Marokanski tažin sa jagnjetinom

Domaćica meseca novembra, Dilajla sa bloga Svaštarica, nam je u okviru igrice Ajme, koliko nas je (koju je inicirala blogerka Snježana) zadala temu za razmišljanje i delanje – šafran.

Kod mene skoro da nije bilo dvoumljenja – odlučila sam se za tradicionalno marokansko jelo koje se zove Tažin. Ime je dobilo po posudi u kojoj se priprema (tagine ili tajine) i pravi se od jagnjetine, piletine ili ribe uz dodatak povrća, a sve to začinjeno velikim brojem miomirisnih začina. Može se praviti na različite načine, sastojci se menjaju prema ličnim afinitetima i shvatam da je to kao naša proja – koliko kuća, toliko recepata.
Sa Tažinom sam se prvi put susrela prošle godine u Marakešu i probala sam sa sve tri vrste pomenutih mesa.

(originalan tažin, a ja uhvaćena na delu 🙂

Da bih ga napravila u okviru kuvarigrice, malo sam njuškala po internetu i pronašla recept, koji mi je na prvi pogled izgledao pomalo šašavo – nešto sam mislila da je dotična pošla po indeksu začina i navela sve što je našla (mada se ogradila: ukoliko i ne stavimo neki sa spiska, još uvek će biti dobro). Već tokom pečenja, kada su iz rerne počeli da se šire miomirisi, zaključila sam da je to, ipak – to!

Da bi se napravio tažin, iako na netu ima i drugačijih uputstava, potrebno je imati glineni sud istog imena, koji (u verziji posude za so i biber) izgleda ovako:

Kako bih ipak realizovala ceo ovaj svoj projekat, upotrebila sam “vranjanski tažin”, glinenu posudu sa poklopcem, koja služi za kuvanje naših južnjačkih specijaliteta.

Recept, uključujući i moje neznatne ispravke, glasi:

MAROKANSKI TAŽIN SA JAGNJETINOM

Sastojci:

5 kašika maslinovog ulja
800g jagnjećeg mesa, isečenog na kockice od 3cm
2 kašičice začinske paprike
1/4 kašičice đumbira u prahu
1/2 kašičice kumina
1/4 kašičice bibera
1 kašičica cimeta
1/4 kašičice karanfilića (istucanog u avanu)
1/2 kašičice mlevenog kardamoma (opet, avan)
1 kašičica soli
1 prstohvat šafrana
1/2 kašičice belog luka u prahu
3/4 kašičice mlevenog korijandera

2 srednje glavice crnog luka, iseckanog na rebarca
5 šargarepa, oguljenih, presečenih na pola, pa uzduž na četvrtine
4 krompira isečena na četvrtine
3 čena belog luka, protisnutog kroz presu
1/2 l bujona od povrća
1 kašika paradajz soka
1 kašika meda
1 kašika gustina
1 kašika vode
suve šljive – po želji

U kesu staviti isečenu jagnjetinu i 2 kašike maslinovog ulja. Dodati papriku, đumbir, kim, biber, cimet, karanfilić, kardamon, so, šafran, beli luk u prahu i korijander, zavezati kesu i dobro protresti, kako bi se začini ravnomerno rasporedili preko svih strana mesa. Prebaciti u činiju, prekriti samolepljivom folijom, pa staviti u frižider na neko vreme, najbolje tokom noći.

Zagrejati 3 kašike maslinovog ulja u širokoj posudi (šerpa ili tiganj), pa dodati jagnjetinu. Na srednje jakoj temperaturi propržiti meso sa svih strana, tek da uhvati boju, pa ga prebaciti u posudu u kojoj će se peći (tažin). U istu šerpu staviti krompir, šargarepu, crni luk, beli luk, preliti bujonom i kada provri, pustiti da kuva 5 minuta. Nakon toga, presuti povrće sa tečnošću preko jagnjetine, izmešati, dodati med i paradajz sok, pokriti i staviti u rernu da se peče na 190 stepeni 1-1,5 sat (tj. dok meso sasvim ne omekani i odvaja se od kostiju, ukoliko ih ima). 5 minuta pre kraja, dodati gustin rastvoren u vodi.

Servirati uz kus-kus, koji se priprema prema uputstvu na kutiji.

P.S. Fotografije iz Maroka su delo zvaničnog fotografa, pozajmljene s moje strane u želji da dočaram atmosferu na koju me podseća ovo jelo.



18 thoughts on “Marokanski tažin sa jagnjetinom”

  • Imama tu psoudu i moram da kazem da najcesce u njoj spremam jagnjetinu i odusevljena sam
    Kao i sa ovim tvojim receptom.Fantasticno:)

  • Tažin sam prvi put videla na Travel kanalu i onda par puta na blogovima. Kakva egzotika. Dopada mi se što si srpsku posudu fantastično ukomponovala u ovo jelo. Mešavina začina je za mene prejaka i ja obično kad se radi o ovakvim stvarima gledam da svadem sve na minimum. Nemam nekog iskustva sa ovakvim kombinacijama iako sam jednom pravila divne ražnjiće po Andreinom receptu (Voće i Povrće,ona ima sjajne recepte sa začinima) i smanjila Garam Masalu na trećinu navedenog i to je bila moja mera. Inače, u radnjama zdrave hrane možeš kupiti Garam masalu, mešavinu svih ovih začina da se ne mučiš. Negde je oko 4 evra ali imaš dovoljno da kuvaš često nekoliko godina. pakovanje je veliko.

