Turšija

 (please
scroll down for recipe in English)

Turšija
je zimnica kojoj čak i vegani priznaju kvalitet – pre negde sam čula da je to
jedina zimnica gde povrće zadržava svoju hranljivu vrednost.


Kada sam
se udala, pravila sam zimnicu od dve vrste povrća – krastavaca (jer volim ja) i
karfiol (jer je voleo On). U međuvremenu je taj broj vrsta porastao na četiri –
jer sam ja u međuvremenu zavolela karfiol (tj. shvatila da mi smeta jedino ako
je termički obrađen), krastavci su zadržali svoju poziciju, ali su im se
pridružili šargarepa i paprika (koja je u kombinaciju uletela preko veze, ali o
tome ću u nekom od narednih postova). Zeleni paradajz još uvek nije dobio
prođu, a ni ostali sastojci za koje sam čula da neke domaćice stavljaju:
jabuka, crni luk, kupus, itd.
Recept za
preliv sam dala u ovom postu, a sada bih samo još nešto da dodam: mnogo volim
ovaj recept i meni je „ni uzmi, ni dodaj“. Ono što mi je posebno drago je što
se ne koristi esencija, koje se bojim i smatram je bezmalo otrovom, već sirće.
Sastojci su odlično izbalansirani, dobija se kiselo povrće sa blagim ukusom
bibera koji provejava, iako se ovde ne koristi.
Za ukupno
8kg povrća, bile su mi potrebne 2,5 mere tečnosti, a recept ‘u dati u osnovnoj meri.


Turšija
Po 1kg paprike “šilje”, malih krastavca, karfiola, šargarepe
3l vode
1l
sirćeta
200g soli
150g
šećera
1/2
vinobrana
Sipati
vodu u šerpu, dodati šećer i so i prokuvati. Potpuno ohladiti, pa dodati sirće.
U maloj
šoljici pomešati  malo ove tečnosti sa vinobranom i mešati dok se potpuno
ne otopi. Dodati ostatku pripremljene tečnosti.
Povrće
dobro oprati. Paprike bušiti nožem po sredini, karfiol iskidati na manje
cvetove, krastavčiće očistiti, šargarepu oguliti. U čisto burence ili veću
kantu ubaciti povrće – najbolje je izmešano, kako bi u svakom trenutku imali
sve vrste na dohvat ruke. Preliti pripremljenom tečnošću, pritisnuti tanjirom
ili čistim plastičnim flašama napunjenim vodom, kako bi svi plodovi bili
uronjeni u smesu. Dobro zaklopiti i odložiti. Ovako pripremljena zimnica može
da se koristi nakon 20-ak dana, pa u toku narednih 6 meseci.
Preserved sour
vegetables (Turshia)
Peppers, pickles,
cauliflower and carrots – 1kg per each
3l of
water
1l
vinegar
200g salt
150g
sugar
Pour
water into a saucepan, add the sugar and salt and cook. Cool completely, then
add the vinegar.
In a
small cup mix the liquid with a bit of Potassium
metabisulfite (E224)
and stir until completely melted. Add the rest of the
prepared liquid.
Wash vegetables
thoroughly. Punch the peppers in the middle with knife, pull cauliflower apart
into smaller flowers, clean pickles, peel the carrots. In pure keg or bucket
insert mixed vegetables, so you can have whole assortment in every moment. Pour
over the prepared liquid, push plate or clear plastic bottles filled with
water, so all the vegetables were immersed in the mixture. Well shut and
dispose. Prepared in this way preserves can be used after 20-odd days, and
during the next 6 months.


31 thoughts on “Turšija”

  • A ja bas volim patlidzane zelene..Ma pricam gluposti, volim ja sve, samo nek je kiselo 🙂 Samo takvu "starovremsku" tursiju priznajem a ove novokomponovane – ko voli, nek' izvoli.
    Uz ovo dodajem i desetak tegli ljutih baburica 🙂

  • Za turšiju sam tek nedvno čula, u mom kraju nije običaj raditi nešto slično. Jako mi se sviđa, baš zato što se dodaje povrće koje nije uobičajeno u zimnici, a to je karfiol kojeg obožavam

    • Kako je to zanimljivo da turšija nije odomaćena kod vas, nisam znala, doduše nikada nisam pitala prijatelje iz Hrvatske o tome, nekako mi se podrazumevalo (pogrešno, kao što vidimo). A karfiol je zaista predivan iz turšije, samo ga jedem sirovog i kiselog.

