Savladavanje pastrmke iz rerne mi već neko vreme stoji na listi izazova (zajedno sa Slatkim kupusom, cicvarom i česnicom), i ko zna koliko bi se to još oteglo, da me naša Lana nije pozvala da gostujem u novom časopisu Hrono kuvar sa receptom za ribu. Doslovno sam joj otpisala – pa gde me nađe sa ribom?! Odmah zatim sam pomislila da bi jedino gore bilo da je trebalo da se latim škembića! Ipak, Lanu nikako ne mogu da odbijem, tako da sam prekoredno savladala i ovo jelo.
Ne pamtim da je neki način ishrane skoro izazvao toliko pažnje i stekao toliko poklonika kao Hrono. Mnogi se kunu u njegove rezultate i prebrojavaju kilograme koje su izgubili i dobrobit koju su stekli, pa nije ni čudo što je zaživeo i časopis sa istom temom. U njemu ima mnoštvo zanimljivih recepata, a još dva blogera su imali priliku da predstave svoje radove – Sandra (Ko to tamo) i Sanja (Ultimativni sastojak)

Pastrmka pečena u rerni može da bude u hrono maniru, ako se držite speltinog brašna, ili da izgubi svojstva te kuhinje, ako se pastrmke uvaljaju u kukuruzno ili obično pšenično brašno. Svega je par pripremnih radnji (u toj meri da sam pocrvenela od muke kada mi je Lana tražila slike pripreme – čuješ, priprema: uvaljati ribu u brašno, kakva je to priprema?), a najbitnije je da se zagreje ulje u rerni pre stavljanja ribe, kao i da temperatura bude nešto jača, kako bi se formirala korica, a izbegla ona raskuvanost.
Ukoliko iole volite pastrmku, toplo preporučujem baš ovaj način pripreme. Iznenađenje lakoćom pripreme i kvalitetom pečene ribe nikako neće izostati.
pastrmke
biber, maslinovo ulje
brašno*
tražiti i u ribarnici da očiste ribu ili da to sami uradite.
blago ostrugati nožem. Rasporiti ribu duž trbuha i izvaditi utrobu, zatim
izvaditi i škrge (tik ispod glave). Dobro oprati pastrmke i ostaviti ih da se
ocede. Oceđene ribe dobro posoliti spolja i iznutra, pa utrljati. Zatim ih
i pobiberiti, pa ih složiti u posudu, prekriti providnom folijom i
ostaviti neko vreme (najbolje preko noći).
rernu na 250 stepeni da se zagreje. Pleh ovlaš posuti maslinovim uljem i
staviti u vrelu rernu na par minuta da se zagreje.
ribu uvaljati sa obe strane u speltino brašno. Pažljivo izvaditi vreo pleh iz
rerne i složiti ribe jednu do druge. Peći 25 minuta, dok lepo ne porumeni
odozdo. Zatim okrenuti svaku pastrmku i peći još 10 minuta.
plus: speltino brašno za oblaganje riba posuti preko papira za pečenje ili
aluminijumske folije. Proces manipulacije je jednostavniji, a i brašno se
posipa na većoj površini, pa se riba brže uvalja. Nakon što se završi proces
pripreme ribe, papir ili folija se jednostavno bace, bez nepotrebnog prljanja
posuđa.
Sprovele smo istu ideju u delo, samo ja dodatno zamolim da mi posle merenja otfikari glavu. Onda mogu 'hemijski' da je operem iznutra, da ne ostane ni trunčica crnog unutra, tako zahtevaju ukućani 🙂
Ja sam veliki ljubitelj ribe, i iako zivim u zemlji sa fantasticnim izborom morske ribe, mnogo vise volim slatkovodnu. Pogotovo pastrmku. Bas cu da probam ovako, pekla sam je i ranije u rerni, ali na drugaciji nacin. Ovde kod mene prodaju samo ociscenu, tj. ja je do sada nisam videla.
Odlično! I meni je uvek ovako milije da spremim ribu, najviše zbog neširenja "opojnih mirisa" po kući, a stvarno se dobije fina krckava korica. Jedina razlika u proceduri spremanja je da ja brašno za valjanje stavim u najlon kesu, u kesu brašno za valjanje i samo prodrmusam kesu 😀 To mi je jednom palo na pamet kada me je mrzelo da valjam papaline do iznemoglosti u brašno hihihi…
Nisam ljubiteljica slatkovodnih riba, stalno mi se čini da osjećam mulj!:)) Pastrmke još i podnosim i radim ih jer ih vole moji. Ovo je jako dobar recept i svakako ću ga isprobati. Neću ga pinati, već pamtim, jer kao što veliš – uvaljati u brašno (za takvo što uvijek koristim kukuruzno) i peči – pa to još uvijek mogu zapamtiti!
Hvala na gostovanju i lepom recepticu, verujem da je ovaj fini rucak nestao u trenu.:)
Predobar recept, isproban u subotu. Od sada pastrmka se sprema samo na ovaj način;))
Hvala puno! Dragana