Karpati torta

Točak svakodnevnice se okreće brže nego što mi stižemo da okrećemo pedale, te nam se često čini da nam to okretanje izmiče kontroli. Koliko ste puta samo čuli kako vreme brzo prolazi! Dok se okrenemo, prođe dan, mesec, godina. Godišnja doba se smenjuju, praznici se sustižu, deca porastu, bore su dublje, to je život.

Neki kažu da nam je sudbina zapisana, dok drugi tvrde da smo sami krojači svog života. Iako sam pragmatična po prirodi, mislim da je istina negde između, te da se za nešto pobrine splet okolnosti, dok za drugo ipak treba da se trgnemo, nešto da promenimo, da donesemo neke odluke i pokrenemo se. Odavno je jasno da sedenje i čekanje da se željeno desi veoma retko urodi plodom, te da je potrebno da preispitamo šta je to što zaista volimo, šta nam je potrebno i da stremimo ka tome, u okvirima svojih mogućnosti i životnih okolnosti.

Što sam starija, sve više izlazim iz zone komfora, pa testiram svoje granice. Pokrenula sam blog. Naučila da fotografišem, da obrađujem fotografiju, da upravljam svojim sajtom. Montirala sam i video. Izašla sam ispred kamere, kuvala pred milionskim gledalištem u odloženom snimku, a i uživo. Prva pozvala, prva poljubila. Sama poslovno pregovarala i isterivala svoje. Sve ovo je sjajno, ali moment kada sam odlučila da krenem na planinarenje je najbolji u poslednjoj deceniji. Ovo nije samo po sopstvenom mišljenju i osećaju, već i po mišljenju okoline, koja je primetila sve moje promene na bolje.

Istina, nakon planinarenja budem umorna, bole me mišići za koje nisam ni znala da postoje, ponekad i dobro pokisnem, nekada me vetar produva ili sunce dobro oprlji, ali, vredi! Vredi zbog sve smirenosti u svakodnevnici, vredi jer sam postala otpornija na stres, razdraganija nakon povratka u grad, puna utisaka, dogodovština, lepote prirode koja još dugo ostaje u oku i to se ne može sakriti. Naročito vredi zbog odmora nakon napora da osvojim neko brdo, planinski vrh ili se kroz šiblje probijem do nekog vidikovca sa koga puca pogled na pola zemlje, na lepotu dokle oko seže. Tada sednem na zemlju, najslađe mi je, izvadim omiljeni termos za kafu iz ranca, ćutim i uživam. Uživam u svakom gutljaju aromatične Doncafe Moment kafe, uživam u nekom kolaču koji ponesem u kutiji za izletničku hranu koja mi je vršnjakinja, nasleđena od mame. Kao što je bio značajan taj moment kada sam tokom ispijanja kafe odlučila naprečac da kao prvi korak kupim planinarske cipele, tako je i taj trenutak blaženstva na nekom vrhu uz kafu apsolutno savršen i vredan svakog napora.

Mnogi me pitaju koja mi je planina najdraža, uprkos tome što me svaki kutak ove naše zemljice iznova očara, Zlatar me je fascinirao. Tu sam možda i pristrasna, jer mi je otac odatle, a Homoljskim planinama se uvek najradije vraćam. One na mene deluju neobično privlačno i uopšte se ne čudim što Rtnju pripisuju magična svojstva. Jeste li znali da su i Homoljske planine i Rtanj deo Karpatskog masiva? Njemu čak pripada delom i Stara planina koju sam nedavno posetila. Uvek nekako Karpate smeštamo u Rumuniju, ali oni se nastavljaju dobrim delom i kroz našu zemlju.

Kažu da su rumunski Karpati naprosto božanstveni. Tek sam počela da ih otkrivam i radujem se svakoj novoj poseti. Dok rumunski vrhovi opet ne dođu na red, maštaću o tim tamo planinama uz Karpati tortu, jednu pravu planinarsku, po nazivu.

Generalno uzevši, ovo je jedna prilično jednostavna torta: korice i fil su oni kao kod princes krofni, dok je voćni sloj i umućen šlag ono što ovom kolaču daje titulu torte i uzdiže na neke nove visine, one na kojima će uz parče torte najbolje ići šoljica kafe, za predah od gužve i svakodnevnice.

