Rol viršle

Već neko vreme moj sin negoduje što mu ne spremam viršle. Pokušavam da mu objasnim da su vrlo štetne, da je to nekvalitetan proizvod, ali ne vredi. Srećom, ja sam ta koja ide u nabavku i koja priprema obroke, pa je logičan sled i da je moja poslednja po pitanju ishrane.

No, s obzirom na to da sam i pre njegovog tinejdžerskog uzrasta uspela da savladam najveću mudrost koju svaki roditelj treba da zna – BIRAJ BITKE – odlučila sam da malo popustim i da mu učinim plezir sa jednim obrokom sa viršlama (da se ne lažemo: ja viršle prosto obožavam, kada mi zamirišu, jedva se kontrolišem, ali ipak zdrav razum mi govori da je jednom u nekoliko meseci i više nego dovoljno).

Odlučila sam da mu napravim rol-viršle. S obzirom da nisam baš neki ljubitelj lisnatog testa, moj izbor je pao na modifikovano testo za kupus-kifle. Rezultat je više nego odličan: testo je ukusno, nije masno, lista se oko viršlice, lako se radi. Za svaku preporuku.

Testo sam radila po Minjinom receptu. Kasno sam shvatila da mi je za 12 viršli puna mera previše, tako da je pored pomenute količine rol-viršli, za večeru bilo i kiflica. Ovde ću dati onako kako treba da bude – pola mere.

Dakle, recept ide ovako:

ROL VIRŠLE
(recept za štampu)

275 g brašna
100 ml mleka
50ml vode
50ml ulja
1/2 kocke kvasca (20g)
1 kašičica šećera
1 kašičica soli
12 viršli
Premaz:
50g margarina
Posip:
žumance, susam

U mlako mleko i vodu dodati kvasac, šećer i kašičicu brašna, pa ostaviti kvasac da nadođe. U činiju preručiti nadošlo mleko sa kvascem, dodati ulje i so, promešati, a onda postepeno dodavati brašno i zamesiti glatko testo. Pokriti i ostaviti da nadođe dok se ne udvostruči.

Nadošlo testo razviti u pravougaonik debljine 3-4mm, pa ga premazati margarinom i urolati. Rolat iseći na 12 komada. Svaki komad pritisnuti odozgo (spljoštiti) i razvaljati oklagijom. Uviti viršlu u tako dobijeno testo.

  Složiti u pleh, premazati razmućenim žumancetom, posuti susamom. Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 200 stepeni 20 minuta. Ukoliko nešto ostane, lepe su i sutradan za doručak – provereno 🙂


ROLLED WIENERS 
(print this recipe)

275 g of flour
100 ml milk
50 ml water
50ml sunflower oil
20 g yeast
1 teaspoon sugar
1 teaspoon salt
12 hotdogs
coating:
50g margarine 


egg yolk, sesam seed


 Add yeast into the lukewarm milk and water, then add sugar and a teaspoon of flour and leave to rise. Pour swelled yeast and milk in the large bowl, add oil and salt, stir, then add flour gradually and knead until smooth dough. Cover and leave to swell until doubled.

 Punch dough down and turn onto a lightly floured surface, roll into a rectangle 3-4 mm thick, and coated it with margarine and roll up into jelly.roll style. Cut roll into 12 slices. Press (flatten) each piece and wrap hot dogs in the flatten and rolled dough. Put them into baking pan with parchment paper, brush over top with diluted egg yolk, sprinkle with sesame seeds. Bake in a pre-heated oven at 200 degrees for 20 minutes. Leftovers are very tasty next day for breakfast tested 🙂



34 thoughts on “Rol viršle”

    • Probaću i Jelenin recept…..za par meseci 🙂
      Sad si me podsetila, kada smo 2008. Luka i ja bili na moru u Vodicama, preljubazni domaćini pitaju moje dete da li želi da jede hrenovke za doručak. Pošto deca srama nemaju, on se brzo okrene ka meni i pita "Šta mi to nude?" Ja mu kažem da su to viršle, on brže-bolje prihvati. Za tri dana i nerazdvajanja od novostečenih drugara iz Zagreba, kada pitaju Luku koliko ima godina, on kao iz topa "deset i pol" :-)Sada kada god čujem za "hrenovke", setim se i Lukinog tadašnjeg dijalekta 🙂

  • I ja retko, retko jedem viršle kao i moji, pravila sam im one cvetiće sa viršlama, i to su malo gunndjali ali pojelo se..:)

  • Imam svoj expresnii recept za rol viršle ali ih isto tako retko radim. Ima jedna mesara na zemunskoj pijaci, fenomenalna, gde viršle koštaju više nego svinjski but, ali su zato fenomenalne. mesar odbija da stavlja svašta u njih pa samim tim imaju i dobru cenu. Neće da pravi ćevape jer bi i oni skupo koštali a neće da prodaje svašta. Malo me buni odnos tečnosti naspram brašna, 200 tečnosti, 275 brašna, nije li to preretko iako vidim to je kao Minjin odnos. U svakom slučaju mora se deci udovoljiti…nekad!

