London štangle / London bars

(please scroll down for recipe in English)
Kolege su mi druga porodica. Sa njima provodim više vremena nego sa svojim detetom u budnom stanju. One naspram kojih sedim gledam više nego svoj odraz u ogledalu. Imam sreću da radim u kolektivu gde je prijatna atmosfera za rad imperativ i gde se smeh i dobro raspoloženje traže i neguju. Kad neko ima dobar vic, to je preče nego bilo koji poslovni dogovor. Sve staje dok se vic ne ispriča, a najčešće taj koji nam prekida posao zbog vica je upravo vlasnik firme.

Kolege su me bodrile, tešile, junačile, brinule, čestitale, slavile, smejale se sa mnom. Kada mi je mama išla na operaciju, moje kolege su išle da daju krv za nju. Selidba – opet oni. Tražimo vezu, pomoć, preporuku – sve to oni. Proba novog recepta – oni su mi zamorčići, zajedno sa Lukom. Mojih dvoje sa kojima delim kancelariju su mi napravili rođendansko iznenađenje i kupili .com domen za ovaj blog, pa potom uradili i internet selidbu, a sve to znajući koliko želim, a nikako da finansijski stigne na red.
U toj i takvoj atmosferi se podrazumeva da ako i naslutim da je kolegi potrebna pomoć bilo kakve prirode – pomeram planine da izađem u susret, to apsolutno nije upitno. Tako, pre negde, pitam koleginicu kako joj majka, inače prilično bolesna. Koleginica, i inače puna trunja, odmah mi odvrati – sada je sigurno dobro, čim je počela da izvoljeva. Šta želi? Kolače. Eeee, tu se ja uspravim u svoj svojoj visini i samo upitam – koje? Jedu joj se engleske štangle. Odgovorim blefom dostojnim okorelog pokeraša – dobiće ih sutra.
Naravno da nisam imala pojma o čemu se radi niti izgledom niti receptom, nego sam odmah sišla u svoju kancelariju i ukucala “engleske štangle”. Što nam je, međutim, pametan ovaj google: izbacio koješta, ali su preovladavali recepti za London štangle! Pa, da to mora da je to! On je, srećica, odmah i preveo i dao pravi predlog! Brza konsultacija je potvrdila: da, da, imaju džem i orahe i belance odozgo. 
Recept za London štangle postoji i u svesci moje mame i ja se tog kolača sećam kao jednog od ne baš mnogo omiljenih. Bio mi je uvek suv, ali  ne i prhko suv, nešto tu meni nije leglo – a možda je baš to pravi. Ipak sam htela da probam neki drugačiji recept, sa različitim odnosom sastojaka, pa sam se zaletela u Lanine London štangle i ovaj kolač je postao jedan od mojih omiljenih! Naime, po ovom receptu kora je meka, a sloj sa belancima uopšte nije suv, već hrskav, prijatno vlažan i veoma ukusan. Stajanjem se kora neznatno učvršćuje, sve postaje nekako fino i sjedinjeno, a džem od kajsije sve vreme pravi kiselkasti štit ka slatkoći koja ne može da preovlada. Zaista genijalan kolač. Ako mene pitate, ovi kolačići treba da budu deo ponude sitnih kolača svake domaćice: prefinjeni, bogati ukusom i kvalitetom sastojaka. Ma milina jedna.
London štangle
Kora
160g putera
100g šećera
5 šumanaca
korica 1 limuna
75ml  mleka
200g brašna
1 kašičica praška za pecivo
Fil
oko 6 kašika džema od kajsija
5 belanaca
200g šećera
250g krupno mlevenih oraha
Penasto umutiti puter i šećer, pa dodati žumanca i dalje umutiti. Kada se dobije glatka smesa, dodati izrendanu koricu limuna, pa potom i mleko. Na kraju dodati brašno izmešano sa praškom za pecivo i izmešati varjačom ili mikserom, ali nastavcima za testo. Pripremljeno testo izručiti u pleh dimenzija 35x20cm, postavljen papirom za pečenje, pa peći na 180 stepeni 15 minuta.
Za to vreme umutiti čvrst sneg od belanaca, dodati šećer i još mutiti. Na kraju umešati i krupno mlevene orahe i sjediniti da se dobije jednolična smesa.
Nakon 15 minuta pečenja, izvaditi pleh iz rerne, pa koru premazati finim džemom od kajsije (oko 6 kašika). Preko džema premazati sneg od belanaca sa orasima, pa vratiti pleh u rernu i peći još 15 minuta.
Prohlađen kolač seći nožem držeći ga uspravno i to uspravnim cik-cak pokretima. Između svakog reza obrisati nož, kako bi nam rezovi bili uredniji.
(originalni recept)
London bars
(recept za štampu)

