Musaka od plavog patlidžana

Osam godina skoro već pišem, fotografišem, objavljujem o hrani, a nijednu musaku nemam na blogu. Da li vi verujete u to?

Verovatno to meni ne bi ni palo na pamet, da mi koleginica nije skrenula pažnju, uz pitanje: praviš li ti ikada musaku? O, da. Od krompira, od tikvica, od patlidžana, pa onda izvodim neke kerefeke sa koječim, a slagano u slojevima aplicira za zvanje musakom. Pa onda ona od pohovanih tikvica, slagana naizmenično sa ovčijim kiselim mlekom. Pa onda…. Tu me koleginica prekine, sa opaskom – pa što ne objavljuješ? Da i mi pravimo.

Da budem iskrena, ni sama ne znam. Verovatno što nisam imala tačne mere već ih uvek nekako na otprilike ih pravim. Pa čak mi ni postupak nije bio precizan, jer ponekad povrće (osim krompira, naravno) pohujem, nekada ne, pa mi je sve to nekako zvučalo kao tamni vilajet. Računam – ako meni nije u glavi jasno – ne mogu da stanem čiste savesti pred nekim ko će, možda, prvi put u životu praviti musaku i kome otprilike mere nikako ne rade posao.

Stoga sam se sabrala, odlučila da izmerim musaku u svakom pogledu i da konačno počnem da ih objavljujem. Izbor za prvu je nešto neobičniji, jer se uvek nekako podrazumevalo da se počinje sa onom krompirskom. Ne, mi ćemo početi sa patlidžanskom.

Sa patlidžanom nikada nisam bila načisto: da li da ga pohujem ili ne? A tikvicu? Posmatrajući malo sebe, zapazila sam da prvo bezmalo uvek pohujem, a drugo da samo uvaljam u brašno. Napravivši i odnevši mami baš ovu sa patlidžanom, ona je prokomentarisala – odlična je, kao što sam ja nekada pravila. Znači, tu smo.

Naše domaće musake od patlidžana su ovakve: parčad patlidžana, koji posoljeni bivaju ostavljeni da puste vodu i gorčinu, se valjaju u brašno, pa u jaja i onda se kratko pohuju sa obe strane. Potom se ređa red povrća, red izdinstanog mesa, poslednji sloj treba da bude povrće. Na kraju se zaliva mešavinom jaja i mleka i stavlja se da se peče. Takva je bila i mamina i za mene jedina prava. Onda zamislite nemalo iznenađenje kada sam na apsolventskoj ekskurziji po Grčkoj prvi put, negde na Peloponezu, jela njihovu musaku: meso jačeg ukusa (verovatno svinjsko), patlidžan i odozgo preliven debelim slojem bešamel sosa. Pa tačno sam nakon onog jednog parčeta narednih pet dana mogla da slažem svo ono njihovo antičko kamenje!

Musaka je meni odlično jelo. Dobro za porodicu tokom radne nedelje, dobro i vikendom, a zanimljivo je njime dočekati i goste – niko neće odbiti parče nečeg dobrog i ukusnog kuvanog (pečenog?) jela. A patlidžan je zdrav, to znamo? I ukusan, to smo se uverili. Sve u svemu, jedan od klasika naše kuhinje, a perjanica budućih musaka na ovom blogu.

 

Musaka od plavog patlidžana

(recept za štampu)

4 patlidžana

so

1 crni luk

300-400g junećeg mlevenog mesa

maslinovo ulje

so, biber, peršun po želji

4 jaja za pohovanje

brašno

Ulje za prženje

Preliv:

2 jaja + ostatak jaja od pohovanja

1 šolja mleka

2 kašike kisele pavlake

so, biber

Oguliti patlidžan, iseći ga uzduž na parčad debljine oko 1/2cm, posoliti ih i ostaviti u đevđiru da se cedi 1-2 sata.

Sitno seckani crni luk propržiti na zagrejanom maslinovom ulju, kada postane staklast dodati mleveno meso i pržiti uz stalno mešanje, dok sasvim ne posvetli i ispari tečnost koju meso pušta. Posoliti i pobiberiti po ukusu.

Oceđeni patlidžan obrisati ubrusom ili salvetom.

Svako parče uvaljati u brašno sa svih strana, pa umočiti u umućena jaja za pohovanje i stavljati na vrelo ulje. Pržiti sa obe strane dok ne porumeni (par minuta). Ispohovani patlidžan vaditi iz ulja i slagati na ubruse ili salvete, da se ocedi od ulja. Ponavljati postupak dok ima povrća.

U dublji sud za pečenje, približnih dimenzija 15x21cm, dubine 6-7cm staviti pohovani patlidžan na dno da ga sasvim pokrije u jednom sloju (ne treba podmazivati pekač). Preko toga staviti sloj mlevenog mesa, a odozgo opet patllidžan. Ređati tako u slojevima dok ima povrća i mesa; poslednji sloj treba da bude patlidžan.

U jaja koja su ostala od pohovanja dodati 2 jaja i dobro umutiti. Dodati mleko, pavlaku i posolii i pobiberiti po ukusu. Ovom smesom preliti musaku. Peći u unapred zagrejanoj rerni na 200 stepeni 45 minuta.

Napomena: ukoliko želite oštar i jasan presek, pustite da se pečena musaka malo prohladi.



7 thoughts on “Musaka od plavog patlidžana”

  • А јесте ли измерили патлиџан и месо?
    Знате ли да мусака од кромпира и патлиџана може паралелно да се прави у једном плеху? Пола плеха кромпир, пола плеха патлиџан. . Кромпир танко исећи, да би све било готово истовремено. То је добро за породице са децом која не воле патлиџан. Поззз, Тања, супер си

    • Patlidžan nisam, uzela sam one srednje veličine, a meso – pa ja sam poludela! Meso sam ispustila iz recepta…. hvala na javljanju, sad ću da dodam.
      Znam za te musake – i ja ponekad pravim mešano patlidžan i tikvicu (naročito ako mi je ostalo malo od svakog povrća.
      Mnogo hvala, Kris, i hvala na ovoj opasci o receptu!

  • Da bih smanjila kalorije u zadnje vreme posolim patlidžan, pustim da seocedi i onda dalje kao sa pohovabim. Na kraju obilno zalijem jajima sa malo ulja. Probaj odlično je 🙂

    • Ja tako spremam sa tikvicama, ali k’o velim – da ponudim opciju i onima koji su mršavi i zdravi 😉

  • Objavljen je clanak u Blicu i nista me nije privuklo da procitam o receptima. Onda kad sam vidjela musaku koju mi obozavamo i da je to jelo koje se moze spremiti u obicnom domacinstvu bez nekih dodatnih i skupih namirnica. Od onoga sto inace pravim ne mijenjam puno namirnice niti zacine i onda nam je kuhinja bas jednolicna. Danas musaka od krompira, sutra cufteta, prekosutra pohovani sir i svima je preko glave ovih jela. I onda vidim ovo. Super, napokon nesto normalno, od onoga sto imas u kuci. Prvi recept je ova musaka od patlidzana. Javim utiske.

    • Drago mi je da ste promenili mišljenje i ipak odlučili da pročitate recepte 😉
      Da, i ja mislim da je umetnost spremanje jela od sastojaka koje svi imamo i recepata koje je svaka baka ili mama spremala na svoj način.
      Očekujem rezultate, baš me zanima kako će Vam se dopasti. Veliki pozdrav!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s