Grčki burger / Greek burger

(please scroll down for recipe in English)
Šta formira naše navike kada je hrana u pitanju? Da li je to dostupnost namirnica i jela ili navike stečene u porodici? Lično mislim da je ovo drugo, a to argumentujem činjenicom da se na primer mango, papaja i slično nije jelo u roditeljskoj kući, pa  ja nemam želju čak ni da ih probam, iako ih sada ima svaki bolje opremljeni supermarket što znači da su mi dostupni. Naravno, ponešto novo se uvodi, što počne da se prodaje ili lako nabavlja, ali i dalje navike stečene u ranoj mladosti igraju posebnu ulogu.

S tim u vezi, jedem naša klasična mesa, kojih ima bezmalo u svakoj mesari: piletina, junetina, svinjetina, teletina, jagnjetina, jer se to trošilo i u roditeljskoj kući. Ponekad, ali veoma retko, smo jeli ćuretinu, mahom belo meso, mada se sećam da je mama jednom pravila podvarak sa ćurećim batakom i da mene ništa specijalno nije impresioniralo. Konjsko meso ne jedem (isti razlozi sa navikama, a i meni malo iz glave ide to odbijanje), na guščetinu i pačetinu nisam navikla, divljač mi ni na kraj pameti nije. Dalje, nisam htela ni da probam nojevo meso, a pre bih umrla od gladi nego što bih se latila nekih egzotika u vidu zmija, insekata, čak i letećih ptica. Da se čovek zapanji koliko ograda imam u glavi, a sve su mi logične i opravdane, bar u mom sistemu vrednovanja.

Navike su razlog što se na odeljenju mesa prvo zaletim na junetinu ukoliko mi je potrebno mleveno meso, eventualno za sarmu mešam sa svinjskim. Pre negde sam, a ponukana nekim razgovorom o raspoloživosti mlevenog ćurećeg mesa na nekim tržištima, zabola nos u frižider u lokalnom hipermarketu i otkrila baš ćureće mleveno meso, upakovano u meru od pola kilograma. Lepo, sveže i ružičasto, ma milina jedna. Čak mu ni cena nije bila da se stresem i okrenem na peti, već sasvim podnošljiva. Već neko vreme sam bila razmišljala o burgerima na grčki način, tako da mi se sve namestilo kao poručeno.
Nema tu neke filozofije – nećete u grčkoj jesti grčke burgere. Ili bar ne kao deo stalne ponude lokalnih taverni, možda eventualno kao neki tvist, fuziju ili već neki drugi prigodni, razumljivi izraz koji ukazuje na mešanje kuhinja ili izvrtanje uobičajenih jela. U Grčkoj ću i dalje jesti giros, i to umotan u onaj fišek – uličnu brzu hranu, najlepšu na svetu. Kod kuće ću ko zna još koliko puta praviti grčki burger, jer sam ozbiljno oduševljena bila rezultatom. Meso se normalno začini, doda mu se malo origana i feta sira, tek da ne zaboravi da treba na kraju da proigra sirtaki. Kao prilog imate dve obaveznosti: da se prepeku zemičke sa isečene strane i da se doda tzatziki sos – ma niste ni svesni na koji stepen raja vas to odmah lansira! Meni je ovo takvo otkrovenje, da bih mogla da potpišem da ću da ga jedem mesec dana svaki dan za ručak. 
Pored tzatziki sosa, burger grčkim čine i sastojci celog obroka, koji podsećaju na čuvenu Grčku salatu: paradajz (prilog), krastavac (tzatziki sos), luk (u mesu i prilog), sir (u mesu), masline – e, pa nema ih. Treba nešto da se stavi i mimo burgera, pa eto mogu masline. 
Leto se tek zahuktava, dovedite neko grčko ostrvo u svoje kuhinje, napravite burger kojim ćete misliti plavo, pa onda i zaigrati.
Grčki burger
1/2 kg mlevene ćuretine (ili junetine)
150g feta sira, izgnječenog viljuškom.
so, biber
1 kašičica sušenog origana
2 kašike maslinovog ulja
1/2 glavice ljubičastog luka, sitno iseckanog
1 belance
5 burger-kajzerica
Prilog: obavezni tzatziki sos, po želji – zelena salata, paradajz, ljubičasti luk, 
Sve sastojke izmešati, pa dobro umesiti rukama. Formirati 5 debljih burgera, pa ih ostaviti u frižider na najmanje sat vremena.
Peći burgere na dobro zagrejanoj gril-tavi ili nekom drugom roštilju, sa obe strane. Kada su burgeri pečeni, ostaviti ih na tanjiru par minuta.
Za to vreme preseći burger-kajzerice vodoravno na  pola, pa isečene strane staviti na vreo tiganj ili roštilj na kome su se pekli burgeri, kako bi se fino zapekle.
Burgere servirati uz kolutove luka i paradajza, zelenu salatu ili rukolu, uz obavezan dodatak tzatziki sosa.
Napomena: umesto feta sira, može se korisititi sjenički sir.
Greek burger

