Biološki časovnik, kaže Wikipedia, je ritmičnost psihofizičkih zbivanja u čoveku, a koja su u vezi sa ritmičnim zbivanjima u prirodi – što će reći da sve u nama zavisi od pravilnog ritma funkcionisanja prirode – smene dana i noći, godišnjih doba, plime i oseke. I šta onda reći kada imamo ovakvo neko proleće? Ono u kome sam na jučešnji datum nosila perjanu jaknu, a kada bi već uveliko, iako zimogrožljiva, trebalo da oblačim kratke rukave. Sve mi je nekako čudno i naopako ove godine – Uskrs mi je nešto mnogo kasno, zima duga, proleće koje nije vredno pomena, apsolutno. Čak nijednom nisam poželela da iz glasa zapevam April u Beogradu, iako već godinama maltretiram koleginice svojim nelepim tonalitetom i pevanjem po kancelarijama, jer što se mog poimanja smene godišnjih doba tiče – meni april još nije ni prišao, čekam da mi se makne ovaj novembar prvo.
Uskrs se primiče, a kod mene na blogu nije poplava ni prigodnih kolača, niti nekih svečanih torti – ama ne. Uprkos velikim planovima, sve se nekako razvodnilo, a što je najgore – mislim da ne pišem prvi put na istu temu. Tta očekivanja mi donesu neku teskobu – ono kada treba nekako da se ponašam oko nekih praznika, jer se svi tako ponašaju. Ne, nisam smislila kako ću da farbam jaja. Ne znam čak ni koju ću tortu da pravim. Verovatno ću praviti jagnjeću kapamu i neki domaći hleb, a šta mimo toga – još ni ne razmišljam. Jer – meni Uskrs u perjanoj jakni nije ni na kraj pameti. Zato, umesto svih onih planiranih torti, evo, potpuno atipično, slane štrudle. Da se izvučem, a i pomalo uvučem u temu – može ovo da bude ukras Ukršnjeg stola, dodatak za bogati Uskršnji doručak. Savet plus: sve zamesite i uvijte uveče, stavite u pleh, prekrijte folijom ili stavite u veliku čistu kesu i odmah odložite u frižider. Ujutru stavite na kuhinju samo za koliko je potrebno da se rerna zagreje i pecite – biće čak i lepše nego da ste pravili i odmah pekli.
Kada smo već na temi štrudli, koje se u pojaviše u nedoba: ljude bih mogla da podelim na ljubitelje klasičnih slatkiša u koje spadaju i štrudloljupci, kao i na one koji vole torte i kolače. Deo ovih potonjih se deli na one koji vole čokoladne slatkiše i one koji vole voćne ili kremaste ili vanilaste ili sve pobrojano.
Ja volim sve pobrojano – i štrudle i torte i kolače – ma sve slatko. Da pravim? Pa čak ni tu ne bih mogla da se odredim. Ono što sigurno znam je da veoma volim da pravim slatke štrudle za putovanja i izlete, na primer. Verovatno nema ništa lepše nego kada se u nekoj zabiti, u prirodi, daleko od svakog asfalta, sedne na travu i izvadi kutija sa isečenom štrudlom, koja je još kod kuće posuta prah šećerom. Ne nagađam – prepričavam. Ona je zaista zgodna za nošenje, zgodna za pakovanje, može da opstane van frižidera, a može da se filuje i različitim ukusima – mak, orasi, rogač, džem, kuvani fil od višanja i slično.