    • Kada mi opet dođe red za viršle, svratiću do Zemuna, pa ću te zamoliti da mi objasniš koja je mesara. Ne sumnjam da ima i kvalitetnih viršli, ali svakako moraju da koštaju. Zanimljivo, ali ja od mesa sa roštilja najviše volim kobasice i ćevape, ali računam (tačnije, tešim sebe) da su tu krupnija parčad mesa, pa ne može da ide baš svakakav otpad, ipak se vidi…
      Uplaših se kada si napomenula za mere, da nešto nisam pogrešno prepisala. Ne, sve je u redu, po tome sam radila i bilo je vrlo lako za rukovanje (vidiš i sličicu umotanog rolata, nije gnjecavo). A poštujem mere do grama 🙂 Hvala za upozorenje, jer je bitno da sve bude tačno, a više očiju bolje vidi.

    • Jelena, moram da ti kažem u vezi tog računanja tečnosti. I ja sam ranije sabirala ulje u tečnost, ali to je pogrešno. Masnoća, čak i tečna, ne može se računati u tečnost, to je potpuno druga komponenta. Tako da ovde je odnos brašna i tečnosti baš školski, 275 g brašna i 150 ml tečnosti, što je oko 55%.

    • E, sada sam i ja nešto naučila – da je školski odnos 55% (namučih se za vikend oko nekog recepta, sve mislim da me do mene ili mog brašna). Hvala, Majo!

    • Hvala Majo, to sam previdela. Tanja, nema šta da se mučiš oko testa. Uvek sipaj pola količine brašna u šerpu, dodaj sve ostalo tečnost, ulje, kvasac… pa onda dodaj ostatak brašna polako i mesi, i dodaj i mesi. Tako nikada nećeš pogrešiti, samo premeri šta ti ostane od brašna da znaš koliko si potrošila.

    • "Školski" nije dobar termin. Mislila sam na školski odnos za kiselo (kvasno) hlebno testo, koje je 60% vode na 100% brašna. Ali tu ulja nema. Naravno malčice gore i dole u odnosu na 60% je takodje u domenu "školskog" 🙂

  • I mi ih jako volimo. Kad sam bila mala jedni moji rodjaci su znali da je moje omiljeno jelo virsle sa senfom i uvek su ih spremali za mene… 🙂
    Bas su ti lepe fotke! 🙂

  • Mnogo lepo izgledaju:))moraću i ja da ih probam ,da obradujem deo porodice.Mi smo se u kući podelili ,mlađa ćerka i muž ih obožavaju :)a starija i ja ih uopšte ne jedemo.pošto kažeš da si od ostakta testa pravila kiflice ,biće nešto i za nas:))

    • Da devojčica i ti ne ostanete kratkih rukava: od mere koju sam navela nastaje 12 rol viršli i ne ostane ništa drugo. Od cele mere (duple količine) – ima i za kiflice 🙂

  • Bravo. Najpre za taj stav "biraj bitke", nikad nisam čula tako jendostavan i u dve reči sažet jedan poveći princip u vaspitanju 🙂
    Apsolutno sve isto mislimo i viršlama, ja ih strogo zaobilazim, i nikada ne kupujem, ali ne idem samo ja u nabavku, pa mi tu i tamo niknu u frižideru. Onako, čisto obarene, pa sa senfom, nije da ne volim, ali mogu da odolim, ali u pekari često zabalavim baš ispred dela sa rol viršlama 🙂 Pojedem dve tri godišnje, da se ne lažemo 🙂
    Ovaj recept mi se jako svidja, tj. testo mi se svidja što nije lisnato, i pošto me klinac često u pekari vrbuje da mu kupim rol viršlu za školicu (ja sve izbegavam, kao žu-žu je mnogo bolji 🙂 jednom ću ga obradovati ovom domaćom varijantom.
    Inače, sa viršlama jeste problem, jer je većina toliko plastična, to nema ni ukus ni teksturu koja ukazuje da je išta mesno ikad ušlo u sastav, ali našla sam jedne koje jesu dobre, pravi ih Famis.
    Pozdrav!

