Oduvek sam bila pristalica one – bez alata nema ni zanata, prosto mi je to u prirodi. Umem da improvizujem, ali više volim da imam ono što će mi pomoći da posao obavim brzo, lako, kvalitetno.
Kada sam dobila ponudu da isprobam i uradim recenziju za Kenwood KMX750BK kuhinjsku mašinu – kako stoji na kutiji ili pultni mikser – kako ga ja zovem, oberučke sam prihvatila. Pultni mikser smatram izuzetno korisnom alatkom i često koristim svoj, ali je veliki izazov dobiti priliku da se isproba i nešto novo.
Robusna naprava je stigla, znatiželjno sam je raspakovala i namontirala, pa krenula u prvu inspekciju. Spolja gledano – veoma solidno izgleda. Metalno telo, čvrsto i stabilno. Rostfraj posuda fino naleže na kućište i jednostavno se montira. Tri standardna nastavka: kuka za mešenje testa, žica za mućenje belanaca, šlaga i slično i univerzalni nastavak koji se najčešće koristi, za sva svakodnevna mešanja u kućnom poslastičarstvu i pekarstvu. Svi nastavci su izrađeni od rostfraja, veoma solidno i čvrsto izgledaju i vrlo se lepo održavaju i peru.
Posebno je sladak „happy baking“ ispis na dnu mašine:
Ili nastavak formiran u obliku slova K kao početno slovo brenda:
Baš slatko, volim takve detalje, koji nisu neophodni, ali daju sliku proizvođača koji pored funkcionalnosti, brine i o opštem utisku i zadovoljstvu korisnika.
Htela sam da probam svaki od nastavaka, pa sam se jedan dan bacila na posao i napravila dizano testo, prhko testo i sneg od belanaca.
Mešenje testa je pravo zadovoljstvo: sve sam sastojke stavila odjednom u činiju, baš onako kako svi savetuju da se ne radi, i pustila Kenwood da radi. U veoma kratkom roku sam dobila homogeno testo koje se odvaja od činije i formira se u kuglu – sigurno ste to bezbroj puta čuli kao znak do koje tačke treba mesiti. Lepo izrađeno testo je nakon dizanja bilo mačji kašalj za razvijanje i formiranje oblika po želji.
Postupak izrade prhkog testa je ponekad veoma težak za objasniti, jer „utrljati puter u brašno“ ne objašnjava baš mnogo. Da budem iskrena, ni ja ne znam kako bih to golim rukama uradila (naročito što bi to značilo da se do laktova umažem i umastim – a ja to baš nekako ne volim). To bih na pustom ostrvu uradila tako što bih puter viljuškom gnječila kao kuvan krompir preko brašna i onda mešala istom tom viljuškom. Imam i onu specijalnu ručnu alatku koju sam svega par puta upotrebila, a može i gnječilicom za pire. A znate kako je najlakše? Brašno, puter, pultni mikser i univerzalni nastavak. Za svega par desetina sekundi imamo „utrljan puter u brašno“ i onda naučimo i kako to otprilike treba da izgleda.
Kod mene je najređe korišćen nastavak žica za mućenje, ali sam u želji da je na Kenwood aparatu isprobam, pravila puslice. Na mnogo mesta u internetu prostranstvu postoje komentari da se belanca teško mute do nivoa za puslice, da je potrebno silno neko vreme. Čista rostrfraj posuda, belanca, par kapi limunovog soka i nastavak koji doseže do dna posude i tokom akcije obuhvata celu zapreminu posude, rezultirali su da sam šam imala za 4-5 minuta, nemajući ni najblažu predstavu zašto je takav bauk – pultni mikser je to napravio dok sam postavila papir za pečenje na pleh.
Moja jedina zamerka je nešto jača cena za naše uslove, ali je u rangu svih drugih pultnih miksera i znajući koliko je koristan uređaj, kvalitetan i dugotrajan – cena je opravdana. Druga zamerka je boja – dobila sam crnu na recenziju, ali s obzirom da u ponudi imaju još belu i crvenu- tu smo zamerku rešili.
Presuda: da nemam svoj aparat, a uverivši se u kvalitet i način rada – sigurno bih se isplanirala na najbolji način i priuštila Kenwood KMX750BK svojoj kuhinji. Detaljnu ponudu možete pronaći u Emmezeta objektu u Beogradu.
Pecivo sa sirom i mladim lukom je adaptirano iz časopisa Bakina peciva, od naše Lane. Postalo je integralno jer nisam imala dovoljno belog brašna, ali mu je baš to dalo poseban šmek. Mogu se napraviti ovako veliki pužići, a mogu i napraviti tanji, po želji i ukusu. Poslužiti ih uz pivo ili jogurt, zavisi da li su namenjeni veselom društvu ili doručku, užini ili laganoj večeri.
Integralno pužić-pecivo
Ingredients
- 100ml mlake vode
- 1/2 kocke kvasca
- 1 kašičica šećera
- 300g pšeničnog brašna
- 200g integralnog speltinog brašna ili nekog sličnog
- 1 kašičica soli
- 100ml jogurta
- 50ml ulja
- 3 jaja (odvojeno)
- 8 strukova mladog luka
- malo ulja
- 200g sira
- 1 kašika pavlake po potrebi
- susam, kim i slično za posip
Directions
- Step 1 Razmutiti kvasac u mlakoj vodi, dodati kašičicu šećera i ostaviti da se aktivira (zapeni).
- Step 2 U izmešano brašno dodati so, pa usuti aktivirani kvasac i mesiti testo. Dodavati jogurt, ulje i jedno jaje i mesiti sve dok se ne umesi glatko testo koje se odvaja od posude (najbolje uraditi u pultnom ili električnom mikseru – nastavci za mešenje testa) Umešeno testo ostaviti da se odmara i nadolazi.
- Step 3 Na malo ulja izdinstati iseckani crni luk, dok malo ne uvene.
- Step 4 Izmešati izgnječeni sir i jedno jaje, po potrebi dodati kašiku pavlake da se formira jednoličan fil.
- Step 5 Nadošlo testo razviti na pobrašnjenoj podlozi u pravougaonik približnih dimenzija 40x30cm. Premazati ga filom od sira i posuti dinstanim lukom. Uviti testo u rolat.
- Step 6 Pleh prečnika 26-28cm postaviti papirom za pečenje. Uvijeni rolat iseći na širinu 3cm i ređati u pripremljeni pleh sečenom stranom nadole, ostavljajući malo prostora između pužića.
- Step 7 Pripremljeno pecivo premazati umućenim jajetom i posuti susamom. Peći u unapred zagrejanoj rerni na 200 stepeni oko 1/2 sata. Služiti toplo.