Slatka štrudla je očekivana stvar. Slana – nešto sasvim drugačije. To je i obrok i užina i slana poslastica, ako je tako nešto uopšte moguće. Fino testo, koje se uz dve izmene može pretvoriti u posno, fil – ono što volite i ono što imate. Mera je izdašna, pa se mogu napraviti tri ili četiri rolata, te svaki filovati po želji. Kod mene je uvek nekako raspored sledeći: jedna je premazana sirom i jajima, druga sirom i kulenom, a treća je napravljena u pica kaprićoza maniru: premazana kečapom, sa šunkom, rendanim kačakavaljem i posuta origanom. Naravno, pored pomenutih, u obzir dolaze i dinstano mleveno meso u koje se umeša jaje, zatim sir i zelje, opet povezani jajetom….ma bilo šta što volite i/ili čega želite da se rešite iz ostave ili frižidera. Za posnu varijantu bih stavila punjenje kao kod Viške pite. Ili bih štrudlu napunila pestom ili premazala ajvarom. Ili nečim sasvim drugačijim.
Kod štrudle su bitne sledeće stvari:
- Da se što čvršće zamota.
- Da se par puta provalja preko radne podloge, pritiskajući rukama, kako bi se slojevi slepili.
- Da se viljuškom izbocka umotana štrudla, a nakon premazivanja.
Sve rečeno je važno uraditi ukoliko se želi dobiti kompaktna štrudla, ona kojoj se slojevi ne razdvajaju. Naravno da sam ovo naučila na teži način: kvasac je odradio svoj posao više nego dobro, svaki sloj je bežao u svom pravcu. Kada sam uradila sve pobrojano pod 1, 2 i 3 – dobila sam rezultat kao sa slika.
Hajde da svi držimo palčeve da nam svima dođe neko lepše vreme – za početak meteorološko, a onda i svako drugo. Red je, zaslužili smo. Do tada – testo ima utešno i terapeutsko dejstvo, kako pri pravljenju, tako i pri jelu.
Slana štrudla
Ingredients
- TESTO:
- 200ml mlakog mleka
- 200ml kisele vode
- malo više od 1/2 svežeg kvasca ili 1 kesica suvog
- 1 kašika šećera
- 700g brašna
- 100g masti ili 1/2 šolje ulja
- 1 kašika soli
- FIL:
- sir, jaje, šunka, kulen, kačkavalj, dinstano mleveno meso...
- za posnu verziju - paradajz pelat, inćuni ili tunjevina, ajvar, mleveno začinsko bilje sa maslinovim uljem (posni pesto)
- PREMAZ:
- 1 jaje (za mrsnu verziju)
Directions
- Step 1 Razmutiti kvasac u mlakom mleku, dodati šećer i sačekati da se kvasac aktivira.
- Step 2 U brašno dodati nadošli kvasac, kiselu vodu, so i mast, pa zamesiti glatko testo. Umešeno testo ostaviti da nadođe oko sat vremena.
- Step 3 Nadošlo testo podeliti na tri dela. Svaki deo razviti u pravougaonik dimenzija 30x25cm, premazati filom i uviti u čvrst rolat. Svaki rolat staviti u pleh postavljen papirom za pečenje i premazati umućenim jajetom, pa izbuškati na par mesta viljuškom.
- Step 4 Peći u unapred zagrejanoj rerni, na 200 stepeni 30-35 minuta (kada dovoljno porumeni, ovlaš prekriti papirom za pečenje, da ne bi izgorelo)
- Step 5 FIL: tačne mere za filovanje je teško dati, jer se svaka štrudla može premazivati drugim filom. Za jednu je potrebna veća kriška mladog sira i 1 jaje
- Step 6 ili 2 kašike krem sira i oko 100-150g kulena
- Step 7 ili par kašika kečapa, kašičica sušenog origana, 150g praške šunke i 100g rendanog kačkavalja.
- Step 8 NAPOMENA: za posnu verziju, umesto mleka staviti kiselu vodu (ukupno 400ml) i mast zameniti uljem. Ne premazivati štrudlu. FIlovati je ispasiranim pelatom, ukuvanim sa začinskim biljem i belim lukom pa posuti kaparima ili inćunima. Napraviti pesto bez parmezana (posna verzija), pa filovati.
Stvarno, koju tortu ćeš oaviti? Daj ideju.
🙂 Verovatno neku novu – moka tortu. Ako mi se ne bude htelo, onda sigurno Vasinu tortu.
I ja bih neku novu.