  • Karfiol iz zimnice je i meni omiljen.Mada,u principu,jako volim sve iz turšije.Sviđa mi se tvoj recept,baš zato što nema esencije.

  • Pa, jedva da shvatim što je to turšija:)) Najprije sam mislila, ukiseljena zimnica, onako standardno, ali vidim da nije. Zimnicu, moram priznati, nikada nisam radila, a pitanje je da li i hoću. Možda, jednog dana, u penziji. Svejedno, kako volim povrće i kako volim ukiseljeno povrće, ovo mi se čini savršenim.

    • Pa jeste ukiseljena zimnica – za nijansu drugačiji ukus nego kiseli krastavci iz tegle. Ja je volim, između ostalog, zbog lakoće spremanja – "najteži" posao je pranje povrća. Ovo ti govorim da ne bi čekala penziju 🙂

  • Lepo ti izgleda turšija, ja je pravim po istom receptu. Hoću samo da ti kažem da može da stoji i duže od 6 meseci (naravno ako je ne potrošite) na hladnom (u podrumu). Ja sam se jedne godine zanela i stavila malo veću količinu. U proleće, bilo mi žao da bacim ono što je ostalo i ostavim tako u podrumu. Na jesen kad je došlo vreme za novu turšiju, otvorim bure a ono turšija kao da je tek stavljena. Pozdrav.

    • Vidiš, uopšte nisam razmišljala tako daleko i baš sam se pitala šta bi bilo da ostane preko leta. Kod mene se turšija prestaje jesti čim dospeju sveže salate, nekako ne ide uz vrućinu. Ali zato uz masna zimska jela – neprocenjivo 🙂

  • Moram da priznam da je osim krastavčića izbegavam, jer kad je pojedem jedini efekat nakon nje je efekat gladi. Doduše, jela sam jednom paprike baburice punjene ribancem, i to je bilo interesantno. Volim da kombinujem malo turšije sa jelima, tj. ubacim u neku mućkalicu. Elem, suprugovi imaju sjajan recept za krastavčiće po originalnom receptu jednog proizvođača (neko se davno dokopao recepta) pa moram da proverim i da ga prepišem, jer krastavčiće dobijamo od njegovih. Tegla ode za jedan dan.

    • Htela sam ove godine da pravim i te paprike punjene kupusom, ali nisam stigla. U suštini se radi opet o istom prelivu kao za turšiju, to moja baka pravi skoro svake godine. Turšija je savršena da razbije masnoću jela, organizmu prija kiselo nakon masnog.
      Nabavi, molim te, taj recept za krastavčiće, jer je moj Luka naprasno ove godine zavoleo i njih. Nedavno sam čitala u nekom časopisu o krastavčićima i kompotu pravljenom u mašini za pranje sudova – da dobro si pročitala! Nisam probala, ali nameravam, pa kud puklo!

  • Gde me nadje sa ovom temom!!! Ja sam ti ove godine prvi put pravila zimnicu, i toliko sam uzbudjenja zbog toga da se to ne moze recima opisati. Naime, ostao mi zeleni paradajz u basti, plus neke paprike, onda sam dodala stabla celera, sargarepu, i karfiol, ja sam to iseckala za razliku od tebe. Ono sto sam ja jos dodala jesu zacini: lovorov list, i mirodjijino seme i korijander (iz baste takodje). Miris je bio fantastican… sad cekam da vidim kako je ispalo… nikako nesto da promeni boju, i dalje izgleda sveze i lepo, valjda zato sto ja to cuvam u frizideru. Moram da ti posaljem sliku. Da, i u jednu sam teglu stavila ren, onako pripremljen, pa sad cu da vidim kako je ispalo.

