Čokoladni tart

Domaći i lak za pripremu

Tart je nastao još negde u XVI veku, ako pitamo Wikipediua sastoji se iz kore koja je punjena kremom ili voćem i otvorena je na vrhu (nema gornju koru). Mini tartovi se zovu tartalete. 

Kora za tart se najčešće pravi od brašna i putera, uz dodatak šećera, jajeta i malo hladne vode. Pritom, najčešće je odnos brašna i putera 2:1, što mu daje onu prhkost i puterasti ukus. Naravno, ovaj odnos nije nešto uklesano u kamenu, sveto i nepromenljivo, jer da je tako – ne bismo imali takvo poslastičarsko bogatstvo i toliko različitih poslastica. Ono što je kod tarta bitno je da puter bude hladan pre nego što se utrlja u brašno, te da se tečnost dodaje veoma oprezno, kako ne bismo napravili previše mekano testo. Umešeno testo se uvija u prijanjajuću foliju i ostavlja se u frižideru, može i na jako kratko (pola sata, na primer), a može da se ostavi i na 2-3 dana (ja ne bih preterivala i ostavljala duže baš zbog tog svežeg jajeta), te da se po potrebi razvija, oblikuje prema kalupu, filuje i peče.

Prazno pečenje (Blind baking)

Sigurno ste viđali poznate TV kuvare kako formiraju koru za tart, prekrivaju je papirom za pečenje, te u njega stavljaju nešto što će koru držati na mestu, prilepljenu za dno kalupa (poslednje što vam je potrebno je da se mestičavo podigne: ako je pritisnete nakon pečenja u želji da je izravnate, onako prhku možete da je izmrvite; ako je ostavite, imaćete dno tarta kao Mesečevu površinu, što ne želimo, je l’ tako?) To nešto što drži koru prilepljenu za dno mogu da budu kuglice specijalne za tu namenu (koje ovde nisam videla, nego sam ih teglila u koferu iz Nemačke, ako se ne varam); mogu da budu zrna pasulja ili pirinča. Bitno je da nakon pečenja uredno skupite sva zrna, pa ih u nekoj tegli sačuvate za sledeće majstorisanje u kuhinji sa istom temom. E, da: jasno je da zrna kukuruza nikako ne dolaze u obzir? Kokice koje bi se ubrzo napravile nikako nemaju potrebnu težinu koja bi testo držala na mestu i ravnim.

Nakon propisanog vremena, težina se skida sa kore, ostavlja se još neko vreme da se lepo zapeče i to je to – kora je gotova i spremna je za filovanje.

Filovanje

Filovi mogu biti razni: poslastičarski krem (onaj kao kod princes-krofni), onaj od sira, kao kod cheese-cake-a. Mogu biti i ganaš kremovi (kao i ovaj na slikama), pa čak i onaj napravljen sa belom čokoladom. Lične preferencije određuju da li ćete u svež fil pozabadati voće ili ga ostaviti samo kremastim.

Tart u našoj kuhinji

Tart mi je postala jedna od omiljenih poslastica za pravljenje. Nekako za čas spremim koru, fil je još brži, a rezultat – profesionalni (mada sam sigurna da profesionalci ne tolerišu ovako neravni fil na sredini kolača, ali u tome i jeste lepota domaćeg kolača). Pre negde sam pravila jedan sa voćnim punjenjem, koji će doći na red u nekoj od narednih objava. Na to je moj jedinac rekao – a kada ćeš praviti čokoladni tart? Hoću, vrlo uskoro. Rečeno – učinjeno, u narednih par dana.

To me je navelo da razmišljam da li je razmažen (nije, jasno je i meni i našoj okolini) ili samo uz ovaj blog mnogo zna? I opet mi pade na pamet jedna opaska koja mi je bila upućena pre nekoliko godina na temu nekog dobrog jela koje sam spremila: smanji doživljaj, nećeš ga nikad oženiti. Hm? Danas sam sa dve drugarice sa kojima imam Viber grupu, a u zbiru imamo pet sinova (i jednu devojčicu, koja nije bila današnja tema) upravo o tome razglabala – kako ovi odrasli momci iz te petorke nikako da nađu sebi devojke, nego sve neke drugarice. Pa smo se onda Gaga i ja našalile sa Majom da je nama potrebna samo po jedna fina devojčica, a da njoj za njene delije treba tri!

