Francuski teleći gulaš (Blanquette de veau)

Terasa, fino prolećno veče, dobro društvo, odlična hrana, birana pića, domaćica koja ume da napravi i održi prijatnu i veselu atmosferu……sve ovo bi bilo – ništa čudno, da se radnja ne dešava 2021.godine. U vreme kada obeležavamo više od godinu dana socijalne distance, izbegavanja okupljanja, čuvanja na sto načina (ovo sve govorim u svoje ime) – večera kod prijatelja je postala nešto veoma neobično, kao i  druženje i sve ono što bi trebalo da budu sasvim normalna stvar.

Da li ćemo ubuduće više ceniti okupljanja tog tipa? Ili će biti po onoj – svakog čuda tri dana dosta? Meni su i ranije okupljanja na kućnim druženjima sa prijateljima bili visoko na lestvici najomiljenijih provoda. Sada kada sam se svega toga uželela, a kada sam svedok kako lako to sve može da nestane – ubuduće ću uživati u svakom sekundu, punim plućima. Nedostaje mi, kako da ne. Inače se lako prilagođavam, nisam od onih koji kukaju, umem da istrpim, ali sve ovo malo predugo traje. Sada mi se ide na neku tresku, ide mi se na glasnu muziku, ide mi se da pevam i igram. Kada sve prođe i život ponovo postane normalan – ne bih se začudila kada bih se zaletela i na neku rejv žurku – što bi po mnogo osnova bilo urnebesno smešno, da ne pominjem što je to jedna od tek nekoliko vrsta muzike koju ne volim. Nekako sam sigurna da ćemo mnogi biti kao pušteni s lanca, dok ne odišćalimo sve one provode koji su nam igrom slučaja i virusa bili uskraćeni prethodnih meseci.

Na okupljanju opisanom u prvom pasusu smo bili posluženi francuskim telećim gulašom, koji se u originalu zove Blanquette de veau. Iako mi je na prvi pogled zazvučalo kao neka igra reči i neko pominjanje ćebenceta (zavelo me je englesko blanket), ipak to blanket u francuskom izgovoru je gulaš. Vasionu daleko od izgleda gulaša na koje smo mi navikli, ali sa tako francuskim elementima – puter, celer, pavlaka.

Moja drugarica, koja je dugo živela u Francuskoj, je pravila po svom oprobanom receptu, koji je veoma pojednostavljen, kako je sama rekla. Isprva sam pokušala da se sama snađem i ne mučim nju da mi piše recept – uletela sam u more, ma okean recepata za ovo jelo – i tekstualni, i slikovni i video-recepti. Svaki drugačiji od prethodnog. Većina do zla Boga komplikovani – odmah mi je bilo jasno zbog čega je Bilja insistirala da je njen recept jedan do jednostavnijih. Onda sam ipak i nju zamolila za taj njen, jer računam – ako video pripreme traje po petnaest minuta, verovatno bih u realnom vremenu izgubila ceo vikend za šerpu jela. Da ne pominjem što je kod nje teleći ribič u glavnoj ulozi, što mi se učinilo veoma zanimljivim, za razliku od plećke ili vrata po mnogim drugim.

Kada sam se već potrudila i istražila tematiku, rešila sam da malko “zakomplikujem” Biljin recept. Dopao mi se detalj sa kuvanjem crnog luka u koji se ubode nekoliko karanfilića, nekako mi se recept ne čini dovoljno francuskim ukoliko nema putera i štapića celera, pa sam i to dodala. I lagana izvitoperena verzija bešamela je bila ubačena u tu moju verziju…..je li sada jasno zašto postoji okean recepata za ovo jedno jelo? Pa svako pametuje ovako kao ja, dodaje i oduzima, te se na kraju kune da je baš taj pravi recept. Nije ni bitno. Važno je samo da se dobija jedno odlično jelo, malo drugačije, ono o kome će gosti pričati. I koje će dete (Luka, u ovom slučaju) sipati dva puta po pun tanjir. Svakoj majci je srce tada puno.

Ovaj francuski gulaš se može servirati uz pirinač, testeninu, pire krompir. Mi smo dobili četiri izdašne porcije – jedna je upravo upakovana i odložena u frižider za sutrašnji Lukin ručak. Nekako sam sigurna da neće biti negodovanja, čak naprotiv; jer sam danas dobila komentar da je ručak bio “sa-vr-šen” i da neće da mu kvari ukus, i to kada sam ga ponudila kolačem: jasno vam otkud ovolika kiša, ne odbija se slatko u mojoj kući bez nekog vraga 😉

Francuski teleći gulaš

16.05.2021.

By:

Ingredients
  • 1 teleći ribić (ili plećka)
  • 5 listova lovora
  • 1 crni luk
  • 5 karanfilića
  • 2 štapa satbljike celera
  • 3 šargarepe
  • 2 bela dela praziluka
  • 400g pečuraka (šampinjona)
  • 250ml neutralne pavlake za kuvanje
  • so, biber
  • 1 kašika brašna
  • oko 50g putera
  • peršun za serviranje
Directions
  • Step 1 Teleći ribić iseći na parčad veličine 4-5cm veličine. Celer iseći na komade oko 3cm dužine. U očišćen crni luk ubosti karanfiliće.
  • Step 2 U šerpu staviti teletinu, lovorov list i crni luk, naliti vodom da prekrije i staviti da provri. Kada proključa, rešetkastom kašikom skidati penu, potom dodati celer, poklopiti, smanjiti temperaturu na 4 od 9 i kuvati sat vremena.
  • Step 3 Praziluk iseći uzduž na pola, pa seći na parčad oko 3cm dužine. Šargarepu oguliti, pa iseći na krupnije komade. Dodati ih u teletinu i kuvati narednih 45 minuta, odnosno do pune mekoće mesa i povrća.
  • Step 4 U međuvremenu očistiti pečurke i odvojiti kapice od nožice. Krupnije kapice iseći na pola ili četvrtine. Na malo putera propržiti pripremljene pečurke, dodati malo soli, smanjiti temperaturu, poklopiti i ostaviti tako da pečurke puste tečnost, pa da uvri.
  • Step 5 Nakon 45 minuta, dodati pripremljene pečurke u teletinu. Izvaditi crni luk.
  • Step 6 U šerpici Istopti malo putera, pa dodati kašiku brašna, kratko propržiti i dodati malo tečnosti iz teletine i mešati brzo žicom. Dodati neutralnu pavlaku, još malo promešati i usuti u teletinu. Posoliti i pobiberiti po ukusu. Pojačati temperaturu da ključa, do željene gustine. Služiti uz pirinač, testeninu ili pire krompir, po želji posuti seckanim peršunom.
  • Step 7 Kuvanje pirinča: jednu šolju pirinča dugog zrna preliti sa dve šolje vode i zagrevati do ključanja. Kada proključa, smanjiti na 7 od 9, ostaviti da vri 2 minuta. Isključiti, pa ostaviti na ringli poklopljeno 15-ak minuta, dok pirinač sasvim ne upije tečnost. Rastresti ga drškom od varjače.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s