Kolač sa kikiriki puterom

Mene su prilično arhaično lečili tokom celog detinjstva. Mnoge boljke su imale svoje prirodne lekove kao jedini i isključivi način borbe. Daleko od toga da su moji roditelji negirali modernu medicinu – čak naprotiv, nego su prosto smatrali da je najefikasnij onaj lek koji dolazi iz prirode ili ako vam je draže – bapski lek. Tako, na primer, ja nisam znala za drugi način skidanja temperature osim obloga od presnog krompira na tabanima. Mrzela sam ga kao najgoreg – kada gorim kao žiška, poslednje što mi je trebalo je nešto hladno, ljigavo i neprijatno na bilo kom delu tela, naročito na najtoplijem. Ipak, bar jednogodišnji rajački rod je završio na mojim tabanima tokom odrastanja, jer su grlobolja i temperatura bile način reakcije na bilo koju bolest. Kod upornijih slučajeva su me i masirali komovicom, ali se toga sećam da se desilo jednom ili dvaput – jednostavno je krompir činio svoje. I upornost mojih roditelja.

Luka je bio beba, kada nam je doktorka na nekom pregledu rekla da mu u slučaju visoke temperature dam Brufen; na to sam odmah odgovorila – ali on nema bolove, vidi se da nije plačan i kenjkav. Ma ne, za skidanje temperature, opet će doktorka. Tu smo jedna drugu gledale sa verovatno istom mišlju u glavi – šta priča ova žena? Nakon što sam se malo raspitala, saznala sam da Brufen nije samo lek protiv bola, kako sam ja mislila, već i za skidanje visoke temeperature – i bila sam nemalo iznenađena. A već uveliko majka kada sam došla do tog saznanja.

Kod manjeg kašlja su mi pravili karamel mleko. Kod opekotina mi stavljali koješta, a sama sam još kao mala znala da kao kakva ranjena životinjica pronađem bokvicu i prislonim je na mesto osipa (od koprive, na primer) ili ogrebotine. Kod stomačnih tegoba sam se protezala i brala lišće dunje ispred kuće na selu. Sve u svemu, za dete koje je raslo industrijskih osamdesetih na novobeogradskom betonu – pomalo sam podsećala na Moglija.

Kao pomoćno sredstvo za bol u želucu, donjem stomaku ili uhu se koristio zagrejan crep, onaj sa prve slike – koji ako ne reši stvar, pakovali smo se i zapućivali kod dežurnog lekara; mnogo je češće rešavao nego ne. Crep su mi grejali na ringli, uvijali u peškir i držala sam prislonjen na bolno mesto. Osećaj blagosti i miline koji se prostre telom u tom trenutku se ne da prepričati. Kada sam i sama dobila dete, jednom prilikom sam dobila i crep u amanet. Koliko je on bolnih stomačića izlečio – više ni sama ne znam. Ima nešto utešno u njemu, pored lekovitog, valjda, a nije isključen ni placebo efekat.

Taj magični i lekoviti crep je poslužio i kao podloga za ovaj kolač sa kikiriki puterom, kada mi je zafalilo nešto rustično. A kolač – e, on je posebna priča! Verovatno bi se uz neke izmene mogao napraviti na zdraviju verziju, ali je meni savršen baš ovakav kakav jeste. Kada bi trebalo da mu dam neku bližu odrednicu – to bi bio onaj cookie keksić – upravo mu je takva podloga, pomalo “žvakava”, veoma ukusna i puna arome kikirikija. Za razliku od keksića koji čokoladu ili bilo koji drugi sastojak imaju u tragovima – ovaj kolač je obilato prekriven filom, što nikoga ne ostavlja ravnodušnim, a naročito ne nekog čokoljupca. Za njega biste i sami mogli da napravite kikiriki puter – zaista je jednostavno – evo ga i recept. Ili kupite bilo koji u radnjama – izbor je ogroman. Ukoliko možete da birate, bolje je da uzmete onaj krupnije mleven – kako biste dodali nivo više u teksturi. Kolač je odličan uz mleko, kafu ili čaj, odličan je i bez ičega, a ono što je meni posebno palo na pamet – sjajan je kao užina za neki dan u prirodi – mora da me je današnji sunčan dan odmah mamio na šetnje, planinu i prirodu. Kolač se pravi za tren, ohladi se, iseče na kocke, spakuje u neku kutijicu, spremi se i termos sa kafom i provod, opuštanje i upijanje snage iz sunca su zagarantovani. Samo prvo treba napraviti kolač, evo ovako:

Kolač sa kikiriki puterom

29.03.2021.

By:

Ingredients
  • KORA
  • 125g putera
  • 100g smeđeg šećera
  • 90g šećera
  • 90g kikiriki putera
  • 1 kašičica arome vanile
  • 1 jaje
  • 140g brašna
  • 100g sitnijih ovsenih pahuljica
  • 1/4 kašičice soli
  • 1/2 kašičice praška za pecivo
  • FIL
  • 200g narendane čokolade ili čokoladnih kapljica
  • 60g prah šećera
  • 3 kašike mleka
  • 90g kikiriki putera
Directions
  • Step 1 Umutiti puter, smeđi šećer i šećer, pa dodati kikiriki puter, aromu vanile i jaje. Na kraju dodati izmešane brašno, ovsene pahuljice, prašak za pecivo i so i nastaviti mućenje da se formira jednoobrazna smesa.
  • Step 2 Pleh dimenzija 31x18cm ili sličan postaviti papirom za pečenje. Na dno pleha izručiti pripremljenu smesu, pa rukama ili dnom ravne čaše izravnati, kako bi se formirala ravna ploča.
  • Step 3 Peći u unapred zagrejanoj rerni, na 180 stepeni 20 minuta.
  • Step 4 U međuvremenu izmešati prah šećer, mleko i kikiriki puter i umutiti u glatku smesu.
  • Step 5 Ispečen kolač izvaditi iz rerne i odmah posuti rendanom čokoladom ili čokoladnim kapljicama. Sačekati par trenutaka da se čokolada otopi, pa dodatno izravnati špatulom ili kašikom ili nečim sličnim. Potom na par mesta staviti pripremljen fil sa kikiriki-puterom i vrhom noža ili viljuškom izmešati mestičavo sa čokoladom. Ostaviti da se sasvim ohladi i stegne, pa seći na parčad željene veličine.


5 thoughts on “Kolač sa kikiriki puterom”

  • Suttava tekst. Malo me je podsetilo na moje detinjstvo. Cale nam je stvaljao i crep i kupus na sve i svasta. Kupus je bukvalno bio univerzalan lek za sve. I tako je mnogo godina kasnije moja svekrva nastavila da leci moju decu krompirom protiv temp, glavicama kupusa, ili ispeglanom pelenom toplom.
    A kada malo bolje razmislim, mozda je to bolje nego ovo danas kada decu kljukaju na prvo kijanje, svim i svacim.
    Btw, imam teglu putera od kilirikija. Napravicu sutra kolac

  • Meni ovo deluje kao apsolutno savrsenstvo. Uopste ne mogu da zamislim da mi je potrebno nesto vise od ovoga da zasladim dan. Prelepo.

  • I ja imam tegli kikiriki putera. Evo kolač se peče. Ne volim kikiriki u slatkišima, ali kada Tanja kaže da je dobar, onda pravim i uživam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s