Čorba od crvenog sočiva i bundeve / Red lentils and pumpkin cream soup

(please scroll down for recipe in English)
Ranije se znalo – ako se kaže ulje i to vam govori brkati automehaničar koji pucvalom pokušava da ukloni tragove proveravanja četkica na alanseru ili produvavanja karburatora – to je sigurno motorno ulje (da li se i vi sećate one raspevane SFRJ TV reklame – Optima, Modriča, o, o, o, o, o, Optima?) Svaka druga konotacija pominjanja ulja se odnosila na suncokretovo – ono koje se nekada prodavalo u masnim i ulepljenim staklenim flašama, a nakon toga je prešlo u plastičnu ambalažu.

U širokoj upotrebi, bar, tada je suncokretovo bilo jedino i verovatno je bilo nemerljivo boljeg kvaliteta nego ovo današnje, ali ne bih sada ja o tome. Nakon toga se tiho i nenametljivo maslinovo ušunjalo u naše kuhinje, u meri da ja, inače četni evidentičar sa dobrim pamćenjem i povezivanjem činjenica i događaja (što je tajna tog mog kobajagi dobrog pamćenja), ne mogu tačno da se setim kada je taj zlatni proizvod maslina zaposeo naše kuhinje. I to je dugo bilo jedino alternativno ulje. Opet ističem – u širokoj upotrebi. U poslednje vreme se od svega što se nalazi u prirodi pravi ulje, pa za kuvanje imamo na raspolaganju: susamovo, od koštica grožđa, pirinčano, kikirikijevo, laneno, kokosovo i ko zna koliko drugih koja mi sada ne padaju na pamet. 
U mojoj kuhinji, kao što znaju oni koji su redovno ovde, se od masnoća koristi svinjska mast, puter, suncokretovo ulje neuporedivo ređe nego ranije (pa flaša i mesecima traje), maslinovo ulje u velikim količinama; susamovo sam kupila jednom ili dvaput, bila sam zadovoljna ukusom, ali nisam stekla naviku i to je otprilike to. Pre par nedelja mi je kolega Momčilo, svetski putnik, odličan kuvar, hedonista i veliki poznavalac lekovitog bilja, u nekom kulinarskom razgovoru pomenuo bundevino ulje i onda rekao – kupio sam dva u Sloveniji, doneću ti. Nisam nikada bila probala i bila sam potpuno neradoznala i indifirentna prema tome, ali hajde da vidim o čemu se tu radi, čisto da ispoštujem poklon. To je bila doživotna ljubav na prvi zalogaj, u meri da znam da će bundevino ulje biti moja stalna kulinarska postavka. To vam je onaj ukus kao da ste šaku najaromatičnije golice stavili u usta i polako uživate u svakom pokretu vilice. Najobičnija zelena salata se diže u neslućene visine, krem sir preko prepečenog hleba sa par kapi ovog ulja tera na mmmmmm efekat, a kažu da odlično ide preko sladoleda od vanile – ne sumnjam. Cena je ono što tera na obazrivost pri doziranju.
Taj poklon i neka TV emisija koju sam gledala me je inspirisala da napravim ovu gustu čorbu koja je sva narandžasta: crveno sočivo, šargarepa, sa bundevom (ako mi se još neki put omakne da je ne volim, slobodno me označite kao licemerku), bundevinim semenom – golicom – za ukras i teksturu i bundevinim uljem kao posebnim zadovoljstvom i poslasticom. Njegova tamna boja pomalo podseća na ono koje je brkati automehaničar s početka priče ispustio iz motora, ali mislim da u tome i jeste čar, jer se baš lepo ističe, naročito na ovoj pozadini.
Imali bundevino ulje ili ne, čorbica je ukusna i hranljiva, pa ne časite časa, jer ne znam do kada će bundeve biti u radnjama (ona je jesenji plod – uvažava li se to još uvek?)
Čorba od crvenog sočiva i bundeve
50g putera
1 kašika maslinovog ulja
1 crni luk
1 češanj belog luka
700g očišćene bundeve
200g crvenog sočiva
1 šargarepa
1/2 glavice celera
1 kašičica rendanog đumbira
1 l bujona (supe)
so, biber
1 kašičica sušene majčine dušice
Za serviranje: kisela pavlaka, semenke golice, bundevino ulje – po želji
Na zagrejanom ulju i puteru propržiti sitno iseckan crni luk. Pred kraj dodati iseckan beli luk i kratko ga takođe propržiti. Dodati bundevu isečenu na sitnu parčad, sočivo, oguljene i iseckane šargarepu i celer i rendani đumbir. Naliti supom i kuvati dok se svo povrće sasvim ne skuva. Skloniti sa ringle, propasirati ručnim blenderom, posoliti i pobiberiti po ukusu i dodati majčinu dušicu. Vratiti na ringlu samo da baci jedan ključ, da se začini sjedine i služiti toplo.
Po želji dodati kašiku pavlake u svaki tanjir i ovlaš povući kašikom po površini, pa posuti golicom i bundevinim uljem.
Red lentils and pumpkin cream soup

50g butter
1 tablespoon olive oil
1 onion
1 garlic cloves
700g peeled and cleaned pumpkin
200g red lentils
1 carrot
1/2 celery root
1 teaspoon grated ginger
1 l broth 
salt, pepper
1 teaspoon of dried thyme
For serving: sour cream, baked pumpkin seeds , pumpkin oil – optional

Saute the finely chopped onion onto a heated olive oil and butter. Add a chopped garlic and fry shortly. Add pumpkin cut into small pieces, lentils, peeled and chopped carrots and celery and grounded ginger. Pour the soup and cook until all the vegetables are cooked. Remove from the stove, blend it with a hand blender, season with salt and pepper to taste and add thyme. Return to the stove only for few seconds and serve warmly.
If desired, add a spoonful of sour cream to each plate and swirl it with a spoon over the surface, then sprinkle with a pumpkin seeds and pumpkin oil.


2 thoughts on “Čorba od crvenog sočiva i bundeve / Red lentils and pumpkin cream soup”

  • Zanimljivo, koliko dugo treba u krajevima koji nisu navikli na ulje od bundeve, da ga zavole. Kod nas u Sloveniji nema salate bez tog ulja, ni zelene, ni paradjz, ni kupus, ni od krastavca, krompira ..a tek od kiselog kupusa … probajte, ako niste do sada.

    Možda ideja – tanko narezan crni luk, na polumesece, neka malo odstoji u vodi, pa ga dobro odcedite. Dodajte pavlaku i ulje od bundve, izvrstan prilog uz roštilj.
    Ili pa sveži sir za uljem od bundeve, pa seckano prženo seme od bundeve, malo soli i bibera.

    Neki i jaja prže na tom ulju, ali je meni prejako.

    Pozdrav, Zora

    • Draga Zoro, gde da nisam probala, od kako sam dobila ovo ulje, po par kapi stavljam u salate i uživam u ukusu! Obična zelena salata dobija skroz neki drugačiji ukus! Čula sam da se i jaja prže na bundevinom ulju (to onda postaje prilično skup obrok :-)) ali nisam probala – sve mi nešto žao.
      Probaću ovo sa lukom: ja ga ne jedem svežeg, ali moj sin ga prosto obožava! Hvala na javljanju!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

s