A znate li da su opet aktuelna pakovanja gde se uz dva pakovanja od po 200g kafe dobija prepoznatljiva crvena Doncafe šoljica. Da, dobro ste primetili, to je ona što je zvezda recepata naših mama i baka. Ona iz koje se pije najbolja kafa. A pakovanje je ono koje najviše volim da nosim na slave i proslave. Nemojte da zaboravite, sezona slava samo što nije počela. Zamislite široki osmeh domaćice kojoj ste odneli ovako lep poklon, ne samo da će uživati u omiljenim aromama, nego će joj dobro poznata šoljica probuditi nostalgiju. Možda će baš ona uz neku šoljicu kafe doneti neke značajne odluke, pronaći snagu unutar sebe da pokrene stvari na bolje. Svima nam je to potrebno, je l’ da? Kako šoljica dobre kafe, tako i dobre odluke i inspiracija da ih osmislimo i izvedemo.

Karpati torta

18.08.2023.

By:

Ingredients
  • KORA
  • 250ml vode
  • 125ml ulja
  • 150g brašna
  • prstohvat soli
  • 3 kašičice šećera
  • 4 jaja
  • KREMASTI FIL
  • 600ml mleka
  • 2 pudinga sa ukusom vanile
  • 140g šećera
  • 2 vanilin šećera
  • 200g putera
  • VOĆNI FIL
  • 450g voća (malina)
  • 150g šećera
  • 100ml vode
  • 40g gustina
  • ŠLAG
  • 250ml slatke pavlake za šlag
  • 2 kašike prah šećera
Directions
  • Step 1 KORA: staviti u šerpicu vodu i ulje, pa dodati šećer i so i staviti da provri. Kada proključa, dodati brašno i mešati da se sve sjedini, pa kratko kuvati gusto, formirano testo (nekoliko sekundi). Skloniti sa ringle, prebaciti u činiju za mućenje, pa namontirati žice za testo na mikser. Mešati testo mikserom, pa dodavati jedno po jedno jaje: sledeće jaje dodati tek nakon što se prethodno sasvim sjedini sa testom.
  • Step 2 PEČENJE TESTA: formirano testo podeliti na dva dela, pa ih staviti u dva okrugla pleha prečnika 25cm postavljena papirom za pečenje. Peći u unapred zagrejanoj rerni na 200 stepeni 25minuta. NIPOŠTO NE OTVARATI RERNU TOKOM PEČENJA. Pečene kore ostaviti na žici da se prohlade. Napomena: kore će biti veoma neravne, ali to upravo tako i treba da bude.
  • Step 3 KREMASTI FIL: od 600ml mleka odvojiti 100ml, a ostatak staviti u šerpu, dodati šećer i vanilin šećer i zagrevati na ringli. U međuvrmenu izmešati puding sa odvojenih 100ml mleka, pa ukuvati u uzavrelo mleko, sve vreme mešajući dok se masa ne zgusne. Kuvani puding preručiti u činiju za mućenje i prekriti samolepljivom folijom, stavljajući je direktno na puding. Ostaviti da se prohladi, pa kada postane mlako, dodati puter i mutiti mikserom da se sasvim sjedini.
  • Step 4 VOĆNI FIL: staviti u šerpicu voće (maline), može i zaleđeno, zajedno sa šećerom. Zagrevati uz mešanje, pa kada se voće sasvim otopi, dodati gustin razmućen sa hladnom vodom i ukuvati u voće. Mešati na ringli dok se masa ne zgusne. Ostaviti sa strane da se ohladi.
  • Step 5 ŠLAG: umutiti slatku pavlaku prema uputstvu i dodati prah šećer.
  • Step 6 FORMIRANJE TORTE: na tacnu staviti ravniju od dve kore, pa oko nje staviti obruč za tortu. Preko kore staviti kremasti fil i poravnati, odozgo sipati voćni fil i takođe poravnati, pa onda premazati i sloj šlaga i poravnati. Preko svega staviti onu neravniju koru, blago pritisnuti da se sjedini i ostaviti u frižider do sutradan, da se ohladi i formira torta. Sutradan skinuti obruč, posuti prah šećerom i služiti.


4 thoughts on “Karpati torta”

  • Pozdrav Tanja,
    Jedno pitanjce u vezi pudinga u 3.koraku -obe kesice na 600m mlekal? ( Obično je 500ml za jednu kesicu, pa rekoh da proverim…:) )
    Inače, ovo će biti izbor za moju četrdesetorođendansku tortu!
    P.S.Mogu aktuelne jagode ‘mesto malina?

    • Draga Jano, biću prva verovatno koja će poželeti srećan četrdeseti i svaki sledeći rođendan!♥
      Što se količine mleka tiče – da, idu obe kesice na 600ml, jer treba da se napravi gusta smesa, da bi posle čvrsto stajala. Naravno da mogu jagode 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s