već i vrapci znaju da sam ja pristalica mnoštva jela, mnoštva činija i tanjira koje zauzmu dobar deo centralnog dela stola, gde kod mene ne bude mesta ni za salonske sveće, a kamoli one ogromne dekoracije koje viđamo po američkim sajtovima. Uvek pomislim – dekoracija, jer nemaju ništa pametno jestivo da iznesu. Šalim se, ali samo malo. Dalje, kod mene prijatelji dođu na jedno jelo, a onda moja megalomanija uzme primat, pa se to jelo izgubi u moru drugih. I tako uvek.
Jedno od jela koje može biti adut da pozovete prijatelje su svakako mlinci. Ne spremaju se u svakoj kući, a mnogi ih nisu ni probali. Ja sam mlince prvi put probala u svojim kasnim dvadesetim, na večeri nekim poslovnim povodom. Dobar beogradski restoran, a ja dobih preporuku da obavezno probam mlince, jer su tu odlični. Ukusni, rustični, kremasti, fini….. To je bilo jelo koje sam mesecima prepričavala. U još par navrata sam ih po restoranim poručivala i bili su slični ili isti. Nema tu mnogo mudrosti: rustična, domaća testenina, meso i mlečno-pavlakasti krem. Ipak, i pored više nego poznate anatomije tog jela, nekako sam mislila da restorani imaju ekskluzivu, te da ne postoji način da se spremi kod kuće. A tek da se i sama testenina spremi u domaćoj radinosti – to mi je izgledalo kao nešto što nikada ne bih ni pokušala.
Da se razumemo, kod mene je bilo više pokušaja i grešaka: te sam probala da meso ostavim u šniclama, te je jelo ostalo suviše tečno, te testenina nije htela da upije tečnost i tako dok nisam došla do pravog načina: testenina koja se pravi samo od vode i brašna, meso ispečeno i iseckano u trake, pavlaka samo neutralna. Ovo poslednje čak nije presudno – može i da se izmeša sa mileramom, ali prethodna dva su ono što pravi razliku. Inače, mlinci se pored ovog načina – zapečeni u kremastom sosu, mogu poslužiti u umešani sa sokovima od pečenja. Na ovaj drugi način nikada nisam pravila, ali polako, ima vremena: neki sledeći put.
Ukoliko se od mene očekuje iskrenost, ovo je jedno jako jednostavno jelo koje se pravi u par poteza. Naravno, preduslov je da ste testeninu napravili ranije, što toplo preporučujem, jer oblikovana i ispečena, može neko vreme da opstane u nekoj kesi ili kutiji. Sa druge strane, možete da je kupite gotovu, ali to stvarno nije neophodno, kada je već tako jednostavno spremanje celog jela od nule (a i gosti će vam biti zadivljeniji, verujte mi) Zamislite da pozovete nekog na mlince sa ćuretinom ili piletinom: koliko je to jače od poziva na makarone sa mlevenim mesom, na primer? Pričaće o vama u superlativu, sigurna sam. Ne dajte da vas zavede nefotogeničnost ovog jela – veoma je ukusno i sigurno će se tražiti repete.
Mlinci sa ćuretinom ili piletinom
Ingredients
- MLINCI:
- 1/2kg bašna
- 1 kašičica soli
- 300ml mlake vode
- 1 kašičica masti ili ulja
- 1 kašičica sirćeta
- JELO:
- 1/2kg ćuretine ili piletine
- 1/2l neutralne pavlake (ili 300 ml neutralne i 180g kisele pavlake)
- 1l supe
- 100g sira tipa kačkavalja
- so, biber
- 50-100g putera
- malo masnoće za prženje
Directions
- Step 1 Od brašna, soli, vode, masti i sirćeta umesiti tvrđe testo. Ostaviti testo da odmori 15-ak minuta.
- Step 2 Otkidati komade i razvijati ih u testo debljine 1mm (može i na mašinici za testeninu) i iseći na manje ploče.
- Step 3 U rernu staviti pica-kamen ili prevrnuti pleh i uključiti je i zagrejati na 250 stepeni zajedno sa podlogom za pečenje. Peći ploče od testa 5 minuta sa jedne strane, pa prevrnuti i peći sa druge strane još 3 minuta. Postupak ponavljati, kako bi se svo testo ispeklo. Ovako pripremljeno testo se može spremati odmah ili ohlađeno ostaviti u kesi ili kutiji do korišćenja.
- Step 4 Meso iseći na veoma tanke šnicle, posoliti ih i pobiberiti.
- Step 5 Na malo masnoće, ispržiti meso po par minuta sa svake strane. Ispečeno meso iseći na trakice.
- Step 6 Mlince izlomiti na manju parčad i potopiti u vruću supu (po turama, neće sve stati odjednom). Ostaviti da se dobro natope i počnu da mekane.
- Step 7 Na dno pripremljene posude staviti oceđene mlince, pa odozgo posuti isečeno meso. Preko mesa opet staviti deo natopljenih mlinaca, pa opet red mesa i na kraju završiti mlincima.
- Step 8 Izmešati neutralnu pavlaku sa malo supe (ne treba preterivati, da jelo ne bude suviše tečno, bolje je dodati kada se sve složi), pa preliti preko složenog mesa sa testom. Eventualno dodati još malo supe.
- Step 9 Preko svega posuti izrendani kačkavalj, i listiće putera.
- Step 10 Peći u unapred zagrejanoj rerni na 200 stepeni 30-40 minuta.