Da nam je neko nekih davnih godina predočio kojekakve namaze koji su danas izuzetno popularni – gledali bismo ga u čudu, a odmah zatim i glatko odbili. Tada su takve namaze jeli verovatni samo neki, istančanog ukusa i/ili svetski putnici ili pak oni koji su imali nekoga u porodici ili komšiluku ko je živeo na Bliskom istoku ili negde na Mediteranu. Zaista – da li znate nekoga ko je osamdesetih jeo humus? Ili melizano? Ili da je pravio paštetu od plavog patlidžana? Ili nešto sasvim drugo. U mojoj se okolini takvi specijaliteti nisu jeli, što ne znači da neko drugi nije imao tu naviku, jer se zapravo sve svodi na probanje, dostupnost, pa naviku.
Kada sam u školi učila o internetu, kao o nečemu što će postati svakodnevnica i što će uveliko doprineti jednoj opštoj globalizaciji, sve mi je to izgledalo veoma apstraktno i daleko, a postalo je nešto bez čega ne možemo. Ili možemo, ali nam toliko znači da ne želimo. Verovatno su izumitelji interneta, a i moji profesori, sa globalizacijom mislili na nešto sasvim drugo, a ne na dostupnost kulinarskih recepata, ali eto – ispalo je da su nam mnogi svetski recept na dohvat nekoliko poteza kompjuterskog miša. Tako sada imamo humus čak i u redovnoj industrijskoj proizvodnji, mnogi su čuli za baba ganuš, a paštete u domaćoj radinosti pravimo od svega i svačega.
Mislim da je najviše baš internet doprineo popularizaciji nekih recepata, mada nije zanemarljiva ni činjenica da se neki sastojci sada mogu naći u širokoj prodaji i upotrebi. Ovo pre svega mislim na leblebiju, tahini i slično, koji su neophodni za mnoge bliskoistočne kulinarske majstorije. Verovatno je u nekim radnjama bilo toga i osamdesetih, ali sam sigurna da su to ili specijalizovane radnje ili samo neki delovi naše zemlje: teško da se nalazilo u svakoj bakalnici, kao što je to bezmalo sada slučaj.
Upravo je pomenuti tahini jedan od sastojaka i preduslova da se napravi baba ganuš, namaz od pečenog patlidžana i tahinija, uz dodatak belog luka i začina. Unekoliko je sličan humusu, ali i bitno različit: dok se humus pravi od kuvane leblebije, baba ganuš je namaz od pečenog patlidžana. Oba su bogata vlaknima, vitaminima, mineralima i omega 3 kiselinama, a imaju malo kalorija. Našla sam neke smernice kada koji treba odabrati: humus je poznati i omiljeniji, te je za pogodniji za veća društva – manje su šanse da ga neko ne voli. Ukoliko se namazi služe kao prethodnica nekom većem jelu, onda je bolje da se servira baba ganuš – manje je zasitan, a i bogatiji je vitaminima, zbog prisustva patlidžana.
Svemu rečenom bih samo dodala – baba ganoush je dobar štos kada se želi napraviti nešto drugačije od humusa, a opet da smo na istom koloseku. Ispeče se patlidžan, samelje se u blenderu ili seckalici ili izdrobi viljuškom za nešto rustičniji izgled, zatim se doda tahini, maslinovo ulje i začini, rashladi se i služi uz neki prepečeni hleb, krekere, pita-hleb i slično. Ne treba smetnuti s uma da ovo ne mora biti samo posluženje za goste, već je odlično i za neki doručak, branč, večeru, predjelo…. Prilika je mnogo, samo ispecite taj patlidžan i navalite.
Baba ganuš
Ingredients
- 1 patlidžan
- 4 kašike limunovog soka
- 4 kašike tahinija
- 2 čena belog luka, izgnječenog
- so, biber
- 3-4 kašike maslinovog ulja
Directions
- Step 1 Staviti patlidžan na pleh postavljen papirom za pečenje, probušiti ga na nekoliko mesta. Staviti ga u unapred zagrejanu rernu na 200 stepeni i peći 30-40 minuta, povremeno ga okretati, sve dok ne postane mekan.
- Step 2 Ispečeni patlidžan oguliti ili kašikom sastrugati unutrašnjost i staviti u seckalicu ili izdrobiti viljuškom.
- Step 3 Dodati tahini, beli luk, maslinovo ulje, posoliti i pobiberiti po ukusu, pa izmešati da se dobije jednolična smesa.
- Step 4 Pripremljeni baba ganuš ohladiti, pa služiti uz pita hleb, prepečeni hleb, krekere ili nešto slično.
Kao da sam znala., juče sam kupila veliku teglu tehnika. Što ti je televizija.
Eh kada ja kucam na telefonu pa sad vidim šta sam napisala. Mislim, kupila sam teglu tahinija, Ne televizija, nego telepatija.