1/2 kg of ground turkey (or beef)
150g of feta cheese, smashed with fork
Salt, pepper
1 tsp of dried oregano
2 tablespoons of olive oil
1/2 purple onion, finely chopped
1 egg white
5 burger-buns
For serving: tzatziki sauce, and upon your taste – lettuce, tomato, purple onion

Combine all burger ingredients, mix them well with your hands. Form 5 thick burgers, and leave them in the fridge for at least an hour.
Grill burgers to a well-heated iron cast or some other grill, on both sides. Once the burgers are grilled, leave them on the plate for a few minutes.
In the meantime, cut the burger-buns horizontally in half, and put cut sides on a iron cast or grill on which the burgers are grilled – to make it crunchy.
Serve burgers with lettuce, tomato, onion, with a must – addition of tzatziki sauce.


9 thoughts on “Grčki burger / Greek burger”

  • Manjemasno mleveno meso ( kao recimo curetina ) u burgeru izgleda odlicno a nadam se i da je ukusno mada bih i ovo strpao rado u somun.
    Inace sto se tice izbora mesa tj belancevina preporucio bih toplo i puzeve. Znam da bi " iskakalo " na ovom predivnom i istancanom blogu kao Bogobuljenje recept sa nekim kuvanim ili pecenim puzevima ali je zaista ukusno. Jednom sam okusio i svidelo mi se. Vredi se mozda uputiti u ovu avanturu …

    • Da, zaboravila sam da pomenem puževe kao nešto što ne bih probala 🙂 Sigurna sam da vredi upustiti se u tu avanturu, ali je to meni upravo – avantura. I lepo si primetio – potpuno bi iskakalo, nije to za mene, a nekako sam sigurna da bi se i naše majke i kuhinje na kojima smo odrasli potpuno saglasili sa mnom. Držimo se peradi 😉
      Hvala na lepim rečima, jako ljubazno, kao i uvek.

  • Super izgleda! Slažem se sa ovim da uvijek odabiremo ono što je provjereno i na što smo navikli ali ja sam skroz drugačiji tip od tebe. Ja ću sve probati. Kada sam negdje na putovanju tražim nešto novo za probati, kada vidim nešto poznato ub+vijek kažem to mogu i doma jesti sad ću nešto što nisam nikada jela.
    I najčešće sam zadovoljna, još nikada nisam gladna ostala.

    • Ja sam izgleda jedna konzervativna konzerva 🙂 Samo se ja držim proverenih sastojaka. Taman posla da ostaneš gladna, kada to voliš, ne bi valjalo.

  • Ja sam totalna suprotnost tvojim navikama. Mene najviše u kuvanju uzbudi kad naletim za mene neki nepoznt recept i jednostavno moramda ga probam, pa je naravno u skromnoj meri i moj blog bogat takvim otkrićima. Verovatno da bih da imam mogućnostui i vremena najradije putovala po svetu do najdalje tačke i sve usput sprobala. Ali ne odbacujem ni ono što je naša tradicija i mnoga jeka i pravim i kuvam, Grčki burger mi se dopad i samo je šteta što ćurećeg mesa ovde nema vrlo često, najviše u doba Božićnih praznika

    • Nepoznati recept je uvek izazov, slažem se. Ali nepoznati ukusi (manje) i nepoznati i neobični sastojci (u najvećoj meri) – prilazim im sa dozom opreza. Nešto ne vidim sebe da jurim insekte i skupljam puževe da bih napravila obrok 😉

  • I ja sam kao Dubravka i Petra – obavezno probam nesto sto je novo i nepoznato, jednostavno ne mogu da izdrzim da probam nove ukuse. Srecom, putujem cesto i puno, pa imam cesto mogucnosti i sansi da eksperimentisem. Jednostvno me interesuje sta to lokalci jedu i sta su im specijaliteti. Doduse, takva je i moja mama. Curetinu je i kod mene prilicno tesko nabaviti, uglavnom u decembru, ponekad i negde moze da se nadje mlevena curetina. Bas bih probala ove grcke burgere!

    • I kod nas je prilično teško uvek bilo za ćuretinu, ali nešto je ponuda poboljšana u poslednje vreme. Čak ima i belog mesa, bataka, ma svega, čak i u nekim manjim radnjama. Samo nikada nisam videla celu ćurku, verovatno se to nabavlja po posebnoj porudžbini.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s