    • Pubertet – najdraži period odrastanja svakog roditelja 🙂 Što bi stranci rekli: wait and see 🙂
      A ja sam mislila da počnem post sa "ko još ne voli viršle?" – ostala bih u osmehu… Vrlo sam iznenađena što toliko blogera apsolutno ne voli ovaj rezidualni proizvod mesne industrije, što je i dobro, jer će makar naša deca odrasti za zdravim navikam (valjda?)
      Famis ima dobre proizvode, ja ne odolevam njihovoj Bečkoj – obična salama, al' što miriše…. Do sada sam kupovala Carnex viršle, ali ću probati sa Famisom, za mesec-dva. Do tada – čvarci 🙂

    • I ja sam čula da su Famis najbolje jer su dobijali godinama nagrade na novosadskom sajmu, ali zato imaju i lepu cenu. Ne znam samo šta stavljaju u one u Matijeviću koje su oko 100 dinara kg. Kad odem na pijacu zapamtiću kako se zove mesara pa javljam.

  • Ja ih ne jedem, nikako se ne mogu naviknuti na njih, nisam ih voljela ni kad sam bila mala, ali…kako to obično biva, uvijek mi je u gostima hrana slađa i sve rado pojedem nego doma pa ti moram priznati da meni ovo tako dobro izgleda i baš mami, sigurno bih uživala 🙂

    • Kao što rekoh, baš sam iznenađena što toliko blogera ne voli viršle. Ja sam ih volela kad sam bila mala (čak sam ih i pržila u periodu srednja škola/fakultet), a u trudnoći – smenjivali su se viršle, pašteta i eurokrem na hlebu za doručak. Dobro je nešto i ispalo od onog mog deteta 🙂

  • Ni kod mene hrenovke nisu često na repertoaru- mada moja trojka često pita za njih- baš su ih nedavno spomenuli. Par puta sam ih radila kao cvjetiće, no idući put ću baš ovako. :)))

  • Sve si dobro opisala. Kada su djeca bila mala, hrenovke, paštete i slične proizvode nikada nisam imala u kući. Prvo, vidjela sam kako se hrenovke proizvode i što ide u njih, kao i paštete, a bojala sam se i neke salmonelice. Oni su, naravno, patili za njima. Kada su postali malo veći i kada se više nisam toliko bojala trovanja te sam ipak smatrala da 2x mjesečno mogu pojesti hrenovke i meni olakšati spremanje večere – oni nisu htjeli ni čuti za njih! Ni dan danas ih ne jedu. Ovako pripremljene mora da su odlične, bez obzira na to što znamo o njima, zar ne?:)

    • Trudimo se da ne razmišljamo o načinu proizvodnje dok jedemo, a posle ćemo da filozofiramo 🙂 Dobro je kada deca makar jednu nekorisnu/štetnu stvar ne konzumiraju bez ljutih pregovora – moje dete ne podnosi gazirano, pa sam srećnica koja ne mora da ga odvikava od coca-cole.

  • E ovo cu definitivno da napravim mom voljenom 🙂 Nije par exelence 🙂 ali ne mogu vise da podnosim da kupuje svako jutro to za dorucak pred posao, jer nisam ljubitelj pekara i njihovog nacina spremanja, i uvek se jezim i govorim – ma daj ostavi to, nemoj opet to da kupujes, napravicu ti ja jedan dan. I nikako da stignem, ali eto prilike 🙂

    • Ni meni nije dobro kada u pekarama vidim u kakvim plehovima peku peciva – peru ih o državnim praznicima, pa zapekle masnoće koliko želiš. Ponekad su pekare nužno zlo, pa se trudim da ne razmišljam, ali domaće je – domaće (makar znam da sam prala ruke pre mešenja 😉

    • I moj sin je jako, jako dugo jeo viršle isključivo sa majonezom, pa smo uz tešku muku prešli na senf. Sada jede dižon senf, šmrče od ljutine, ali ne odustaje 🙂 Pozdrav!

  • Pravila 🙂
    Samo sam preskočila onaj deo sa premazivanjem testa i motanjem u rolnu, kad već nije klasično lisnato testo da se ne zaigravam s tim, ispalo je odlično, svi momci bili zadovoljni 🙂
    Hvala i pozdrav!
    Maja

  • Hi, i read your blog occasionally and i own
    a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks?
    If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise?
    I get so much lately it's driving me insane so any help is very much appreciated.
    Also visit my blog : how to season rice

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s