Boršč – čorba od cvekle / Borsch – beetroot soup

(please scroll down for recipe in English)
Ja imam dva i po člana porodice: Luku, mamu i bivšeg muža – on je taj i po.
Ko se razume u horoskope: mi smo isti znak i podznak (nekada sam to smatrala straaaašno romantičnim). Kažu da su nam i planete nekako isto raspoređene, kao da smo brat i sestra, a nas smo dvoje po naravima kao d..e i oko – ja sam oko, naravno. Razvedeni smo već 6-7 godina i to je bio, kao i svaki razvod, mučan, težak, neprijatan, stresan. Kada je sve prošlo, strasti i neprijateljstvo se stišali, mi smo našli ono što se političkim jezikom zove miroljubiva koegzistencija, a u praksi je to poštovanje, saradnja i nesvakidašnje dobri odnosi. Ljudima smo jako čudni, svi konstatuju da je naše ponašanje potpuno neuobičajeno, jer je daleko češće da se bivši supružnici gledaju preko nišana i nakon što su svi pečati i potpisi na dokumentima uveliko izbledeli. Ja ga nazivam, a i predstavljam ga prvim mužem. Na začuđene poglede i neretko i izgovoreno pitanje – pa koliko si se puta udavala, odgovaram – jednom, ali ko zna, možda ću još koji put, pa da odmah nazovem stvari pravim imenom. Ukoliko nekada i podigne glas na mene, prosto obožavam da mu srežem: šta se dereš, nisam ti ja žena. Ih, to mi je najslađe!

