Teleća čorba

Retko se krećem po restoranima i kafanama, ali kada nam se putevi ukrste,
najviše volim da pojedem pravu, dobru „kafansku“ teleću čorbu. Krepi, greje,
daje snagu, hrani, diže iz mrtvih – kako god. Uz parče lepinje, proje, bez
ičega – dovoljna je da bude ceo obrok.
 
 
Godinama sam pokušavala da napravim repliku iste. Isprva je bilo teško naći
teletinu – iako nisam potrošač mesa za primer, ipak razlikujem meso teleta od
mesa onoga što je dobrano zagazilo u punoletstvo, ma u šta me ubeđivali prodavci. Našavši „svog“ mesara – najbolje
snabdevenu mesaru u gradu – sledeći korak je bio naći dobar recept. Prvi deo
nije sporan – luk, sitno isečeno meso, povrće, voda… Nakon toga sam pokušavala
da je začinjavam samo žumancetom, celim jajetom, jajetom i pavlakom, samo
pavlakom – kiselom, pa slatkom za kuvanje itd.
 
 

Onda mi je koleginica letos otkrila ono što mi nikako nije palo na pamet:
brašno! Zapravo, čorbica se začinjava hladnom zaprškom – brašno razmućeno u
hladnoj vodi se doda kuvanoj čorbi i ostavlja se kratko da vri kako bi se
sastojci sjedinili. Rezultat je prava bela teleća čorba koju s pravom zovem –
kafanska! Da li ćete povrće blendirati ili ostaviti u kockicama, stvar je
ličnog afiniteta. Ja više volim ovakav, pomalo rustičan izgled, mada i potaž-čorbice
imaju svoje pristalice (mene potaži podsećaju na kašice za bebe koje su
pripremljene da se proteraju kroz „1, 2, 3“ cucle – hit-hitova u vreme kada je
moja beba bio stvarno beba, pre skoro 15 godina).

Bez obzira na moje afinitete prema ovakvom načinu začinjavanja čorbice, druge zaprške imaju svoje pristalice. Pogledajte Teleću čorbicu kod Maslinke i kod Maje – pa odaberite onu koja vam se najviše dopada.
Teleća čorba
Sastojci
1 manja glavica crnog luka
2 kašike ulja
(oko) 300g teletine
2 šargarepe
1 peršun
1 paškanat
1 mali celer
2l vode
So, beli biber, začin C
2 kašike brašna
Sitno iseckati crni luk i propržiti na ulju (u šerpi u kojoj će se kuvati
čorba). Kad se zacakli, dodati sitno seckano meso, sitno isečene šargarepe,
belu zelen, celer. Mešati dok meso „ne pobeli“, tj. dok se ne proprži sa svih
strana. Naliti vode da ogrezne, poklopiti i kuvati na laganoj vatri (kod mene
na 3-4 od 9) oko 1 sat. Dodati još vode, začiniti solju, belim ili običnim
biberom, začinom od suvog povrća. Razmutiti 2 kašike brašna u malo hladne vode i
sipati u čorbu. Pustiti da provri. Začiniti po želji i služiti toplo.
 
 
White Veal Soup
Ingredients
1 small onion
2 tablespoons oil
(about) 300g beef
2 carrots
1 parsley
1 parsnip
1 small celery
2l of water
Salt, white pepper, dry vegetable spice
2 tablespoons flour
Finely chop the onion and fry in hot oil (in the pan in which soup will be
cooked). Add finely chopped meat, chopped carrots, parsley, parsnip and celery.
Stir until meat “turn white”, ie. until fried over all sides. Add the
water to cover ingredients and little bit over it; cover and cook over low heat
(to me at 3-4 of 9), for about 1 hour. Add more water, season with salt, white,
black or mixed pepper, dried vegetables spice
.
Stir 2 tablespoons flour in a little cold water and pour in the broth. Allow to
boil. Spice if desired and ser
ve warm.


43 thoughts on “Teleća čorba”

  • Fina corbica ali ove kafanske koje sam ja jela tj restoranske uvijek su imale i graska i lovora a ukus je nesto izmedju gulasa i graska. U jednom restoranu koji ima daleko najbolju corbu cini mi se da malo tog graska i propasiraju u blenderu a ukus je savrsen. To ja pokusavam da dobijem ali nisam jos spjela mada cu i ovu tvoju probati

    • Ove po restoranima gde sam ja jela nemaju grašak i u odnosu na moju imaju sitnije ili pasiranije povrće, tj. zelen. A ja volim i kad ima da se žvaće u čorbici.

  • Bas je fina… Meni je ipak lepse kad ju mama zacini jajetom. Ne znam tacno kako ona to radi, nisam pitala. U svakom slucaju, bas krepi tokom zimskih meseci…

    • Moja mama zacinjava jajetom corbe, tako, sto viljuskom umuti jaje, malo posoli, a zatim, jednom rukom uzme vrelu corbu (teckost) u kutlacu i dok drugom rukom i dalje muti jaja, polako-polako doliva u jaja (koja sve vreme i dalje muti dok sipa). To tako radi, da se jaja ne bi "oparila". Dobije se smesa, koja nije gusta. Onda se tako umuceno jaja sa tecnoscu iz corbe, polako sipa u corbu, takodje sve vreme mesajuci corbu. Corba se zgusne. Ne treba je vise kuvati.