Crust
160g butter
100g sugar
5 egg yolks
1 lemon zest
75ml milk
200g flour
1 teaspoon baking powder

Filling
about 6 tablespoons of apricot jam
5 egg whites
200g sugar
250g coarsely ground walnuts

Whisk butter and sugar until well combined and foam, add egg yolks and continue to whisk. When you get a smooth mixture, add grated lemon zest, and then the milk. Finally, add the flour combined with baking powder and stir with a wooden spoon or with electric mixer (with dough hook). Pour prepared dough in baking pan dimensions 35x20cm, set with parchment paper, and bake at 180 degrees for 15 minutes.
During that time, whisk egg whites until firm, add sugar and continue whisking. Finally stir in the coarsely ground nuts and stir to make a uniform mixture.
After 15 minutes of baking, remove the pan from the oven, cover the crust with fine apricot jam (about 6 tablespoons). Pour mixed egg whites with nuts over jam, then return baking pan to oven and bake another 15 minutes.
Cut chilled cake with a knife, holding it upright and with vertical zigzag motion. Between each cut wipe the knife to make cuts neater.
(original recipe)


17 thoughts on “London štangle / London bars”

  • Sjajna si Tanja. Preko Prakticne zene stigoh do tebe i bogami istrazujem i isprobavam recepte. Jedna sugestija, stavi link novog posta u bio na Instagramu 👍. Veliki pozdrav!

    • Mnogo hvala! Razmišljala sam o linku u bio na IG, ali sam odustala, jer mislim da je nepraktično kada neko uđe na neki raniji post, a u bio je link najnovijeg. Šta ti misliš o tome? Vidim da svi stavljaju, a meni se učinilo nelogičnim…

    • Ako se na varam, linka nema ispod slike na Instagramu. Vidim samo tagove 😄. Ima na FBu. Ne gnjavis, bas te sa zadovoljstvom pratim i koristim recepte.
      Dakle, ja se azuriram sto se blogova koje pratim tice upravo putem linka u biu. Nadam se da ti nisam napravila zabunu. Lijep pozdrav 🙌

  • Dobra dušo. Drago mi je da radiš u takvom okruženju, jer provodeći toliko vremena izvan kuće to je veoma veoma bitno, nekad i više od toga koliko se može zaraditi na drugom mestu. Znam londonske štanglice i mi ih pravimo i tvoje su ti savršeno uspele, u zdravlje baki 🙂

    • Baš tako. Niko mi ne može platiti moj mir i slobodno vreme, a s obzirom da je ovde divlji zapad u politici zapošljavanja i prava radnika – svega ima.

  • Predivno je sto imas takve kolege, koji cene ono sto ti cinis za njih. Meni su pre 3 meseca kad sam interno promenila radno mesto, moje bivse kolege napravie blog, koji ja nikako da zapocnem… Nemam vremena.
    Londonske stanglice su mi poznate, iako nisu bile redovno na repertoaru moje mame. Mogle bi da se naprave. Ako budem imala vremena 🙂

    • Pa to ti kažem! Ja sam u prošlom životu radila u firmi gde sam dobila otkaz nakon porodiljskog, a sa kolegama nisam imala ništa zajedničko. Ovde – desi se i da leti perje, da se pokarambosamo zbog posla, pa se nakon dve rečenice, ili pet ako se dobro naljutimo, zagrlimo i sve bude kao pre.
      Sram te bilo što ne počinješ blog! Pod hitno.

  • Kolege su sjajne i verujem da je uzivanje raditi sa takvim timom. Posebno mi je drago sto je bakin receptic fino posluzio, ona ih je pravila za skoro svaki praznik i nama bi obavezno donela tanjiric.:) Divno su uspele i nadam se da su prijale rekonvalescentu.:))

  • Uh Tanja probaj varijantu sneg od belanaca i krupno seckani orasi preko, ali tako da sneg ostane skroz beo. I jeste divan kolač i omiljeni kolač moje mame.

  • londonere nisam radila cijelu vječnost jer ih moja djeca baš i nisu voljela. Ne mogu se sada sjetiti recepta, samo znam da je doljnje tijesto bilo više prhko i puno tanje.

  • Omiljeni kolač moje mame bez kog nismo mogli zamisliti prazničnu trpezu. Njoj je to bilo o čas posla da ga napravi, a ja ga nisam volela a ni sada ga ne pravim. Ali, u znak sećanja na nju moraću ih spremiti po njenom receptu. Testo je tanje i više prhko, bar ga se ja takvog sećam. Ali ukus džema i oraha je ono što pamtim i što mi nikako ne prija. Mnogi ga baš zbo toga vole.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s