Njegovu familiju iskreno smatram svojom, oni mene još uvek zovu snahom, a deca nikako drugačije nego ujnom. Luka je zajednička briga i pravno i stvarno. Dogovaramo se oko svega, zajednički smo pregrmeli njegov pubertet, a da smo bili uspešni, govori i jedna Lukina nabusita izjava, nakon neke zabrane: što me nerivira kada se sve dogovorite pa se urotite protiv mene! 
Živi dve ulice dalje od nas, pa je tu i kada zatreba i na kafi, u prolazu. On je bio taj koji me je vozio  i pratio na operaciju skidanja dioptrije, na bakinu sahranu, bio je tu za sve što sam po gradu morala da završavam u vezi sa tim, sa mnom je išao kada me je mama u pola noći zvala da je pala i slomila se; pomaže mi za sitne i manje sitne popravke po kući i, naravno, gunđa zato što ga uvek nasankam da mora nešto da radi. 
Ja sam njegov biro za informacije, dobavljač domaćih proizvoda, savetnik u vezi sa kuvanjem – ako nekome telefonom objašnjavam recepte, možete se kladiti da je on – mrzi ga da gleda na blogu, ali je neobično ponosan na ovo što radim i mislim da nema toga kome nije preporučio ovu internet adresu. Zimnicu odvajam i  za njega. Kada sam na putu, Luka bude kod njega, pa ja počnem da dobijam poruke: vraćaj se brzo, ovaj mali mi je opasao kecelju, ne ispuštam varjaču, stalno nešto izvoljeva. Uzvratim porukom: čudo jedno, kod mene nikad ne jede, pa na to dobijem isplaženi smajli nazad. 
Sve u svemu, jako sam zadovoljna našim relacijama i ponosna što smo uspeli da ih izgradimo takvima. I kao što rekoh, i dalje ga smatram članom porodice, mada malo izvitoperene. 
Za Novu godinu sam od prvog muža dobila kuvar – kaže da se cela knjižara zabavljala činjenicom da ga kupuje bivšoj ženi. I ono što je najbitnije: znao je koji su mi omiljeni kuvari, a koje ne podnosim, tako da sam na dar dobila Zdrav apetit Gordon Remzija. Bez udubljivanja, zdravim apetitom bih smatrala ono kada bih pojela i masnu ponjavu (ili je to glad?!). Ipak, ovde je u pitanju apetit za zdravim jelima, onim koji se mogu jesti bez griže savesti. Proučila sam je i na prvu loptu odabrala i označila više recepata koje ću siguro isprobati. Odlučila sam da počnem sa Borščom, jer sam prošle godine u Poljskoj jela nešto slično i jako mi se dopalo. Pokušala sam po povratku sa puta da reprodukujem isto jelo u svojoj kuhinji po nekim receptima koje sam pronašla na netu – uzalud. Sve do Gordonovog recepta. Slepo sam ga sledila iz knjige, osim u činjenici da sam koristila vodu umesto bujona i mogu reći da sam fascinirana. Boršč je iznad svih mojih očekivanja: oseća se ukus cvekle, ali ne preovlađuje, jer ga sasvim lepo preseca aromatični celer, provejava majčina dušica, a i negde u pozadini je sve to objedinjeno i istaknuto vinskim sirćetom – pravim osveženjem kada je priprema čorbe u pitanju. Da ne bude zabune, ovo je čorba blagog povrtnog ukusa, i nikako se ne može reći da je kisela niti da je kiselina upotrebljena u njenoj pripremi, ali su ukusi spojeni baš ovim sastojkom.
Nesvakidašnje, a jako ukusno i veoma zdravo.
Boršč – čorba od cvekle
(recept za štampu)
2 kašike maslinovog ulja
1 crni luk, očišćen i sitno iseckan
2 štapa celera ili manja glavica . očišćeni i sitno iseckani
1 velika šargarepa, oguljena i sitno iseckana
1 grančica majčine dušice, listići, ili 1 kašičica suve
so, biber
1/2 kg sitnije sirove cvekle, oguljene i naseckane
1/4 crvenog kupusa, oko 250g, sitno iseckanog
800ml povrtnog bujona ili vode
1 kašika vinskog sirćeta
1 kašičica kristal šećera
za posluženje: mirođija, slatka ili kisela pavlaka, po želji
Zagrejati maslinovo ulje u velikoj šerpi, pa ubaciti luk, celer, šargarepu i majčinu dušicu. Posoliti i pobiberiti. Često mešajući, pržiti na srednjoj temperaturi 8-10 minuta.
Dodati cveklu i kupus, pa sipati i malo vode. Dobro promešati, pa potom poklopiti i kuvati 10-ak minuta da povrće omekša. Tokom kuvanja nekoliko puta skinuti poklopac i sve dobro promešati.
Skloniti poklopac i u šerpu sipati bujon ili vodu da pokrije povrće. Dodati sirće i šećer i pustiti da proključa, a onda spustiti temperaturu da čorba krčka (na 4 od 9 podeoka). Kuvati još 10-ak minuta, da povrće sasvim omekša. 
Propasirati čorbu štapnim mikserom da postane ujednačena i kremasta ili ostaviti rustičan, tradicionalan izgled, pa ne pasirati do kraja. Ukoliko je sasvim ispasirana, možda će biti potrebno da se doda još malo vode. Probati i eventualno još začiniti solju ili biberom.
Služiti toplo ili hladno, ukrasivši pavlakom ili mirođijom, po želji.
(preuzeto iz knjige Zdrav apetit, Gordon Remzi)

Borsch – beetroot soup
(print this recipe)


2 tablespoons olive oil
1 onion, peeled and finely chopped
2 stick of celery or smaller roots, cleaned and chopped
1 large carrot, peeled and finely chopped
1 sprig thyme leaves or 1 teaspoon dried
salt and pepper
1/2 kg small raw beetroot, peeled and chopped
1/4 red cabbage, about 250g, finely chopped
800ml vegetable broth or water
1 tablespoon wine vinegar
1 teaspoon granulated sugar
for serving: dill, sweet or sour cream, if desired