  • Ovaj post me oduševio i odmah bi ga proglasila pobednikom 🙂
    Za tažin sam saznala preko tv-a i jako mi se sviđa ta vrsta jela, tako prepuno raznih ukusa, fantastično!

  • Dzoli, blago tebi za posudu! Meni je bilo nepraktično nositi, a i u stanu skladištiti posudu koja mi je prvi put zatrebala nakon godinu i više.

    Jasna, hvala!

    Jelena, ni ja ne volim jake začine, ali je ovde sve umereno, jer se ipak radi o velikoj količini (skoro kilogram jagnjetine, za 4 odrasle porcije), a začini su na kašičice, i to ne pune. U svakom slučaju se ukusu mogu regulisati prema svom ukusu. A što se začina tiče – donela sam ih iz Marakeša, to je smeđa mikstura, što bi trgovac koji nam je prodao rekao – to je za loše kuvare, za paelju i tažin, time se sve zamaskira 🙂 Da ne poveruješ: bila sam donela i šafran u cvetićima, a onda sam letos sređujući začine, sve proglasila isteklim rokom i pobacala 🙁

    Nale i Tamara – sledeći put ćemo da se dogovorimo, pa da probamo zajedno 🙂 Moj sin, koji ima limitirano tinejdžersko nepce, imao je jedino zamerku na šljive, a dok se kuvalo, svraćao je u kuhinju da se raspita šta to miriše i kada će već moći da jede.

    Maslinka, hvala, baš si zlatna!

  • Mogu zamisiliti okus i miris janjetine spremljene na ovaj način i ne mogu ti reći da mi je posebno zadovoljstvo ovo jelo predstaviti u okviru igrice Ajme koliko nas je.Ovo jelo definitivno po mom spoj okusa i mirisa.

  • Draga Dilajla, nadam se da je ovo greška u kucanju, kada kažeš da ne možeš predstaviti jelo u okviru Ajme? 🙂 U protivnom, da ja pristavim lončiće za nešto drugo :-)))

  • Tažin je definitivno jelo za mene, ova kombinacija okusa i mirisa jednostavno me osvaja. Iako janjetina ne bi bila moj prvi izbor mislim da se mora ovdje naći da to bude ono pravo. Bilježim recept !! Slike su prekrasne !

  • Da znas da sam vec gotovo mogla osetiti sve ove fine mirise samo dok sam citala popis sastojaka, a mogu misliti kako je to tek fino mirisalo u kuhinji…odican recept i dobro si se snasla za "nasu" glinenu posudu, tu sva pripremljena jela imaju neki posebno dobar ukus.:)))

  • Uh, ovo je bas odlican specijalitet!!! Svaka cast! Priznajem da do sada nisam cula za tažin, ai mi zvuči kao nešto što bi mi se dopalo…

  • Veliki sam obožavatelj marokanske kuhinje a Tažin je jedno od mojih omiljenih jela… Bravo za odabir jela i divne slike, uživala sam u postu!

  • Meni se jako dopada ova kombinacija začina!Nisam neki ljubitelj ili neljubitelj jagnjetine, ali kad pogledam fotografije, pa sastojke..ovakvu jagnjetinu ne bih propustila!
    Kod nas tažin posuda može da se naruči, tako da sam se ja dvoumila jedno mjesec dana sve dok je nisam vidjela "uživo", a ne samo u katalogu. Posuda je prelijepa, ali je ovaj gornji dio veoma visok i zauzima puno prostora, što je bilo presudno jer je moja kuhinja mala i puna do vrha:)

  • Mignonne, slažem se da u zemljanim posudama hrana ima potpuno drugačiji ukus. Imam ih dosta i bezmalo sve u rerni pripremam u njima. Lepo izgledaju na stolu, praktični su i zdravi.

    Miki, ni ja do Maroka nisam čula za tako nešto, a onda sam sricala kako se zove, i evo prvi put ga pravim – neće biti poslednji, mada ću sledeći put sa piletinom, a bez šljiva – nisu neophodne.

    What's… – o, da, još kada je kus-kus lepo začinjen (puter i malo soli) – par začina i više-manje obično jelo se pretvara u specijalitet 🙂

    Tanja, ja ne mogu reći da sam neki poznavalac marokanske kuhinje, ali onih par dana sam uživala u svakojakim specijalitetima – začinjena, ali lagana kuhinja.

    Majo, ni ja ne mislim da treba imati posudu za jedno jelo koje ćeš realno spremati najviše jednom mesečno (osim ukoliko u kući imaš Marokanca kome želiš da ugadjaš 🙂 Ovako, sasvim funkcioniše naša glinena posuda (koju sam kupila na pijaci u Beogradu), emajlirani pekač ili čak šerpa u kojoj će se kuvati na šporetu – originalni recept po kome sam pravila to i podrazumeva, ali meni to nije bilo – to. A onaj čunak na poklopcu zaista zauzima dosta prostora – nepraktična investicija 🙂

  • Super…! Unutra su svi moji omiljeni sastojci…jagnjetina…cimet…safran…povrce…med…Vec sada osecam miris u vazduhu…! I svaka cast na djuvecetu…kada se kaze FUSION…Obozavam marokansku kuhinju a do sada nisam u Maroku bila…to mi je sledeci put po planu i glineni tazin cu doneti pa makar i na glavi….!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s