    Inace, tvoja zimnica izgleda fenomenalno, te boje…mmmm.

    • Pošalji sliku, obavezno! Imam recept i za seckanu salatu, kod mene se to zove Šarena salata, ali nisam je godinama spremala – da ti pravo kažem, mrzi me da seckam. Sve računam: ako baš dotle dogura, iseckaću sitno turšiju i izmešati 🙂
      Javi kakva su stabla celera iz turšije – volim celer, pa me vrlo zanima. Koliki ti je frižider kad možeš i zimnicu da držiš u njemu?!
      Inače, kakva je situacija sa vinobranom u Americi, imate li vi to? Mučila sam se kada sam prevodila, moram priznati da sam uradila napamet, ni ne znajući da li toga tamo ima.

  • kod nas se nikad nije radila pa je ne radim ni ja iako sam čula i imam recepte slične ovom samo sa drugim povrćem
    sigurno ću je isprobati jednom, jedino mi se ovdje ne dopada stavljanje vinobrana, vjerojatno može i neki drugi konzervans

  • Izgleda jako lijepo. Mene isto muči dodatak vinobrana, odnosno bilo kojeg konzervansa, jer ih moram izbjegavati iz zdravstvenih razloga.
    Da li je netko to probao napraviti bez konzervansa? Mislim na nešto slično kao kiseljenje glavica kupusa gdje se dodaje samo slana voda i sve drži na toplom mjestu dok se ne ukiseli i poslije se premjesti u podrum ili ostavu.

    • Ne znam da li može bez vinobrana, ali bih baš volela da znam. Mada, u tom slučaju, šta bi konzerviralo povrće i održalo mu čvrstinu? Možda je rešenje princip kiseljenja kupusa, ali bi onda povrće bilo preslano? Ili uopšte ne postoji mogućnost prirodnog kiseljenja povrća? Ne znam, ali se nadam da će nam neki tehnolog hrane dati odgovor. Ako ga sama nađem, javljam ti!

  • Prvi put sam pravila turšiju, i to po vašem receptu! Porodično smo oduševljeni, a naša 3,5 godišnja šmizla je obožava, što nas naručito raduje! Hvala za odličan recept!
    Pozdrav od Dragane koja vas prati i isprobava recepte;)

    • Draga Dragana, veliko hvala na javljanju! Neobično mi je drago da Vam se dopada i hvala mnogo na lepim rečima. Veliki poljubac za malu princezu – veoma neobično da tako malešno dete voli kiselo povrće. Pozdrav!

  • Draga Tanja, ovaj me tvoj recept pomirio sa tursijom, jer sam do sada vjerovala da je naprosto ne volim! Ove godine smo se odvazili da je ukiselimo po tvom receptu i odusevljeno grickamo zimnicu… Ubacili smo i zeleni paradajz, inace ga volimo, ali karfiol, mrkvica, kupus i krastavci su predobri! Sve preporuke!

    • Draga Biljo, mnogo mi je drago, stvarno! Ni ja ne volim svaku tursiju, pre svega zbog esencije, a ovu moju do komada smazem. Naravno, povrce birate prema ukusu, neki cak stavljaju jabuku, luk, cula sam i za male lubenice, ali nisam probala. Hvala za preporuke.

  • Koje sirce koristite? Ako je u pitanju alkoholno, ono nije nista drugo do razblazena esencija. Ja tursiju stavljam u tegle I pasterozujem kao sto se inace radi sa krastavcima. Stavim I neku feferonu I brokoli pored ovog standarnog povrca: krastavac, sargarepa, karfiol I paprika. Naravno, sve je to stvar ukusa I navike.

    • Naravno, razne se povrćke stavljaju, ali nisam nikada probala sa brokolijem. Mada, ako ide karfiol, zašto ne bi i brokoli, logično je.
      Da, koristim obično sirće, možda i jeste razblažena esencija, ali nekako imam više poverenja u nešto što su u fabrici razblažili. Ni ne znam koje bi drugo sirće došlo u obzir, ali esenciju nikada ne koristim, ipak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s