Na prvi pomen virusa, počeli su da se prazne rafovi sa brašnom i kvascem. Kolica su punili i oni koji testo u životu videli nisu, po onoj – daj da kupim, a na internetu ću videti šta sa brašnom. Nešto sam razmišljala – da li taj svet zna da kvasac, a Bogami i brašno, imaju rok trajanja?
Kada sam bilo koji intervju ranije davala, na pitanje bez čega ne sme kuhinja da mi ostane, uvek sam odgovarala – bez brašna, kvasca, jaja, sira i masti – kada to imam, znam da mogu sve da napravim. I zaista, moje su rezerve istih u mirnodopskim uslovima daleko iznad zaliha normalne porodice. Kada imam kilogram ili dva brašna, ja već proglašavam ostavu praznom. Isto tako, uvek imam neki kvasac u zamrzivaču, a suvi kvasac – bar 3-4 kesice. Naravno, takvom stanju svesti je doprinelo blogovanje (neću valjda da trčim u radnju po kesicu kvasca, a dnevna svetlost samo što nije prošla; da ne pominjem što obavljam velike kupovine nakon što mi legne plata, pa tako organizujem i ostavu i frižider). Sa druge strane, potičem iz porodice čiji su preci znali i šta je glad i bogatstvo, i rat i nemaština i izobilje. Uvek je bilo ono – za to se u nevreme može dobiti džak brašna, da prehraniš dete, pa je tako i meni mozak podešen. Srećom, pravu glad nisam upoznala, ali čudna vremena jesam.
Evo ga još jedno čudno vreme. Ograničeno kretanje, oni koji rade u maloprodaji se trude kao lavovi, ali što mi u lokalnoj bakalnici rekoše – ma ima, stiže roba, nego ne stižemo od služenja kupaca da raspakujemo. Zaista nije floskula da su uz neke komunalne usluge i naravno, medicinare i oni heroji ovog proleća.
Ko bi rekao da će da zapne na kvascu? Internet vrvi od beskvasnih hlebova, od domaćeg, prirodnog kvasca i svega napravljenog sa njim. Moj prirodni kvasac, nazvan Živojin, je lepo krenuo, bio je kao sa slike i pobrao je sve pohvale na instagramu, kada sam ga javno prikazala. Kao urečen, sutradan je samo šljonuo i ni makac. Onda sam pokrenula sledeći – Živojin Drugi. I on je nakon drugog hranjenja otišao u besmrtnost. Onda je došao Života – domaći kvasac od pšeničnog integralnog. Ista priča. Onda sam krenula sa Živojinom Flaširanim (umešenim sa flaširanom vodom, a sve optužujući našu veoma hlorisanu vodu za svoj neuspeh) – i on je završio svoju priču. Umesila sam i od belog brašna. Ništa. Odustala sam od prirodnog kvasca, sada sam ovaj šesti zamesila samo kao izazov i nije dobio ime. Nakon njega sigurno neću više ni pokušavati. Ono što je sigurno otežavajuća okolnost je to što je kod mene u stanu toplo kao u terarijumu, te je očigledno pretoplo za prirodni kvasac, eto ne znam, nego nagađam. Pre će vlada rešiti pitanje proizvodnje /uvoza kvasca nego što ću ja uspeti u svojoj kuhinji da razvijem taj domaći.
Da ne pravim zazubice onima koji zalihe kvasca ne drže na blogerskom nivou, solidarišem se, te pravim lepinje u tiganju, bez kvasca. Prave se veoma jednostavno, dobija se mekano testo, koje se deli na loptice, rukom spljošti na diskove i prži na malo ulja u tiganju. I kada se ohladi ostanu meke i elastične, te ću ih sigurno ubuduće koristiti uporedo sa tortiljama. U pola mere sam umešala sitno iseckana pera mladog luka i napravila veliku grešku: što isto nisam uradila u celu meru! Veliki sam faul dobila od Luke, u meri da je prebrojavao koliko ih je napravljeno i gde su sada. To samo jedno znači – ubuduće aromatizujem celo testo, pa čime god nađem: mladi luk, vlašac ili neko drugo začinsko bilje. Veoma zgodna zamena za hleb, dok kvasac ne napuni rafove.
