Humus

(please scroll down for recipe in English)

Sigurno ste čuli za – prosto k’o pasulj. E, pa ja bih rekla da je deskriptivnije – prosto k’o humus!
Za ovaj sam namaz čula ranije, a prvi put sam ga probala ove godine u Dubaiju. Čini mi se da nije prošao nijedan obrok, a da nam nije bio poslužen baš ovaj namaz. Uz njihove fantastične lepinjice – nismo znali šta je dosta. Po povratku sam se dala na traženje, recepata ima sijaset (odabrala sam ovaj), razlikuju se po ovom ili onom sastojku, ali su u suštini isti – kuvane leblebije, tahini, beli luk, začini. Blender – bzz, bzz i dobijate izuzetno zdrav namaz, koji će doneti dašak orijenta u vašu kuhinju.

Humus
(recept za štampu)

1/2kg leblebija
2-3 čena belog luka
15g mlevenog kumina
2-3 kašike tahinija
1 kašičica soli
sok 1 limuna
so, biber po ukusu
50ml maslinovog ulja

Oprati leblebije, potopiti ih i ostaviti da stoje preko noći.
Kuvati ih 1,5-2 sata (u ekspres loncu 45 minuta). Ocediti ih, ali sačuvati vodu u kojoj su se kuvale.
Sjediniti u blenderu leblebije, zgnječeni beli luk, tahini, kumin, so i ulje, meljite polako dodajući tečnost od kuvanja, dok se ne postigne  željena gustina. Začiniti po ukusu. Ohladitit i služiti.

Hummus
(print this recipe)

1/2kg chickpeas
2-3 cloves of garlic
15g of ground cumin
2-3 tablespoons tahini
1 teaspoon salt
juice of 1 lemon
salt, peper
50ml olive oil

Wash the chickpeas, soak them with water and leave overnight.
Cook drained chickepeas for 1,5-2 hours (in pressure cooker 45 minutes). Drain chickpeas, but keep the water in which they are cooked.
Combined  chickpeas, crushed garlic, tahini, cumin, salt and oil in a blender, grind slowly adding the liquid from cooking, until the desired consistency is reached. Season upon your taste. Cool and serve.



28 thoughts on “Humus”

  • Hummus se često nađe na našem stolu, uz svježe lepinje, nekad i sa falafelom, divota jedna… Odlično izgleda u tvojoj izvedbi, i mislim da bih i ja mogla napraviti novu turu sutra 😉

  • Spremala sam ga skoro i bio je hit. Mene tako podseća na pihtije od boba. Samo što sam ja moje glavice belog luka pekla u rerni. Onako nekoliko njih odstranim im vrh da se vide čenovi, posolim nalijem malo maslinovog ulaj i zatvorim ih u alu foliju i pečem. Onda se samo istisnu u humus. Bude nekako dublji ukus. A ja sam prvi put kad saam pravila samo dodavala i dodavala presovani beli luk jer mi nikad niej bilo dosta, čak sam i muža poslala u prodavnicu da mi kupi još. Ne ljubim beli luka li ovde je odličan i ne oseti se uopšte

    • Nisam probala pihtije od boba, ali glavni sastojci su vrlo srodni, pa ima logike.
      Nisam probala nikada da pečem beli luk, moraću sledeći put tako. U ovaj na slici sam stavila 2 čena belog luka, ali domaćeg, na kome insistiram. Moram reći da se osetilo, mada ne nešto jako. Ponela sam u kancelariju za zajednički doručak i nismo morale da luftiramo 🙂

  • Obozavam humus i cesto ga pravim, mozda ne bas original (mrzim sezam), ali po mom ukusu bez tahini paste…jedini problem mi je cesnjak. Naime humus mogu jesti samo ako sutra nemam nista u planu 🙂

  • Zvuci krasno, samo jos da nadjem tahini 🙂
    Samo da prijavim da sam napravila mafine sa kestenom..sa malim tvistom :)Umesto kreme odozgo, mutila sam kuvano kestenje sa malo ruma i puterom..i pojela pola sama :))

    • Tahini – u svakoj radnji zdrave hrane i u mnogim supermarketima – verovala ili ne! 🙂
      Pa mogu da zamislim kakav je kesten sa svim tim dodacima – čista fantazija!

  • Eto, odavno imam zelju da napravim humus (samo nikako da dodje na red:), ovde je problem nabaviti leblebije, verovali ili ne…. nema ih cak ni u zdravoj hrani, mislim da sam jednom prilikom obisla sigurno desetak radnjica, jednostavno kazu da je slaba potraznja, pa ne narucuju, moracu da obidjem supermarkete, nisam se setila da tamo potrazim.:) ta prva fotka, uz lepinjice, je bas dobra, uhhhh..:))))

  • Humus sam pravila jednom, i bio mi je ok, a onda sam probala u Shawarma baru i Byblos fast food-u, i shvatila da je ono moje bilo… Onako 🙂 Moram da ponovim. Tvoj deluje super.

    Za sve koji tragaju za tahinijem, kod nas se često isti proizvod nalazi i pod imenom taan (dva a).

    • Pogledala sam tvoj humus – rekla bih da ima premalo leblebija? I odnos ostalih sastojaka je drugačiji, moguće je da je do toga. A čačkaš me sa tom orijentalnom brzom hranom, a ja lenja, pa nikako da odem da probam….

    • Dugo sam googlala da vidim u čemu je razlika i ako mogu da preporučim na osnovu internet istraživanja treba uvek koristiti suve leblebije, ne one iz konzerve. Ako se lepo namoče brzo se skuvaju. Ja sam dodavala sodu bikarbonu u vodu u kojoj su stajale pa onda ispirala, a dodlasam malo i pri kuvanju. Skuvale su se za sat vremena, a ljudi po svetu kažu da kuvaju namočene 2-4 sata.

  • ok, hvala. vidjela sam nesto na tu temu tamo na linku kojeg si stavila pa zato pitam.

  • Ovo jelo nisam nikada pravila a uzgleda i deluje fenomenalno. Ovde kod nas se retko nalaze a i koriste leblebije kao i začini kumin, tahini…

    • Nisu leblebije toliko, toliko nepoznate, nego ih mi slabije koristimo, pa ih ni ne primećujemo. Tahini ili taan u Beogradu ima bezmalo svaka radnja sa zdravom hranom, a kumin sam, istina, donela letos iz Turske; prošli put sam, umesto njega, stavljala kim istucan u avanu. Nije isto, ali je slično 🙂

  • Volim humus a ovaj tvoj izgleda odlično. A kumin mislim da sam videla medju novim delhaize začinima u maxiju . Imaju ogroman stalak u svakom maxiju , nema sad spektakularnih novina osim nesretno prevedene cayenne pepper u kajenski biber. :)))
    P.S
    Što se tiče leblebije i ja kao Jelena dodam malo sode bikarbone pri kuvanju pa se brzo skuva.

  • moram priznati da ga još nisam isprobala iako ne znam zašto, evo stavljam na popis pod hitno jer jako mi dobro izgleda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s