Gratinirane jagode / Gratinated strawberries

(please scroll down for recipe in English)

Gratinirane jagode i/ili maline su desert zbog koga se pravi pauza i u najstrožijim dijetama. Bar ja to činim, mada i nisam neki reper, jer ih prekidam i usled mnogo manjih iskušenja. Do sada sam ovaj desert uvek naručivala u Maderi, popularnom beogradskom restoranu, i ma koliko se trudila, nisam uspevala da nađem recept kako bi ih napravila u svojoj kuhinji. A onda je stigao mail od Mladena, mog čitaoca (kako ovo dobro zvuči), koji prati food blogove i voli da kuva za svoju suprugu i tri ćerke. Naime, pročitao je da uzaludno pokušavam da se dočepam recepta za ovaj slatkiš i čim je naišao na ovaj video – dojavio je i meni. Još jednom veliko hvala, Mladene!

Sreći kraja nije bilo. Jagode su na zalasku sezone, pa vremena za gubljenje nisam imala, već sam se odmah bacila na pravljenje. Očekivala sam nešto daleko komplikovanije, ali je priprema više nego jednostavna. Jedina kvaka, koja je mene mučila i pravila mi zbrku u glavi, je to što se jaja ne obrađuju termički. A onda razmišljam: Tiramisu se decenijama pravi od svežih jaja, mora da ipak postoji neko naučno utemeljenje koje odobrava upotrebu svežih jaja. Ipak, potrudite se da nabavite proverena jaja od osoba čijoj reči da su sveža možete da verujete. Sve ostalo je – luk i voda. Za 20-ak minuta rada miksera – ozbiljan desert je na stolu.
U odnosu na originalni recept, izmenila sam mere. Ustvari, prepolovila sam ih, pa je i u toj razmeri bilo i više nego dosta za dve porcije, plus da se Luka počasti kremom direktno iz posude za mućenje. Svi zadovoljni.
Naknadno dodato: nakon Majinog i Jeleninog komentara, probala sam i sa mlečnom pavlakom (Kravicom) i rezultat je – potpuni fijasko. Nije se čak desilo ni razdvajanje komponenti koje nastaje usled dugog mućenja, već sam dobila žutu vodicu, nesposobnu da se umuti u bilo šta žitkastije, niti čvršće. Dakle, izbor treba da bude – biljna pavlaka, a moja topla preporuka je Meggle Creme patisserie.

Gratinirane jagode (ili maline) – 2 porcije
(recept za štampu)

2 veća jaja
75g prah šećera
1 vanilin šećer
200ml biljne slatke pavlake
žuti šećer za posip
320g jagoda ili malina

U posudu za mućenje staviti jaja, pa dodati prah šećer i vanilin šećer. Mutiti električnim mikserom (najbolje je ako imate onaj sa posudom), najvećom brzinom 15 minuta. Nakon tog vremena, usuti slatku pavlaku, pa nastaviti mućenje još 10-ak minuta.
Za to vreme, iseckati jagode na četvrtine, a maline poslužiti cele. Aranžirati na sredinu tanjira u dve porcije, odozgo ih prekriti umućenim kremom. Posuti žutim šećerom, pa ga karamelizovati brenerom, vodeći računa da se ne otopi krem. Poslužiti odmah.

Gratinated strawberries (or raspberries) – 2 servings
(print this recipe)


2 large eggs
75g icing sugar
1 vanilla sugar
200ml vegan double cream
brown sugar to sprinkle
320g strawberries or raspberries


Put eggs, icing sugar and vanilla sugar into the mixing bowl. Mix with electric mixer, on maximum speed for 15 minutes. After this time, pour the cream and continue mixing for another 10 minutes.
During this time, chop the strawberries into quarters, raspberries should be served whole. Arrange in the center of the plates into two portions and cover with the mixture. Sprinkle with brown sugar and caramelize with torch, taking care not to melt the cream. Serve immediately.



18 thoughts on “Gratinirane jagode / Gratinated strawberries”

  • Verujem ti na reč da je dobro, samo me zanima kad dodaš slatku pavlaku u umućena jaja pa mutiš još 10 minuta, tu nema mogućnosti da se slatka pavlaka razdvoji, tj. da se u toj masi premuti i da se puter izdvoji. Verovatno znaš šta pričam, kad premutiš samu slatku pavlaku dobiješ puter i vodicu. Nemam brener, ali može to i onim štapićstim upaljačem malo da se uradi, mislim da je to Andrea negde pisala.

