Čorba od špargli i brokolija

Ponekad mi se čini da šta god bih od povrća i eventualno mesa stavila u lonac i skuvala, pa potom izblendirala i začinila – da bih dobila odličan potaž! Ili – da li postoji loš potaž?

Već sam ranije pričala da sam kod mame jela bistre supe (i dan-danas kada god dolazimo, obavezno moramo da jedemo supu), pileću čorbu, paradajz čorbu, onda nekakve kisele čorbe koje nikada nisam volela, jer mi se nije dopadao ni ukus ni tekstura, zatim jagnjeća čorba, riblja čorba i to je suštinski bilo to. Ukoliko je i postojao neki izlet – ja ga ne pamtim. Istini za volju, nije nekada ni bilo tih blendera, štapnih miksera i seckalica – to se prilično kasno pojavilo, taman da ne ostavi vremena da u to doba uđe u naviku. Sa druge strane, verovatno bi me u to doba taj potaž podsetio na dečiju hranu. Naime, teta-Snežana, komšinica kojoj je tetka živela u Nemačkoj, je već krajem sedamdesetih imala i mašinu za sudove i blender, i svojoj je bebi pravila kašice u blenderu, a ne viljuškom – kako su druge mame radile. Kako me je par puta čuvala, a i ja sam i sama imala šest-sedam godina, ta bebi-hrana koju je pravila preda mnom mi nije ulivala poverenje i baš sam se pitala kako njena beba to uopšte može da jede (čak sam i ja par puta imala čast da je hranim – ogroman pomak u odnosu na sve plastične lutke koje su do tada bile jedine koje su “jele” iz moje ruke) Mislim da mi je i sada u nosu onaj miris kuvane šargarepe i ostalog povrća, koji je ostavljao neki nedopadljivi utisak i nikako mi se nije sviđao, naročito ne onako pretvoren u kašu. Jasno je onda zašto potaž ne bi imao prođu kod mene, čak i da je bio u širokoj upotrebi u to doba – što nije?

Ipak, najviše zahvaljujući blogu, a i dostupnosti recepata, proširili su mi se vidici što se potaža i raznih čorbica tiče. Sada mogu da kažem da ih obožavam! Ukoliko nije neko povrće koje baš ne trpite (kod mene je to termički obrađen karfiol) – šta tu ima da se ne voli?! Još kada se sprema na puteru, na primer, pa se lepo začini, pa doda neka aroma koja naročito prija (u mojoj kuhinji je to celer) – potaž postane jedna super-hranljiva rapsodija ukusa. Prava hrana za telo i dušu.

Kako sam ove godine uvela šparglu na velika vrata, stekla naviku da je kupim kada je god nađem povoljno – zašto propustiti i pravljenje čorbe? Ovo može da bude jedna veoma dijetalna varijanta, ona kojoj bi prelaznu ocenu dao svaki nutricionista, samo ako se luk ne prži na ulju i puteru, već dinsta na vodi. U loncu su svoje mesto izborili praziluk, brokoli, bela zelen, celer i špargla; ipak, kroz celu kompoziciju sam ipak najviše osećala ovo poslednje dvoje. Naravno da svako može ukus da doteruje prema svome. Kada se sprema na puteru – fini, kremasti, puterasti ukus stavlja tačku na i. Kako god – pojede se do poslednje kašike.

I na kraju: sećate se kada sam se bila raspisala oko svih onih trikova za fotografisanje, kada ništa nije onako kako izgleda. Da li ste se ikada zapitali kako garnirung (kod mene ovo što liči na kazaljke nekog sata – nema nikakvu simboliku, prosto mi nije bio dan) ostaje na površini čorbe, kaše i slično? Na dno tanjira ili činije se stavlja mala činija, koja služi kao podupirač za sve ono što treba da ostane na površini. Kakav štos – šta kažete? 😉

Čorba od špargli i brokolija

01.06.2021.

By:

Ingredients
  • 1 kašika maslinovog ulja
  • 30g putera
  • 1 praziluk ili glavica crnog luka
  • 2 čena belog luka
  • 1/2 celera
  • 1 koren peršuna
  • 1 lovorov list
  • 400-500g brokolija
  • 1l supe (bujon ili od kocke) ili vode
  • 300g špargle
  • so, biber
  • za serviranje: kisela ili neutralna pavlaka, po želji
Directions
  • Step 1 Očistiti luk ili praziluk, beli luk, oguliti celer i koren peršuna, te pripremiti brokoli i šparglu (odlomiti joj drvenaste delove savijanjem obema rukama – gde prirodno pukne, donji deo odbaciti)
  • Step 2 Zagrejati ulje i puter, pa dodati praziluk/crni luk i kratko pržiti. Potom dodati iseckani beli luk i kratko pržiti (nekoliko krugova mešanja varjačom), pa dodati celer i koren peršuna. Promešati, pa zaliti supom ili vodom, dodati lovorov list i ostaviti da se kuva na srednjoj temperaturi.
  • Step 3 Kada je povrće već omekanilo (15-ak minuta, zavisi od veličine isečenih komada), dodati brokoli i iseckanu šparglu. Kuvati još 5-7 minuta, da i zeleno povrće omekani.
  • Step 4 Skloniti sa ringle, izvaditi lovorov list, a ostatak ispasirati ručnim blenderom. Posoliti i pobiberiti po ukusu, pa vratiti na ringlu samo da baci jedan ključ, da bi se sve sjedinilo.
  • Step 5 Potaž servirati sa kiselom ili slatkom pavlakom, po ukusu, ili dodati limuna ili nešto slično.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s