Da li je sreća ili usud kada mnogo zna? Da ne bude zabune, Luka je dobro upućen u ono što ga zanima, pa svakodnevno od njega nešto naučim i neiskusna gluperdica za mnoštvo drugih više ili manje životnih stvari, u meri da me iznova uveseli i nasmeje. Sa takvim detetom moram da budem stalno u mentalnom i opšte-obrazovnom treningu, jer se poštovanje pored onoga roditeljstvom zagarantovanim, mora i zaslužiti. Ipak, to njegovo jasno traženje čokoladnog tarta doslovce (nikavo slikovito objašnjenje mi nije bilo ponuđeno, jer se podrazumevalo da svi znaju o čemu se radi) me je nagnalo da se zadovoljno osmehnem: razmažen ili ne, meni je drago da zna o čemu se radi.

Naš čokoladni tart ima punjenje od ganaš krema: zagrejana slatka pavlaka se prelije preko izlomljene čokolade, sačeka se minut-dva, pa se meša dok se ne napravi svilenkasto-glatki fil. Doda se prstohvat soli (da se istakne ukus čokolade) i to se prelije preko ispečene i ohlađene kore. Kada se stegne, tart je gotov. Aranžiranje voća je trajalo duže od pripreme fila, bez preterivanja. I onda na sve to moje cickanje i ređanje bobica, te kroćenje neposlušnih koje su želele da se kotrljaju mimo mog plana, naručilac posla prođe kroz kuhinju i zapanjen upita – šta će ti to voće? Zar nismo rekli čokoladni? Luka, voće taman daje fini balans čokoladi, probaj, bolje je sa njim. Dobro, probaću, ali ću ostaviti ako mi se ne dopadne. Ostavio je, naravno. Ali ja i dalje mislim da je voće tačka na i, a da je on rob navika.

Čokoladni tart pravite za prave čokoljupce, koje želite da impresionirate slatkišom poslastičarskog nivoa, a spremljenog za čas u sopstvenoj kuhinji. Uz njega preporučujem voće, ali je moje dete dokaz da ono nije neophodno. Javite mi utiske.

Čokoladni tart

15.07.2019.

By:

Ingredients
  • 175g brašna
  • 25g kakaa
  • 50g prah šećera
  • 100g putera
  • 1 jaje
  • 1 kašika hladne vode
  • 350g čokolade za kuvanje
  • 300ml slatke pavlake
  • prstohvat soli
  • Voće za ukrašavanje i posluženje
Directions
  • Step 1 Izmešati brašno, kakao i prah šećer.
  • Step 2 Dodati hladan puter iseckan na kockice i utrljati ga u brašno (ili mikserom, najvećom brzinom ili viljuškom), dok se ne formiraju mrvice.
  • Step 3 Dodati jaje i nastaviti mućenje, a po potrebi dodati i kašiku hladne vode, da bi se formirala kugla od testa.
  • Step 4 Testo uviti u prijanjajuću foliju i ostaviti u frižideru na minimum pola sata, a može do 2-3 dana.
  • Step 5 Zagrejati rernu na 180 stepeni.
  • Step 6 Ohlađeno testo razvaljati na papiru za pečenje u krug prečnika 30cm. Uz pomoć papira prebaciti koru u kalup za tart prečnika 24cm, tako da se kora stavi direktno na nepodmazan kalup. Pažljivo odvojiti papir i utisnuti koru u kalup.
  • Step 7 Preko kore staviti papir za pečenje, pa odozgo posuti zrna pasulja ili pirinča i tako peći u rerni 15 minuta. Nakon tog vremena skloniti papir sa težinom, i peći još 10 minuta. Ohladiti koru.
  • Step 8 Za fil zagrejati slatku pavlaku do tik pred vrenje, pa je preliti preko izlomljene čokolade za kuvanje. Ostaviti minut-dva i mešati žicom dok se ne formira gladak fil. Dodati prstohvat soli, još malo izmešati i tako formirani fil preliti preko ohlađene kore. Ostaviti da se sasvim ohladi.
  • Step 9 Ukrasiti voćem i seći na parčad željene veličine.

 

 

 

 

 



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s