    • Ne, ne sklanja se corba sa ringle sve vreme, dok se ne pomesa sa jajima!
      Dakle, dok corba vri na ringli, uzima se kutlacom sa vrha vrela tecnost (zato je bitno jako polako sipati) i onako uz mucenje jaja, pomesa sa njima. Zatim se ta mesavina, naliva, pomesa sa corbom na ringli dok vri, mesajuci corbu sve vreme! Tek posle mesanja (i sipanja jaja) odmah se skida sa ringle.
      Uz ovakvav zavrsetak corbe, ne treba zaprska sa brasnom (hladna ili vruca), niti pavlaka! Jaja daju punocu i gustinu corbi.

      ps: mislim da ovoj corbi fali malo mirodjije (ko voli njen miris), na kraju kuvanja (pre jaja)

    • Kažu da je i pasulj najbolji sa vojničkog kazana – ja sam ga jela (ne pitaj: učestvovala na Sletu 1988. – kasarna u Bubanj potoku) i neuporedivo mi je bolji u kućnoj varijanti, onaj mi se ništa nije dopao). Ko zna, kad probaš ovu, možda shvatiš da je bolja nego kafanska 🙂

  • Ja tako pravim juneću čorbu sa zeljem, samo na kraju ubacim zelje isečeno na froncle i obavezno pavlaka i limun (to ljudi sami sipaju u tanjir). U restoranima kuvaju na veliko pa je teško replicirati, jer treba ubaciti i šećerne kosti, a ak nemaš veliki (ogroman) lonac, to je teško. Svakako, ja sam čorbofil i supofil, tako da sve volim.

    • Ja sam sa zeljem pravila samo bezmesnu čorbu. Imam i šećerne koske, ali su juneće, pa od njih pravim bistru supu. Ova je baš sa teletinom. Svakako da je teško replicirati, ali je domaće – domaće, to se svi slažemo.

  • Moja mama je uvek zacini jajetom i kiselom pavlakom i onda par kapi limuna svako sebi u tanjir…i stavi zelje na kraju, kao sto jelena kaze fronclasto, ili cak samo iskidano rukama. Ukus zavisi i od komada mesa…kod nas u kuci se redovno stavlja "komad mesa za supu" i OBAVEZNO ribic…

    • Ja juneće supe pravim od kostiju, grudi ili rozbratne (mada ovo poslednje izbegavam, jer Luka neće kuvano meso, pa mi se vuče i baca), a piletinu kada sređujem – obavezno odvajam pakete supa/čorba. Moja baka govori da je ribić najbolji za supe, a meni je on nekako za gulaš.

    • Pametno dete…ko ce da jede kuvanu rozbratnu ??!! Ja to suvo meso iz supe neki put sameljem i pomesam sa malo namocenog i ocedjenog hleba, zacinim i pravim sitne cuftice koje uvaljam u brasno (malo) i proprzim i onda ih gurnem u sos od paradajza…ako su male onda time zacinim testo a ako su vece onda ih jedemo sa krompir pireom…jako su fine a reciklujes meso koje bi se inace povlacilo po frizideru.Ribic je naravno bozanstven za gulas ili za bilo kakvo spremanje takvog tipa…nezamenljiv je ! Ali za supu je isto tako car..a nikada nije suv ! Baka for president!

    • E, super da si mi rekla za ovo recikliranje mesa, gre'ota bacati. Kada me ne mrzi, ja ga iseckam, zajedno sa šargarepom i peršunom iz supe, dodam još sastojaka i napravim nešto kao Rusku salatu. Ovo je daleko bolje – imam drugi ručak i za sutradan.
      Baka for president – slatko si me nasmejala, a uskoro će biti jedan njen recept 🙂

  • Znam takve čorbe i zaista su najbolje negdje u restoranu/ gostionici. Odličan je recept jer je teško pogoditi onaj okus (a mislim da se tamo polako kuha jako dugo + teleće kosti). Pinam.

  • ps tako bi volela da vidim tvoje fotke u vertikalnom formatu. Bile bi veće i nekako mi se čini da bi izgledale mnogo lepše, ili ja to samo tako volim.

    • Hvala na sugestiji, nego ovako namestim za fotografisanje, a izbegnem da se vidi ostatak trpezarije, gde to radim. U svakom slučaju imam u planu nabavku objektiva koji će mi omogućavati da se fokusiram na ono ispred sebe, tako da će biti i portret formatat fotografija.

    • Vidiš to je i meni problem, pa onda stavim onaj stočić za krevet da stoji po dužoj stranici a pozadi otvorim malo nogare i na njega nakačim platna i krpe i to bude pozadina. Improvizacija.

