Rekla bih da je kruška jedna veoma rasprostranjena voćka: ima je od Evrope do dalekog istoka, a u Americi čak postoji ceo sajt posvećen ovoj voćki (sa vrlo simpatičnim banerom na naslovnoj strani koji kaže – ništa ne može da se poredi sa vlaknima iz kruške). Kažu da je 85% ploda voda, ostalo ugljeni hidrati, razni vitamini i pomenuta vlakna.
U narodu postoje mnoga verovanja i neke obredne radnje u vezi sa kruškom, a poznate su i izreke “kao da je pao s kruške” (koju i ja često upotrebljavam) za nekoga ko ne zna je li došao ili pošao, a ni gde se tačno nalazi, a i ona – “gde će kruška nego pod krušku” za dete koje liči ili ima neku osobinu roditelja. Veoma slikovito, kao i sve narodne mudrosti.
U ženskim časopisima, a verujem da je tamo dospelo iz neke ipak malo ozbiljnije nauke, postoji kruška kao tip građe ženskog tela: ona koja je sitna u gornjem delu, a jača u kukovima, pa bi joj senka, recimo, formirala oblik neke izvitoperene kruške.
Kruška se pored deskriptivnog pojavljivanja u narodnim izrekama, koristi za izradu džemova, kompota, sosova, kolača, rakija (sigurna sam da Viljamovka zvuči više nego poznato?), može se upotrebljavati kako za slatka, tako i za slana jela – kruška odlično ide uz, na primer, buđavi sir. Sledeći put kada pravite neku obrok salatu, odvažite se na krupan korak da dodate i krušku u nju: kombinacija i eksplozija ukusa će vas prosto nagnati da poželite da je bez dna činija iz koje jedete.
Meni je kruška jedno od omiljenih voća. Zapravo, samo neke vrste sorti ovog voća. Koje? – nemam pojma! Tata mi je kupovao savršene kruške i čini mi se da je samo on umeo da odabere baš te koje volim (sigurno iz sopstvene naklonosti prema istima). Naime, ja ne volim one mekane, sočne, čiji vam sokovi cure niz bradu dok jedete; meni su omiljene one nešto čvršće sa teksturom i sa zelenkastom korom. Ubijte me ako znam koja je to sorta, nego pokazujem prstom po pijačnim tezgama i nemali broj puta sam se prešla; ne zvuči dobro ako kažem da ni sama ne znam koje vrste krušaka volim.
Ne stavljam kruške često u kolače, već ih najčešće jedem kao voćku. Shvatila sam da pored ovog recepta imam samo još jedan sa kruškama – ovaj tart sa početka blogovanja, koji i dalje volim povremeno da napravim. Kada sam dobila značajnu količinu krušaka petrovača, nije bilo druge već da se bacim na posao i napravim makar jedan kolač. Ono što je zanimljivo je da su listom svi odreda mislili da jedu kolač sa jabukama (cimet ih je naveo na pogrešan put), a to me je podsetilo na detalj iz knjige koju sam davno čitala i čije se glavne radnje odavno ne sećam. Ono što pamtim je da se ćerka, narator u knjizi, i majka nisu dobro slagale, a da je majka pravila najbolju pitu s jabukama (radnja se dešavala u Americi, jasno). Na kraju romana, majka i ćerka su našle zajednički jezik, a u sceni pomirenja je ćerka pitala koja je tajna majčine savršene i nagrađivane pite s jabukama. Majčin odgovor je bio – stavljam kruške umesto jabuka.
Nisam sigurna da taj savet može da bude poslušan za sve slatkiše sa jabukama, ali navodi na razmišljanje, nove ideje i širenje vidika. Dok ne smislite nešto novo i ne nađete svoj recept koji možete da transformišete u kolač sa kruškama, napravite ovaj ultra jednostavni, onaj iz smućkaj-pa-prospi domena recepata. Doslovno se sve umuti, izlije u pleh i peče. Dobija se veoma ukusan kolač koji može biti desert, obrok ili užina, onaj koji se u prigodnoj kutiji može poneti na posao, put ili plažu. To je kolač koji svaka domaćica obožava da pravi zbog lakoće i koji joj je spreman odgovor na pitanje – ima li nešto slatko. Obožavam ovakve kolače i recepata nikad dosta.
(adaptirano odavde)
Jednostavni kolač sa kruškama
Ingredients
- 220g šećera
- 2 jaja
- 120g putera
- 150ml mleka
- 200g brašna
- 1 kašičica cimeta
- 1.5 kašičica praška za pecivo
- 2 veće ili 3 manje kruške (oguljene i iseckane)
- prah šećer za posip
Directions
- Step 1 Penasto umutiti jaja i šećer.
- Step 2 U manjoj šerpici zagrevati mleko i puter. Kada se sasvim otopi i sjedini, dodati umućenim jajima.
- Step 3 Umešati brašno, cimet i prašak za pecivo, pa dodati pripremljenoj smesi i izmešati špatulom ili varjačom.
- Step 4 Pripremljenu smesu izručiti u pleh približnih dimenzija 23x33cm postavljen papirom za pečenje. Odozgo pobacati iseckane kruške.
- Step 5 Peći u unapred zagrejanoj rerni na 170 stepeni 40 minuta.
- Step 6 Ohlađen kolač posuti prah šećerom i seći na parčad željene veličine.