Heat the olive oil in a large saucepan and stir in the onion, celery, carrot and thyme. Season with salt and pepper. Stirring frequently, fry over medium heat for 8-10 minutes.
Add beetroots and cabbage and pour a little water. Stir well, and then cover and cook 10 minutes or until vegetables are tender. During cooking, remove the lid for several times and stir all well.
Remove the lid, then pour in broth or water to cover the vegetables. Add vinegar and sugar to a boil, then lower the temperature just to simmer (4 out of 9 degrees). Cook for another 10 minutes, to soften the vegetables completely.
Mashed soup with blender to become smooth and creamy or leave a rustic, traditional look, so don’t blend through to the end. If it is mashed completely, it may be necessary to add a little more water. Try, then season additionally with salt and pepper, upon to taste.
Serve warm or cold, decorating with cream or dill, if desired.
(from the Gordon Ramsay’s book Healthy appetite




20 thoughts on “Boršč – čorba od cvekle / Borsch – beetroot soup”

  • Divna prica! Kamo srece da se vise bivsih parova ugleda na tebe i na tvog prvog muza. Mozda da zajednickim snagama izdate knjigu 'Kako sazivljavati sa bivsim/bivsom?'
    Zivela sam tri godine u Varsavi i borsc sam jako cesto jela, ali ga nikad nisam pravila. Evo ideje da probam!

    • 🙂 Zajednička knjiga, to bi valjalo videti…
      I ja sam u Varšavi jela boršč, mada je u meniju bilo navedeno da je to čorba od cvekle. Malo bude čudno na početku, ali sa svakom kašikom, osećaj blaženstva je sve veći, je l' da?

  • Zamenimo li Luku sa moje tri milice,i uocimo razliku u tome da moj ex ne ume da popravlja po kuci, odnos koji si opisala i koji je mnogima cudan je isti. Trebalo je truda da se to postigne,i ponosna sam sto jesmo. A borsc zelim da skuvam poodavno, nikako da nadjem vremena da iskopam recept. Hvala sto si ga podelila…

    • Meni je baš drago kada čujem da ima još ovakvih. Ako se ne volimo, ne moramo da se mrzimo, a niko ne može biti veći prijatelj mom detetu od njegovog oca.
      Gospodin Prvi muž ima zlatne ruke, nekada mi se čini da nema toga što ne može da popravi i napravi (a to mu nije struka), nego ga samo malo treba terati 🙂

  • Bravo za priču nakon razvoda, znam da je meni sve to zanimljivo iako tebi sigurno nije bilo tako, ali ovakav odnos sa bivšim, prvim 🙂 mužem i zajedničko podizanje Luke je za "bravo", i gledam nešto kako smo i I. i ja isti horoskopski znak, a bome i podznak, pa eto 🙂 Boršč ti je odličan i jako sam zahvalna za recept, spremam ga se već neko vrijeme napraviti ali nikako da se odlučim, sada nemam više što čekati.

  • Uzivala sam citajuci ovu pricu, jer je i moja slicna samo sto mi imamo i drugu zenu prvog muza i malenu polubracu naseg zajednickog sina. Samo neka je veselo! A ja samo borsc jela u Rusiji i cesto ga ovde kuvala,ali nisam uspela da postignem onaj bozanstveni ukus borsa koji sam tamo jela. Uopste, hrana u Rusiji mi je veoma prijala. Uzgred, dopalo mi se ono "prvi muz", od sada cu i ja tako….

    • Uuu, kod vas je španska serija, vi ste pobedili 🙂 Kod nas je još uvek jednostavno na obe strane, jedino što sam ja zadržala prezime prvog muža (u Srbiji je lakše zameniti pol, nego dokumenta), tako da ako se pojavi druga žena Prvog muža – biće cirkusa.
      Što se boršča tiče, ako budeš probala ovaj recept, baš mi javi da li je recept iole nalik na taj izvorni, ruski. Nažalost, nikada nisam bila tamo, pa ne znam.