  • Baš u draftu imam recept za teleću čorbu spreman da se objavi u ponedeljak ;)… ja sam doduše stavila i brašno i jaje sa pavlakom 😉
    Što se tiče kafanskih čorbi mislim da one nastaju na potpuno drugačiji način… tipa meso koje je ostalo od ovoga onoga i ostale stvarčice…

    • Moguće je da su ostaci mesa (Bože, nadam se da nisu neki otpaci). Nekako ja ipak imam najviše poverenja u ono što sama spremim ili neka od domaćica od poverenja.

  • Tanja je u pravu, ovakva čorba zaista najviše podseća na kafansku, probala sam je i divna je!!!

  • Slazem se potpuno, ovo je vrloo fina corbica, secam se da je jednom prilikom tata trazio recept (i dobio:) od kuvara u restoranu, gde smo je probali na nekoj proslavi… volim da dodam i malo soka od limuna na kraju, ali to vec po ukusu.:))

  • Ovo odavno hocu da prokomentarisem… mnoooogo volim tu corbu i super sto si je stavila na blog. Evo, nepca mi se prisecaju tih kafanskih corbi. Pazi kad cu da je napravim ovih dana.
    Da ne zaboravim da ti kazem da mi se mnogo dopada novo zaglavlje.
    Secam se teleca corbe za poneti u restoranu Trandafilovic – spakovana u neke tegle, tada nisu bili u fazonu take out-a.

    • Kada dođeš u Beograd, javi se, pa da zajedno idemo u Sinđelić. Meni je tamo najbolja Teleća čorba i da me nije bilo sramota od onog Nemca koga smo nedavno vodili na ručak – uzela bih dve čorbe, onaj njihov hleb i ništa više – savršena je!

  • sto bi rekao momo kapor ,prepricacu ne pamtim red reci vec sustinu,kafansko je uvek sladje jer prodje kroz suber.ozbiljno razmisljam da napravim jedan izmedju moje kuhinje i trpezarije.moja baka bi u sali dodala da pod obavezno izadjem zategnuta kao konobarica plus osmeh naravno i serviraj sta god hoces NEMA DA OMANE.salu na stranu recept je isprobano dobar,samo sto ja kuvam dva litra corbe a, u kafanama deset ili vise,moratu tu bit razlike.

  • Možda je pase tema, ali ova čorbica nikako nije! Upravo mi se krčka na rerni i jedva čekam da je probam :))) dodacu ja ipak i jaje, jer uvek dodam čorbicama, ne može da pokvari! Hvala ti za recept <3

    • E da, opet ja – često ubacujem onu gotovu mešavinu za rusku salatu – šta ću kad sam ''ekspres'' domaćica :/

  • Olicno izgleda recept! I ja dugo trazim dobru mesaru/mesara – da li mozes da podelis sa nama koja je to mesara gde si nasla pravu teletinu? I koji deo od teleta se koristi za corbu? Hvala!

    • Moja omiljena i, usuđujem se reći, najbolje snabdevena mesara u gradu je Šicko na Dušanovačkoj pijaci. Imaju svoje radnje i na pijacama Zeleni venac i Banovo brdo, ali je baš na Dušanovačkoj pijaci gazda i ja najviše volim da idem tamo. Šicko, gazda, i poslužuje, tako da greške nema. Teletinu dobijaju četvrtkom, mada je ima i preko nedelje, ali da se zna kada stiže sveža 🙂 Inače, kod njega se mnogi restorani snabdevaju, pa je meso izuzetno sveže. Da ne pominjem da se mogu nabaviti neke vrste/delovi kojih u drugim mesarama nema (npr. mleveno salo, koske za supu, obrađene lovačke i bečke, teletina više vrsta, suve vešalice za sarmu itd.) Ja uzimam teleći perket kod njih – to je sitno seckano teleće meso, koje je već spremno za čorbu – gotovanska varijanta. Inače, imaju i teleće kotlete, plećku i još koješta. Cenim da je za čorbu baš najbolja plećka ili but, ali možeš na licu mesta da pitaš Šicka – ja se uvek raspitujem kada nešto ne znam, on mi najbolje preporuči. Radno vreme im je od cik zore do 14h, ponedeljkom ne rade. Pozdrav!

    • Wow! Hvala na brzom i iscrpnom odgovoru. Na zalost odselih se preko reke na NBG, pa sam sad u potrazi za mesarom koja mi je blize. Inace sam se snabdevao u Obelixu u Sime Igumanova (ex Franca Rozmana) do skoro (mada i dalje odem ponekad). Sjajan blog inace, krenuo sam redom da citam.

    • Hvala! I ja sa Banovog brda idem na Dušanovačku pijacu, veruj mi da se isplati. A i malo ti je samo dalje niz auto-put od Franca Rozmana (zar je promenila naziv, kuma mi tamo živi, ništa nije rekla; eto, čovek svašta novog nauči).

    • Verujem da je starosedeoci i dalje zovu F. Rozmana 🙂 Elem u pravu si, moracu za vikend da odem da uzmem nesto. Hvala na preporuci!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s