Lepinje iz tiganja (bez kvasca)
Ingredients
- 400-450g brašna
- 1 kašičica praška za pecivo
- 1.5 kašičica soli
- 3 kašike ulja
- 1 šolja hladne vode
- dodaci po želji: seckana pera mladog luka, vlašac, peršun....
- ulje za prženje
Directions
- Step 1 Izmešati brašno, prašak za pecivo i so, pa dodati vodu i ulje i umesiti glatko testo (po potrebi dodati brašno ili vodu, da se dobije mekanije testo) Umešati i dodatke po želji. Umešeno testo ostaviti da se odmara 10-ak minuta u poklopljenoj posudi.
- Step 2 Odstojalo testo podeliti na 10 loptica. Svaku lopticu spljoštiti vrhovima prstiju u disk prečnika oko 12cm.
- Step 3 U tiganju zagrejati oko 2 kašike ulja, pa pržiti lepinju sa obe strane (2-3 minuta sa svake strane) dok ne dobiju zlaćanu boju.
- Step 4 Za sledeću lepinju opet dodati 2 kašike ulja, pa ponoviti postupak. Tako uraditi za sve preostale lepinje.
- Step 5 Služiti tople ili ohlađene.
I disu i mirisu!
Pozdrav iz Kraljeva.
Pozdrav za Kraljevo iz Beograda ♥️
Tanja, pozdrav, posebno fini recepat za ova vremena. Podrazumeva li 1 šolja = 1 cup odn. 2,4 dl?
Hvala i ostanite zdravo!
Da, da, ona šolja od čaja ili 1 cup ukoliko imate merice. Svakako namestite da testo bude mekše, da se lako rastanji rukom. Čuvajte se i svako dobro!
O Bože, Tanja ti si kraljica. Slatko sam se nasmejala ovoj priči o kvascu. Videla sam na instagramu i nije mi bilo najjasnije šta pokušavaš, pogotovu što se radi o Živojinu. uporno tražim kod nas onaj suvi kvasac od 1/2kg. Ako ga nadjem, poslaću ti ga poštom pošto je to za sada jedina komunikacija, mislim robna. Ovaj tvoj recept se kod nas zove DEBELE PALAČINKE i super su. Moja baka je nekada pravila to isto testo sa sodom bikarbonom i pekla ih na plotni od šporeta na drva. Čini mi se da mi je taj miris još uvek u nosu.
pozdarv iz još uvek čistog Gornjeg Milanovca.
Ma imam ja kvasca, moja kuća bez toga ne ostaje (ipak sam ja pekarska unuka), nego je ovo bio izazov, a i zdravo je.
Pa da, to je nešto slično onome što se na plotni peče, samo što sam ja mislila da su to mlinci….ih, ti mirisi detinjstva….
Neka i ostane čist!!!
Pozdrav Tanja, na ovom web sajtu imate detaljna uputstva za pravljenje startera i svih mogucih vrsta hlebova. Precizno, tacno i sa 100% uspehom:) Hvala za divne recepte!
https://www.theperfectloaf.com/sourdough-starter-maintenance-routine/
Veliko hvala, detaljno ću iščitati. Mislim da je moj problem suviše topao stan ili što mi se maksimalno narastanje, odnosno vreme za dohranu, dešava u toku noći, na primer. Uveče lepo poraste, ujutru ga nađem na dnu tegle. Hvala, svakako!
Ovo ide ujutru za doručak, jedva čekam! Pitanje: da li ću pogrešiti ako za prženje umesto ulja stavim mast? Kontam da će im dati malo arome 🙂 ali neće biti dobro kad se ohladi.
Taman posla da je greška. Jedino to sa hlađenjem, zaista…. A sa uljem su i sutradan meke i savitljive.
Nisam samo sigurna kako opstaju do sutra 😁 u slast smo ih smazali. Hvala! ❤
Ni ja, ali moje je da kažem. Svi mi prijavljuju da netragom nestaju 😉
Лако, брзо и јако укусно! Много нсм се свиђају! Позз из НС-а
Draga Jelo, veliko hvala na javljanju, baš mi je drago da su Vam se lepinje dopale! Pozdrav za Novi Sad!