    • Verovatno da nema. Naime, gospodin koji mi je prosledio link je upravo imao situaciju da mu je masa bila manje čvrsta nego kuvaru na videu. Ja nisam imala nikakve probleme tog tipa, jer se pavlaka dodaje u jaja i šećer, pa verovatno ova smesa sprečava razdvajanje. Inače, savršeno znam kako to izgleda, jer mi se to desilo jednom-dvaput; od tada četvoro očiju otvaram i ponašam se – bolje da je za nijansu podmućeno nego premućeno.
      Investirala sam u brener i uopšte mi nije žao. Ako ga malo pripaziš, može da ti traje godinama. Znam da može da se u rerni, ispod grila pravi korica, ali nisam probala. Za štapni upaljaš nisam čula, ali verovatno može i tako.

    • Onu koju ti ne voliš :-): Meggle Creme Patisserie (valjda se tako piše). Iako više volim mast nego margarin, a biljni sir ne mogu nikako – biljna pavlaka mi je sasvim u redu. Ovu Meggle najčešće uzimam.

    • Nema veze što volim ili ne volim – nego mislim da je ta vrsta pavlake presudna što smeš da mutiš sve to zajedno 10 minuta… Ta biljna pavlaka teško da može da se premuti na način na koji mlečna pavlaka strada uz malo nepažnje. Sa Imlekovom mislim da bi nastalo čudo, i krenuo bi puter da se odvaja.

      Dakle ništa lično, niti na konto ičijeg izbora (i ja sam nedavno umutila biljnu, da bih bila sigurna da ova druga neće da me ispali, što mi stalno radi u poslednje vreme, a trebalo mi baš da bude sigurica, nosila sam kolač za goste…), već samo u "naučne" svrhe me interesovalo.

  • U Maderi nisam nikad bila (barem se ne secam), ali sumnjam da su njihove gratinirane jagode ovako dobre…
    Jelena, mislim da mozes da upotrebis stapni upaljac, samo treba strpljenja, jer mora da se drzi pritisnut citavo vreme. Meni bi utrnuo prst.

  • Meni ovo izgleda super! Kad sam bila jako mala u nedostatku "slatkog" mama mi je mutila žumance sa šećerom, toga sam pojela sigurno preko 100 komada bez termičke obrade… verujem da mi ni od ovoga neće biti ništa! A i Roki ili Rambo (vise se ne secam) ojaca od zivih jaja 🙂
    Samo jos da sacekam ime slatke pavlake i palim brener!

  • Odličan desert ! znam da jaja nekada kada sam ih uredno jela sirova umućena sa šećerom nisu ista kao danas, ali mislim da ne smetaju, važno je samo takve deserte brzo pojesti što sa ovim vjerujem da nema problema 🙂

  • Ja sam taj "krivac" koji je Natasi poslao recept. Samo bih zeleo da Jeleni odgovorim na pitanje. Kada sam prvi put pravio i stavio pavlaku, napravio sam vodicu i bacio. Drugi put sam pavlaku samu umutio i polako umesao u smesu jaja i secer i to je otprilike licilo nao ono sta je trebalo da bude, samo dosta tecnije.. Nisam odustajao, pa sam i treci put pravio, opet sipao pavlaku i tada sam dobio iscepkanu pavlaku u vodicu i opet bacio.Sva tri puta sam pravio sa imlekovom slatkom pavlakom i sva tri puta sam umesto 200 mll sipa celu (zaboravio da je to 250 mll)
    Cetvrti put sam kada su se jaja i secer lepo umutili i kada smo dobili skoro cvrstu masu(15 min), smanjio brzinu na srednju i mutio otprilike 10-tak minuta. i dobio sam FANTASTICAN ROYAL KREM !!! I da, koristio sam Meggle pavlaku.
    Toliko i hvala vam svima na strpljenju da ovo procitate, ali sto se mene tice, nije mi zao onoliko bacenih "proba"

    Veliki pozdrav

    Mladen i devojke

    • O, Nataša, drago mi je da smo se upoznale 😛
      Šalim se.
      Hvala i tebi i Mladenu što razrešismo ovu "misteriju" – mlečna slatka pavlaka ima dosta drugačije osobine od biljne, i to uvek treba imati u vidu kad se u nekom receptu pominje "slatka pavlaka", jer meni, i Jeleni, i mnogima je to default za Imlek, a mnogima opet nije…
      Pozdrav!

  • Kao dijete sam jela "žuti puding", umućena jaja sa šećerom ali sam kao djevojka dobila salmonelu od torte gdje idu živi žumanci pa tako ja sve gdje idu jaja malo skuvam na pari, za svaki slučaj. Više ni jednoj kokoški ne vjerujem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s