  • Ja boršč oduvek zamišljam kao neku raspolućenu cvekletinu koja pluta u nekoj vodi :-D. Ovakav bi se meni sigurno dopao, i mojoj mami, pa ostavljam recept za odlazak kod nje, kod Miše cvekla ne bi prošla ni da je zlatna.
    I meni je drago da pročitam ovo iz uvoda. Posebno kada znam koliko ima ljudi koji razvodom ne samo da prestanu da imaju ljudski odnos sa dojučerašnjim životnim partnerom nego zaborave da su uopšte roditelji – kao što je slučaj sa mojim ocem kog nisam videla ni čula, pa skoro 20 godina, takoreći ceo svoj život. Ovakve priče, kao vaša, baš uteše čoveka, da shvati da ima negde oko nas normalnih ljudi i dobrih zdravih odnosa.

    • I neke moje drugarice imaju sličnu priču kao tvoju i moram priznati da mi je to neshvatljivo. Ima svega, ali će ti takvi očevi jednom žaliti, to je sigurno. Srećom, gosp. Prvi muž je ne samo fantastičan bivši muž, nego i fantastičan otac, pa sam imala dosta sreće.

    • Nije to, mislim, samo sreća. Nekad čovek, posebno kad je mlad kao što je bila moja majka kad je birala, svesno zatvori oči pred očiglednim indicijama da neko nije ok, pa napravi grešku za koju posle ne može da krivi ni sudbinu ni lošu sreću, samo sebe. Na sreću, brat i ja smo ipak imali super detinjstvo, pa me nešto nije mnogo briga da li će se dotični kajati ikada ili ne. Ali u svakom slučaju, vama svaka čast pre svega na brizi o detetovoj duši i njegovoj sreći i ljubavi koju mu dajete. Ako ljubav prema (jednom istom) detetu ne može da ljude pomiri zatoliko da imaju ok odnos, onda stvarno nešto nije u sredu sa njima. A sa vama, je, hvala Bogu, očigledno sve u redu :-).

  • Ja nisam u takvoj situaciji ja sam odlučila da nikada neću imati muža ali moja sestra je prošla kroz trauma razvoda i sada rade na međusobnom odnosu. Nisu još doseglu vašu razinu ali nadam se da hoće, jer tako bi trebalo biti.
    Boršč odlično izgleda.

  • Uvodna prica je toliko topla, bas kao i ovaj Borsc! 🙂
    Svaka porodica je na svoj nacin drugacija, a vasa je koliko vidim nadasve ostala upravo to- porodica.

    Borsc bih rado isprobala, ne znam samo sta bi mm rekao 🙂

    • Da, da, mi smo malo kao sitkom, ali dok god niko nikoga ne ugrožava i dok su svi zadovoljni, sve drugo je nebitno.

      Nećeš ni znati dok ne probaš 🙂

  • Jako mi se svidjelo ovo što si napisala. To samo govori da ste i ti i tvoj ex posebni ljudi jer takvi odnosi poslije braka više su iznimka nego pravilo. Nemam osobniog iskustva, još uvijek sam u braku s istim (znaš ono, u dobru i zlu), ali znam puno žena koje su prošle brakorazvodnu kalvariju. Što se boršča tiče, baš ću probati ga napraviti po ovom receptu. A pokušati ću na Torrentu naći i Ramsayevu kuharicu. Volimo ovakve juhe, a znam da u frižideru imam baš sve sastojke.:)

    • I u dobru i u zlu, nego kako! Ja još uvek nisam izgubila veru u brak i mislim da je to nešto najlepše, kada je sve u redu. Mada, ako krenem da razlažem, Prvi muž je uz mene i u dobru i u zlu, tako da sam ja u stvari izvukla džekpot 🙂

    • Yes, it is Ukrainian dish firstly, but also characteristic for Russia and Poland. However, I ate it in Poland and liked it a lot. Thanks for commenting.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s