Salčići

Salčići, salenjaci, salašnjaci – sve su to nazivi za starinsku poslasticu koja se pravi od testa jednostavnih sastojaka, koje se nakon postupka premazivanja mlevenim salom pretvara u rustično lisnato testo. Sve ovo ovako više-manje tehnički rečeno ni izdaleka ne dočarava prhkost, vazdušastost i teksturu ovog starinskog slatkiša, koji se usuđuju samo neki da prave – a zaista ne znam zašto.

 

Ranije je bilo nešto teže nabaviti salo – ili se ja nisam nešto specijalno zanimala za tu namirnicu, pa je nisam ni tražila po radnjama i mesarama. Ono što je bitnije –  nikada ga nisam videla u industrijskom izdanju. Negde ga prodaju samlevenog, negde u komadu, pa onda domaćicama ostaje da se bave pripremom. Ja sam bila ta koja je salo pripremala, čistila, seckala, mlela i sve ostalo, pa mogu da posvedočim – ništa strašno.

 

Nekada davno, pre nego što nam je mnogo toga postalo dostupno preko cele godine, domaćice su cupkale pored majstora koji je došao da odradi svinjokolj, kako bi odmah odvojile na stranu salo koje će uskoro postati lepršavi salčići. To su bili kroasani sela i nekadašnjeg vremena i neizbežan slatkiš Božićne trpeze. Kažu da su salčići bili omiljeni slatkiš kralja Milana Obrenovića, te da su ga kraljevačke domaćice njima poslužile prilikom posete tom gradu krajem XIX veka. Oduševivši vladara, salčići su postali i omiljena poslastica tog kraja.

Neki salčiće prave sa vinom, drugi sa običnom hladnom vodom, neki sa kiselom vodom. Nailazila sam čak na recepte gde se dodaje kvasac, neko dodaje vanilu, a neko limunovu koru. Kod mene su pravila sledeća: kisela voda, limunova kora, bez kvasca, bez šećera u testu, obilato posuti prah šećerom. Ono gde sam napravila ovog puta propust je što sam, da bi bili lepši na slici, načinila jeres i kupila džem (pored svih onih domaćih džemova koji mi se šepure u ostavi). Ideja je bila – moj džem nije mnogo ukuvan, pa će iscuriti iz testa, a i da bude lepša boja. Kakav faul! Ovaj kupovni je curio više nego bilo koji domaći i dokazao da je put do pakla popločan dobrim namerama. Imam još jednu meru sala u zamrzivaču – sledeći put ću biti pametnija, bar što se džema za punjenje tiče.

Ukoliko očekujete brauni ili mus – ovo nije recept za vas, jer ćete biti uveliko razočarani. Ovo je starinski, dobar i kvalitetan slatkiš, koji je deo naše tradicije i stoga treba da ga odnegujemo i spasimo od zaborava. Baš me zanima da li će sledeća generacija poznavati termin salčića izvan gastro-etno-istorijske discipline? Naše je da ih naučimo ili podsetimo. Ukoliko ste iz Beograda, salo u komadu možete pronaći u mesari Bekon na Bajlonijevoj pijaci ili mleveno kod mesara Šicka na Dušanovačkoj pijaci. Za druge gradove ne znam, ali sam nekako sigurna da ako odete u dobro snabdevenu mesaru i porazgovarate sa mesarom – pronaći ćete ili proizvod ili rešenje u vidu rezervacije sala za sledeću nedelju. Kako god – nemojte propustiti pravljenje salčića – makar samo zbog osmeha na licu nešto starijih koji ih se sećaju od nekada davno.

Salčići

15.02.2021.

By:

Ingredients
  • 1/2kg brašna
  • 3 žumanca
  • narendana kora 1 limuna
  • prstohvat soli
  • 250ml gazirane kisele vode
  • 400g svinjskog sala, sobne temperature
  • džem za punjenje
  • prah šećer za posipanje
Directions
  • Step 1 Salo očisititi od spoljne opne, žilica i eventualnih nečistoća, pa ga iseckati na sitnije komade. Samleti ga u mašini za mlevenje mesa ili u seckalici, najbolje uz dodatak kašike ili dve brašna. Ostaviti ga na sobnoj temperaturi, kako bi bio lako maziv (po potrebi ga staviti na par sekundi u mikrotalasnu ili pored radijatora ili u rernu, kako bi omekšao)
  • Step 2 U brašno dodati žumanca, so, limunovu koru i kiselu vodu, pa mesiti dok se ne formira glatko testo (ovo se može uraditi i mikserom – sa nastavcima za testo).
  • Step 3 Umešeno testo razviti na lagano pobrašnjenoj podlozi u pravougaonik (da šira strana bude ka nama), pa ga premazati trećinom pripremljenog sala. Presaviti trećinu testa od sebe, pa onda preklopiti sa trećinom ka nama. potom tako formiran duguljasti pravougaonik presaviti na trećine po dužini (videti slike). Ovako formirano testo pokriti krpom ili poklopiti činijom i ostaviti 20-ak minuta na sobnoj temperaturi.
  • Step 4 Nakon toga, testo ponovo razviti u pravougaonik, premazati drugom trećinom sala, ispreklapati kao i prvi put i ostaviti još 20 minuta da miruje. Postupak ponoviti i treći put.
  • Step 5 Nakon trećeg odmaranja testa, razviti ga u pravougaonik 35x25cm ili sličan, debljine oko 1cm. Ovako formirano testo iseći na pravougaonike 7x5cm. Na svaki pravougaonik staviti po malo džema i preklopiti kao knjigu. Tako formirano pecivo ređati u pleh postavljen papirom za pečenje, praveći malo razmaka između.
  • Step 6 Rernu dobro zagrejati na 230 stepeni. Potom smanjiti na 200 stepeni i staviti pleh sa salčićima. Peći 20-25 minuta.
  • Step 7 Ispečene i tek neznatno prohlađene salčiće posuti obilato prah šećerom i ostaviti da se prohlade.
  • Step 8 Mogu se jesti topli, ali još više dobijaju na kvalitetu kada su sasvim ohlađeni.


2 thoughts on “Salčići”

  • Kako se kaže salo na engleskom ne mislim na lard na ono sto se prave salasnjaci Da li se može kupiti u USA i gde Hvala puno

    • probaj “leaf lard” ili cak “salo” — to Amerikanci ne jedu nikako ali znace u ukrajinskoj, ruskoj, poljskoj radnji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s