Terin je naročito karakterističan za francusku kuhinju i naziv potiče od duguljaste najčešće keramičke posude u kojoj se priprema. Mogu se praviti od većine namirnica: raznih vrsta mesa, riba ili samo povrća, uz dodatak suvog ili koštunjavog voća, sira, začinskog bilja – kombinacije su beskonačne. Mogu se peći, naročito ben-mari tehnikom (posuda za terin se uroni u drugu posudu sa vrućom vodom i cela ta konstrukcija se stavlja u rernu na određeno vreme i temperaturu) ili nakon formiranja samo ostaviti u frižideru na hlađenje, pre serviranja. Na sto se iznosi ili u posudi u kojoj je pripreman – češće kod terina ili se pažljivo izruči na tanjir – karakteristično za paštete koje se na isti način pripremaju.
Terin se servira hladan ili na sobnoj temperaturi i u obrocima od više sleda (gangova) iznosi se kao predjelo. U svakodnevnoj ishrani može da zameni ručak, uz neku finu salatu, a veoma lako se pretvara i u deo večere – bilo kao jedan od sleda ili samostalno, kao lagani obrok, možda uz neku čašu vina.
Do sada nisam pravila terin. Zapravo, ako neku izvitoperenu musaku spremljenu u duguljastoj modli i izručenu na tanjiru možemo nazvati terinom, onda ipak jesam. Na poziv časopisa parfimerijskog lanca Jasmin da spremim nešto za svečani sto, a da izbegnem pečenja sa kojima bismo se Luka i ja borili danima, odlučila sam se za terin. Bio je inspirativan, izazovan, a veoma atraktivan i zanimljiv. Da je ukusan, neću ni da pominjem.
Mnogi časopisi koji neguju upražnjavanje finih obroka i nešto viši nivo kulinarstva od onog svakodnevnog, imaju terin kao predlog za svečane (i manje svečane) događaje. Zaista, kada ga ovako udidite, upakujete, deluje svečano i nesvakidašnje. Sa druge strane, kada malo zagrebete – to je ipak samo cvekla i sir. Kod mene je feta, koja glumi meki kozji sir. Nešto sam žurila da pravim, nije mi se dalo da idem po radnjama i tražim pravi kremasti, kozji sir, pa je kupovna, Šabačka takozvana feta bila više nego dostojna zamena. Svi koji su probali, su isprva mislili da je kolač – samo ne znam šta su mislili da rukola radi po sred kolača?! Onda su, shvativši da je ipak slaniš u pitanju, probali i još dugo ga hvalili.
Ovakva vrsta terina je savršena za predjelo, za neko fino meze. Mogu da ga zamislim kako se savršeno šepuri među pitama, salatama i rolatima, dižući celo posluženje na neki viši nivo. A da će privući svačiju pažnju, uopšte nije upitno. Samo još da ubedite goste da je slano posluženje u pitanju 😉
Terin od cvekle i sira
Ingredients
- 1kg cvekle
- ½ kg feta sira ili meki, stariji kozji sir
- 3 kašike kisele pavlake
- So, biber
- 1 kašičica suve majčine dušice
- Po želji: 1-2 istisnuta čena belog luka
- Za serviranje: rukola, orah, balzamiko sirće
Directions
- Step 1 Skuvati cveklu, sve dok ne postane meka. Ocediti je i ostaviti da se malo prohladi.
- Step 2 Za to vreme viljuškom izgnječiti feta sir, dodati kiselu pavlaku, da bi se dobila lakše maziva tekstura. Posoliti i pobiberiti po ukusu, dodati majčinu dušicu. Po želji dodati beli luk.
- Step 3 Prohlađenu cveklu oguliti i iseći je na jako tanke listove na mandolini za tanko sečenje povrća.
- Step 4 Duboki duguljasti kalup približnih dimenzija 11x24cm obložiti samolepljivom providnom folijom, tako da krajevi folije vire preko stranica kalupa.
- Step 5 Listove cvekle poslagati po dnu i ivicama kalupa, tako da se preklapaju. Nakon što se sve stranice oblože, usuti polovinu pripremljenog sira, poravnati ga i pritisnuti odozgo. Preko sira poslagati jedan sloj listova cvekle, a zatim usuti i drugu polovinu sira. Odozgo staviti još jedan sloj cvekle, poravnati i blago pritisnuti. Krajevi folije koji su ostavljeni da vire sada treba da se prebace preko terina i da se sve lepo zašuška. Ostaviti u frižideru preko noći.
- Step 6 Sutradan na teflonu prepeći orahe dok ne počnu blago da mirišu.
- Step 7 Otvoriti foliju i izručiti terin na tanjir za serviranje. Odozgo posuti listovima rukole i pobacati prepečene orahe. Seći na parčad i servirati, a po želji posuti balzamiko sirćetom.